VS: Israël 'houdt rekening' met onze zorgen over Rafah-offensief
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten zeggen dat ze tegen Israël hun zorgen hebben geuit over het geplande offensief in Rafah in de Gazastrook. Israël zou hebben beloofd "met deze zorgen rekening te houden", aldus het Witte Huis.
De verklaring van het Witte Huis volgde op een videoconferentie tussen de twee landen, die aan de Amerikaanse kant werd bijgewoond door minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken en de nationale veiligheidsadviseur Jake Sullivan.
Nagenoeg gelijktijdig heeft Frankrijk een ontwerpresolutie voorgesteld aan de VN-Veiligheidsraad waarin wordt opgeroepen tot VN-toezicht op een staakt-het-vuren in de Gazastrook. De resolutie bevat daarnaast voorstellen om de Palestijnse Autoriteit te helpen verantwoordelijkheden op zich te nemen in Gaza.
De ontwerpresolutie roept ook op tot een onmiddellijk staakt-het-vuren tussen Israël en Hamas in Gaza en eist de onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrijlating van alle gijzelaars die nog in Gaza worden vastgehouden door Hamas en anderen. De resolutie zegt niets over de duizenden Palestijnen die Israël sinds 7 oktober heeft opgepakt en zonder proces vasthoudt.
Vorige week maandag stemde de Veiligheidsraad voor een onmiddellijk staakt-het-vuren gedurende de islamitische vastenmaand Ramadan, die volgende week afloopt. Israël is ondanks die resolutie doorgegaan met aanvallen op de Gazastrook.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse militair die om het leven kwam in Iraaks-Koerdistan, werd gedood door een Iraanse Shahed-drone, meldt kolonel François-Xavier de la Chesnais. Bij de aanval donderdagavond raakten meerdere andere Franse militairen gewond.
11 minuten geledenSÃO PAULO (ANP) - Oud-president van Brazilië Jair Bolsonaro is opnieuw opgenomen in het ziekenhuis. Dat meldt zijn zoon Flávio Bolsonaro op X. De oud-leider werd van zijn cel overgebracht naar een medische instelling voor opname, naar verluidt omdat hij rillingen had en veel moest overgeven.
27 minuten geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een vrachtschip dat eigendom is van een Turkse onderneming is met toestemming van Iran de Straat van Hormuz gepasseerd. De Turkse minister van Transport Abdulkadir Uraloglu heeft dit bekendgemaakt. Volgens hem zijn nu nog veertien schepen die Turks eigendom zijn ingesloten in de Perzische Golf, ten noorden van de zeestraat.
42 minuten geledenBEIROET (ANP) - De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, is op bezoek in Libanon. "Ik ben zojuist geland in Beiroet, voor een solidariteitsbezoek aan de bevolking van Libanon", schrijft hij op X. "Zij hebben niet gekozen voor deze oorlog", benadrukt hij. "Ze zijn erin meegesleurd."
52 minuten geledenANDØYA (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft zich kritisch uitgelaten over het Amerikaanse besluit om de sancties tegen Rusland te verlichten. Volgens Merz is dat een "verkeerde" beslissing, om welke reden die dan ook genomen is.
1 uur geledenANKARA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De NAVO-luchtverdediging heeft voor de derde keer een raket onderschept die vanuit Iran onderweg was naar Turkije, meldt het Turkse ministerie van Defensie op X. De ballistische raket is neergehaald in het oostelijke Middellandse Zeegebied.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Zeker vier van de zes bemanningsleden van een Amerikaans tankvliegtuig zijn overleden nadat het donderdag neerstortte in het westen van Irak, meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) op X. Het Islamitisch Verzet in Irak eiste het incident op als aanslag, maar de Amerikaanse krijgsmacht ontkent dat het toestel werd neergehaald door eigen of vijandig vuur.
2 uur geleden