VS-gezant in Beiroet: conflict moet zo snel mogelijk stoppen
BEIROET (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten willen dat zo snel mogelijk een einde komt aan het conflict tussen Israël en Hezbollah. Dat verklaarde Amerikaans speciaal gezant Amos Hochstein tijdens een bezoek aan Beiroet. Hij sprak daar onder meer met de voorzitter van het parlement, een bondgenoot van Hezbollah.
Hochstein zei tijdens het bezoek dat het niet in het belang van het Libanese volk is om "de toekomst van Libanon te verbinden aan andere conflicten in de regio". Hij verwees daarmee naar een belangrijke eis van Hezbollah. Die groep beschiet Israël al maanden uit solidariteit met de Palestijnen en eist dat Israël de militaire operatie stopt in de Gazastrook.
Israël en Hezbollah vochten in 2006 ook al een oorlog uit. VN-resolutie 1701 maakte toen een einde aan dat conflict. In die resolutie staat dat alleen het Libanese regeringsleger en de vredesmacht van de Verenigde Naties ingezet mogen worden in het zuiden van Libanon, bij de grens met Israël. De Libanese premier Najib Mikati heeft vorige week aangegeven dat zijn regering bereid is om de aanwezigheid van het regeringsleger daar te versterken als er een staakt-het-vuren wordt gesloten.
Gezant Hochstein blikt kritisch terug op de nasleep van de vorige oorlog. "Resolutie 1701 was succesvol in het beëindigen van de oorlog van 2006, maar laten we eerlijk zijn: niemand heeft iets gedaan om het te implementeren", aldus de Amerikaanse gezant. "Het is niet genoeg als beide partijen zich nu simpelweg committeren aan 1701."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben enkele Europese bondgenoten laten weten dat eerder afgesproken wapenleveringen waarschijnlijk vertraging oplopen door de oorlog met Iran, melden vijf ingewijden aan persbureau Reuters. Volgens hen gaat het onder meer om landen in het Baltische gebied en Scandinavië.
36 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft voor het eerst sinds de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op 28 februari een deel van het internationale telefoonverkeer en internet hersteld. Dat melden lokale media.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump is Iran akkoord om het "nucleaire stof" over te dragen, waarmee hij lijkt te doelen op het verrijkte uranium waarmee Iran volgens de Amerikanen een kernwapen zou kunnen bouwen.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft ingestemd met een tijdelijk staakt-het-vuren in Libanon. De Amerikaanse president Donald Trump kondigde het tiendaagse bestand eerder op donderdag aan.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.
11 uur geleden