Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS herdenken einde slavernij tijdens antiracismeprotesten

VS herdenken einde slavernij tijdens antiracismeprotesten

WASHINGTON (ANP) - De jaarlijkse herdenking van het einde van de slavernij in de Verenigde Staten op 19 juni valt dit jaar tijdens hoogopgelopen spanningen over racisme. Na de recente dood van meerdere zwarte Amerikanen door witte agenten is de discussie over politiegeweld en discriminatie opnieuw op een kookpunt beland.

De 19e juni is een niet-officiële Amerikaanse feestdag. Juneteenth (een samentrekking van June en nineteenth), ook bekend als onder meer Bevrijdingsdag, herdenkt dat op die dag in 1865 alle slaven in de Amerikaanse staat Texas vrij werden verklaard. Daarmee was na de Amerikaanse burgeroorlog een einde gekomen aan slavernij in de VS.

De Amerikaanse president Donald Trump, die uit is op herverkiezing in november, wilde uitgerekend deze dag zijn eerste grote campagnebijeenkomst in de coronacrisis houden. Ook de locatie, de stad Tulsa ligt gevoelig. Zwarte Amerikanen waren hier bijna een eeuw geleden het doelwit van een beruchte moordpartij. De manifestatie werd daarop een dag verschoven. Trump kreeg al een golf van kritiek op zich heen door te dreigen het leger in te zetten tegen antiracismeprotesten.

Daarentegen willen veel bedrijven op 19 juni de Black Lives Matter-beweging steunen. Zo riep de topman en oprichter van Twitter, Jack Dorsey, de 19e juni uit tot een feestdag bij het bedrijf. Dat doet hij als eerbetoon aan de zogenoemde Emancipation Proclamation, een besluit van de Amerikaanse president Abraham Lincoln uit 1862 waardoor miljoenen zwarte mensen in de VS uiteindelijk bevrijd werden van de slavernij.

Meer uit Buitenland

Belgische media: premier dient ontslag in na begrotingscrisis

BRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever gaat maandagochtend naar de koning om zijn ontslag in te dienen, schrijven Belgische media. Dat gebeurt volgens de VRT om 09.30 uur.

1 uur geleden
Donald Trump op lijst met vijanden van persvrijheid

PARIJS (ANP/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump is toegevoegd aan de lijst met vijanden van de persvrijheid van Reporters sans frontières (RSF). De journalistenorganisatie beschuldigt Trump ervan zijn macht te gebruiken tegen mediaorganisaties waarvan hij de berichtgeving niet waardeert.

1 uur geleden
Twaalf buitenlandse slachtoffers treinramp Spanje geïdentificeerd

URDA (ANP/AFP) - In Spanje zijn nog eens tien buitenlandse slachtoffers van het treinongeluk van vorige week geïdentificeerd. Vier van hen kwamen uit de Verenigde Staten en de anderen uit Canada, Japan, Argentinië, Mexico, Tunesië en Tsjechië. Eerder werden de identiteiten van een Frans en een Portugees slachtoffer vastgesteld.

6 uur geleden
Humanitaire operatie Olesjky afgerond, bestand ten einde

OLESJKY (ANP/AFP) - Het staakt-het-vuren dat de afgelopen dagen om humanitaire redenen van kracht was rond de Oekraïense stad Olesjky, is zoals gepland beëindigd. Dat verklaarde de Oekraïense ombudsman voor de mensenrechten Dmytro Loebinets zondagavond. Rusland meldde eerder al de humanitaire operatie te hebben afgerond.

7 uur geleden
Amnesty waarschuwt voor humanitaire ramp komende winter Oekraïne

KYIV (ANP) - Amnesty International zegt dat komende winter een nieuwe humanitaire ramp dreigt in Oekraïne. Russische autoriteiten, waaronder president Vladimir Poetin, kondigden eerder aan de energie-infrastructuur in Oekraïne opzettelijk te zullen aanvallen. De mensenrechtenorganisatie verwacht dat dit grote problemen zal veroorzaken voor burgers in het land.

7 uur geleden
Oekraïense app gehackt die voor Russische aanvallen waarschuwt

KYIV (ANP/AFP) - Een officiële app die door Oekraïners wordt gebruikt om op de hoogte te blijven van dreigende Russische luchtaanvallen, is gehackt. Dat bevestigt een woordvoerder van de Oekraïense luchtmacht zondagavond.

9 uur geleden
Zelensky staat open voor directe gesprekken met Poetin in Turkije

ISTANBUL (ANP/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is bereid de Russische president Vladimir Poetin te ontmoeten voor rechtstreekse gesprekken in Turkije. Dat zei hij zondag in een interview met de zender CNN Türk. "We zijn er klaar voor", antwoordde Zelensky op de vraag of hij bereid zou zijn Poetin in Turkije te ontmoeten.

9 uur geleden