VS herdenken einde slavernij tijdens antiracismeprotesten
WASHINGTON (ANP) - De jaarlijkse herdenking van het einde van de slavernij in de Verenigde Staten op 19 juni valt dit jaar tijdens hoogopgelopen spanningen over racisme. Na de recente dood van meerdere zwarte Amerikanen door witte agenten is de discussie over politiegeweld en discriminatie opnieuw op een kookpunt beland.
De 19e juni is een niet-officiële Amerikaanse feestdag. Juneteenth (een samentrekking van June en nineteenth), ook bekend als onder meer Bevrijdingsdag, herdenkt dat op die dag in 1865 alle slaven in de Amerikaanse staat Texas vrij werden verklaard. Daarmee was na de Amerikaanse burgeroorlog een einde gekomen aan slavernij in de VS.
De Amerikaanse president Donald Trump, die uit is op herverkiezing in november, wilde uitgerekend deze dag zijn eerste grote campagnebijeenkomst in de coronacrisis houden. Ook de locatie, de stad Tulsa ligt gevoelig. Zwarte Amerikanen waren hier bijna een eeuw geleden het doelwit van een beruchte moordpartij. De manifestatie werd daarop een dag verschoven. Trump kreeg al een golf van kritiek op zich heen door te dreigen het leger in te zetten tegen antiracismeprotesten.
Daarentegen willen veel bedrijven op 19 juni de Black Lives Matter-beweging steunen. Zo riep de topman en oprichter van Twitter, Jack Dorsey, de 19e juni uit tot een feestdag bij het bedrijf. Dat doet hij als eerbetoon aan de zogenoemde Emancipation Proclamation, een besluit van de Amerikaanse president Abraham Lincoln uit 1862 waardoor miljoenen zwarte mensen in de VS uiteindelijk bevrijd werden van de slavernij.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Een bindende overeenkomst over de veiligheid van Groenland kan de veiligheid in het Arctische gebied verder versterken. Dat stelde de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen nadat de Amerikaanse president Trump melding had gemaakt van een verregaande deal over Groenland.
4 minuten geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel betreurt dat Palestijnse gezanten van de Verenigde Staten niet naar de aankomende VN-top in New York mogen. De EU-buitenlanddienst wil graag dat de Amerikaanse autoriteiten terugkomen op dat besluit, zegt een woordvoerder.
20 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Betogers hebben in Washington een menselijke keten gevormd rond het Kennedy Center. Aan de actie bij het beroemde culturele centrum deden volgens Amerikaanse media honderden mensen mee.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Amerikaanse president Donald Trump bedankt voor het ondertekenen van een wet die voorziet in sancties tegen Rusland. Trump tekende de wet vrijdag nadat het Huis van Afgevaardigden eerder in de week akkoord was gegaan.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft besloten diverse media per direct uit het Witte Huis te weren. Het gaat om CNN, Politico en MSNOW. Trump beschuldigt ze van het constant delen van "nepnieuws".
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - FBI-topman Kash Patel heeft de samenwerking met de Canadese autoriteiten deze maand deels laten stilleggen. Dat zeggen bronnen tegen de krant The New York Times. De aanleiding was onvrede over de manier waarop de Canadese omroep CBC berichtte over de aanslagen van 11 september 2001.
13 uur geledenJOÃO PESSOA (ANP/AFP) - De Braziliaanse politie heeft zondag een verdachte seriemoordenaar gearresteerd. De man wordt in verband gebracht met ten minste zestien sterfgevallen sinds mei, meldt de politie.
14 uur geleden