VS herdenken einde slavernij tijdens antiracismeprotesten
WASHINGTON (ANP) - De jaarlijkse herdenking van het einde van de slavernij in de Verenigde Staten op 19 juni valt dit jaar tijdens hoogopgelopen spanningen over racisme. Na de recente dood van meerdere zwarte Amerikanen door witte agenten is de discussie over politiegeweld en discriminatie opnieuw op een kookpunt beland.
De 19e juni is een niet-officiële Amerikaanse feestdag. Juneteenth (een samentrekking van June en nineteenth), ook bekend als onder meer Bevrijdingsdag, herdenkt dat op die dag in 1865 alle slaven in de Amerikaanse staat Texas vrij werden verklaard. Daarmee was na de Amerikaanse burgeroorlog een einde gekomen aan slavernij in de VS.
De Amerikaanse president Donald Trump, die uit is op herverkiezing in november, wilde uitgerekend deze dag zijn eerste grote campagnebijeenkomst in de coronacrisis houden. Ook de locatie, de stad Tulsa ligt gevoelig. Zwarte Amerikanen waren hier bijna een eeuw geleden het doelwit van een beruchte moordpartij. De manifestatie werd daarop een dag verschoven. Trump kreeg al een golf van kritiek op zich heen door te dreigen het leger in te zetten tegen antiracismeprotesten.
Daarentegen willen veel bedrijven op 19 juni de Black Lives Matter-beweging steunen. Zo riep de topman en oprichter van Twitter, Jack Dorsey, de 19e juni uit tot een feestdag bij het bedrijf. Dat doet hij als eerbetoon aan de zogenoemde Emancipation Proclamation, een besluit van de Amerikaanse president Abraham Lincoln uit 1862 waardoor miljoenen zwarte mensen in de VS uiteindelijk bevrijd werden van de slavernij.
Meer uit Buitenland
ASUNCIÓN (ANP/RTR) - De autoriteiten in Paraguay hebben voormalig president Santiago Peña onder huisarrest geplaatst. Kort daarvoor had het parlement hem afgezet te midden van een politieke en financiële crisis die was ontstaan door het faillissement van de digitale bank ueno.
58 minuten geledenASUNCIÓN (ANP/RTR/AFP) - Paraguay heeft Pedro Alliana beëdigd als president van het land. Hij vervangt Santiago Peña, die kort daarvoor door het parlement was afgezet. De 52-jarige Alliana was vicepresident onder Peña en behoort tot dezelfde conservatieve Colorado-partij als zijn voorganger, wiens ambtstermijn tot 2028 zou duren.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft Stephen Miller aangesteld als nieuwe stafchef. Dat meldt de Amerikaanse president op Truth Social. Miller, nu nog plaatsvervangend stafchef, vervangt Susie Wiles, die sinds januari 2025 die functie bekleedde. Wiles krijgt een functie binnen Trumps politieke organisatie. Miller vervangt haar vanaf komende maandag.
5 uur geledenBERLIJN (ANP) - Europa vraagt niet om een nieuwe veiligheidsordening, zoals de Verenigde Staten voorstellen, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Het probleem ligt volgens haar bij Rusland, dat blijft proberen de bestaande afspraken onderuit te halen. "We hebben al een Europese veiligheidsarchitectuur."
8 uur geledenTAIZ (ANP/AFP) - Bij een aanval op een groentemarkt in het zuidwesten van Jemen zijn volgens de Houthi's zeker twintig mensen om het leven gekomen. Het zou gaan om een Saudische luchtaanval, waarbij meerdere raketten werden ingezet, aldus het door de Houthi's gecontroleerde persbureau Saba. Tien mensen zouden gewond zijn geraakt.
9 uur geledenLAKELAND (ANP) - De vader van Meghan, de vrouw van de Britse prins Harry, is opgepakt in Florida voor het bezit van kinderporno. De lokale autoriteiten hebben de 82-jarige Thomas Markle aangehouden in zijn verzorgingshuis. Dat meldt de Amerikaanse nieuwssite CBS.
10 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - De Keniaanse sekteleider Paul Mackenzie is veroordeeld tot tweehonderd jaar gevangenisstraf voor de moord op 190 kinderen en een volwassene. Hij heeft volgens de rechtbank in Nairobi zijn volgelingen opgedragen zichzelf en hun kinderen uit te hongeren om "Jezus te ontmoeten".
12 uur geleden