VS halen 'uit voorzorg' troepen weg uit hoofdstad Niger
ARLINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben een deel van hun militairen weggehaald van een basis in Niger. Daartoe is besloten "voor alle zekerheid", zegt het ministerie van Defensie. Militairen grepen in juli de macht in het Afrikaanse land. Sindsdien is het onrustig.
De krijgsmacht "verplaatst een deel van ons personeel en een deel van ons materieel" van een basis bij de hoofdstad Niamey naar een andere bij Agadez, hemelsbreed ruim 700 kilometer verderop, zei Pentagon-woordvoerder Sabrina Singh. Het is voor het eerst sinds de coup dat de VS personeel verplaatsen. Er is in de voorbije weken ook een beperkt aantal overheidsfunctionarissen en ingehuurde krachten teruggehaald.
Er zaten vooralsnog 1100 Amerikaanse militairen in Niger. Volgens Singh is er geen sprake van een rechtstreekse dreiging voor Amerikanen in Niger en ook niet van geweld. "Dit is simpelweg een voorzorgsmaatregel."
De spanningen met Frankrijk liepen hoger op. De Nigerese junta heeft opdracht gegeven om de Franse ambassadeur het land uit te zetten, al blijft die voor zover bekend vooralsnog zitten waar die zit. Frankrijk erkent het gezag van de militairen niet en staat achter de verkozen president Mohamed Bazoum, die door de junta is opgesloten.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat is afgesproken dat hij de Amerikaanse president Donald Trump in de nabije toekomst ontmoet, na weken van verhoogde inspanningen om vrede tussen Oekraïne en Rusland te bereiken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben luchtaanvallen uitgevoerd op strijders van Islamitische Staat (IS) in het noordwesten van Nigeria, stelt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De VS deden dat op verzoek van de Nigeriaanse regering. Trump claimt dat de IS-strijders christenen in de regio aanvielen.
5 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Een speciale aanklager in Zuid-Korea heeft een gevangenisstraf van tien jaar geëist tegen voormalig president Yoon Suk-yeol. Volgens de aanklager verdient de ex-president die straf, omdat hij pogingen van de politie om hem te arresteren belemmerde na zijn mislukte poging in 2024 om de militaire noodtoestand af te kondigen. Dat meldt persbureau Yonhap vrijdag. Yoon deed dit volgens de aanklager door zich in januari te verschansen in het presidentiële complex.
5 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De zware regenstormen die de Amerikaanse staat Californië teisteren, hebben de afgelopen dagen zeker drie mensen het leven gekost, meldt de Los Angeles Times. Hoewel de regen rond de stad Los Angeles donderdag volgens de krant wat afnam, blijven regen- en onweersbuien in verschillende gebieden ook vrijdag nog voor problemen zorgen.
5 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.
18 uur geledenKYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.
19 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.
19 uur geleden