VS: honderdduizenden Oekraïners gedeporteerd door Rusland
WASHINGTON (ANP/DPA) - De Verenigde Staten zeggen bewijzen te hebben dat Rusland honderdduizenden Oekraïners met geweld heeft overgebracht naar soms afgelegen gebieden sinds het eind februari zijn buurland binnenviel. Dat zei woensdag de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties, Linda Thomas-Greenfield, tegen de Amerikaanse radiozender NPR.
"We hebben bewijs dat de Russen honderdduizenden Oekraïense burgers hebben verplaatst, inclusief kinderen", zei Thomas-Greenfield. "Ze worden ondervraagd, ze worden vastgehouden, ze worden onder dwang het land uitgezet. Sommigen worden naar de verste delen van Oost-Rusland in de buurt van de Noord-Koreaanse grens gestuurd. En de Russen doen dit om het verzet te onderdrukken."
Volgens Thomas-Greenfield is de omvang van de transporten enorm en wijdverbreid. Ze eist dat de VN en mensenrechtenorganisaties toegang krijgen tot de kampen waar de ontheemde Oekraïners worden vastgehouden.
Moskou heeft de Oekraïners die in Rusland aankomen steeds omschreven als vluchtelingen die zijn opgevangen en voor wie wordt gezorgd.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.
1 uur geledenRIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".
2 uur geledenHAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige Amerikaanse minister van Financiën Larry Summers neemt aan het einde van het academische jaar ontslag als docent aan de prestigieuze universiteit Harvard. Dat meldt The New York Times. Harvard heeft Summers vertrek bevestigd.
4 uur geledenREYKJAVIK (ANP/RTR) - IJsland gaat ergens "in de komende maanden" een referendum houden over het hervatten van de toetredingsgesprekken met de Europese Unie, zei premier Kristrún Frostadóttir. Het eiland zou de volksraadpleging eigenlijk pas in 2027 houden, maar volgens internationale media zijn de spanningen in het noordpoolgebied reden om die te vervroegen.
4 uur geleden