VS geven Iran bevroren miljarden terug in kader van gevangenenruil
WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran krijgt weer beschikking over 6 miljard dollar (zo'n 5,6 miljard euro) aan olie-inkomsten die eerder als gevolg van Amerikaanse sancties tegen Iran bevroren waren. Dat blijkt uit een door persbureau Reuters ingezien Amerikaans regeringsdocument. De vrijgave van de fondsen maakt de weg vrij voor de gevangenenruil tussen de VS en Iran die de twee landen op 10 augustus overeenkwamen.
Krachtens dat akkoord komen vijf Amerikanen vrij in Iran, in ruil voor een onbekend aantal Iraniërs die vastzitten in de VS. De Amerikanen zitten allen vast voor vermeende spionage. De Iraniërs die worden vrijgelaten door Amerika zitten vast voor het schenden van Amerikaanse sancties tegen het Iraanse regime.
Volgens het document, dat naar commissies van het Congres is gestuurd, heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken vastgesteld dat het afzien van de sancties in het belang van de nationale veiligheid van de VS is.
De overdracht van de 6 miljard dollar en de uitwisseling van gevangenen zouden al volgende week kunnen plaatsvinden, zeggen bronnen die bekend zijn met de onderhandelingen. De Iraanse fondsen staan nu nog vast op rekeningen in Zuid-Korea. Daarvandaan kunnen ze worden overgedragen aan door Iran beheerde rekeningen in Qatar. Voorwaarde voor het vrijgeven van het geld is dat "de fondsen alleen voor humanitaire handel kunnen worden gebruikt", aldus het document.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - In Teheran zijn de vele uitvaartplechtigheden voor de eind februari omgekomen leider ayatollah Al Khamenei begonnen. Iraanse media berichten over de start in de 'Grote Mosalla' of de Imam Khomeini-moskee. De lichamen van Khamenei en zijn omgekomen familieleden zijn overgebracht naar de grote gebedshal van het moskeecomplex.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat Oekraïne toezeggen dit jaar en volgend jaar 70 miljard euro vrij te maken voor hulp aan dat land. De leiders van de 32 NAVO-landen zullen dat uitspreken op hun top in Ankara, zijn de lidstaten volgens ingewijden overeengekomen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben er vrijdag mee ingestemd om zes Russen op de sanctielijst te zetten die betrokken zijn bij de productie van epibatidine, het vergif waar de Russische oppositieleider Aleksej Navalny hoogstwaarschijnlijk mee werd vermoord. Het gaat om wetenschappers en onderzoekers die werkzaam zijn in de militaire sector, zo staat in een persbericht.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse premier Donald Tusk denkt dat buurland Oekraïne zich inzet om de gespannen relatie met Polen te verbeteren. Dat verklaarde hij na overleg tussen ministers van Buitenlandse Zaken uit de landen.
2 uur geledenMONACO (ANP/AFP) - De bomaanslag in Monaco van afgelopen maandag was waarschijnlijk geen eenmansactie. "Het lijkt erop dat de persoon die het explosief plaatste niet alleen handelde", zei de plaatsvervangend openbaar aanklager Morgan Raymond tijdens een persconferentie. Er is een internationale klopjacht gaande naar een 39-jarige Oekraïense vrouw, vooralsnog de enige verdachte. De politie doet nog onderzoek naar mogelijke handlangers of opdrachtgevers van de aanslag.
3 uur geledenMONACO (ANP) - Interpol is na de bomaanslag in Monaco afgelopen maandag op zoek naar de 39-jarige Anastasiia Berezovska. De internationale politieorganisatie heeft voor de Oekraïense verdachte een internationaal opsporingsverzoek uitgevaardigd en gepubliceerd, een zogenoemde red notice. Meerdere media meldden dat ze eerder deze week in Duitsland is gespot, waar ze volgens Le Parisien ook woont.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Het aantal sterfgevallen in Frankrijk is flink gestegen tijdens de week waarin het land werd geteisterd door een hevige hittegolf. Gezondheidsdienst Santé publique France sprak over "een stijging van 29,1 procent, wat neerkomt op 2025 sterfgevallen meer dan in de voorgaande week". De dienst erkende dat het daadwerkelijke aantal sterfgevallen vermoedelijk nog hoger uitvalt.
5 uur geleden