VS gaan Spelen in Beijing diplomatiek boycotten
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse regering stuurt geen overheidsfunctionarissen naar de Olympische Winterspelen 2022 in Beijing vanwege mensenrechtenkwesties. Het Witte Huis heeft de diplomatieke boycot officieel bekendgemaakt, nadat CNN er eerder al over had bericht. Amerikaanse deelnemers aan het evenement in februari krijgen wel de volle steun van de regering van president Joe Biden.
De VS willen hiermee een duidelijke boodschap afgeven dat de situatie in China niet zomaar wordt geaccepteerd. Mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch spreekt van een "cruciale stap" om China te confronteren met "misdaden tegen de menselijkheid" tegen de Oeigoerse islamitische minderheid die op grote schaal in 'heropvoedingskampen' wordt opgesloten.
China had eerder op de dag al gedreigd met tegenmaatregelen als de boycot wordt uitgevoerd. Volgens Zhao Lijian, China's woordvoerder namens het ministerie van Buitenlandse Zaken, zouden de VS hun voornemen niet moeten uitvoeren "om de dialoog en samenwerking tussen China en de VS op belangrijke terreinen niet te schaden. Indien de VS moedwillig vasthouden aan deze koers, dan zal China resolute tegenmaatregelen nemen."
IOC
Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) liet als organisator van het sportevenement weten het Amerikaanse besluit te respecteren. "De aanwezigheid van officials en diplomaten is voor elke regering puur een politieke beslissing, die het IOC in zijn politieke neutraliteit volledig respecteert."
Half november zei Biden al een diplomatieke boycot van de Winterspelen in China te overwegen. Een woordvoerder van het Witte Huis lichtte toen toe dat de VS zich vooral serieuze zorgen maken over de mensenrechtensituatie in Xinjiang. Washington beschuldigt China van genocide tegen de Oeigoeren in die regio, maar Beijing ontkent dat. Ook Australië en het Verenigd Koninkrijk overwegen een diplomatieke boycot.
Corona
Overheden sturen doorgaans een omvangrijke delegatie hooggeplaatste diplomaten naar de openingsceremonie van de Olympische Spelen. Vanwege corona zouden dat er bij de komende Winterspelen echter een stuk minder zijn. De Chinese staatskrant Global Times meldde vorige week bovendien dat de Chinese regering in Beijing helemaal geen plannen heeft om Amerikaanse politici uit te nodigen. De boycot zal dus grotendeels symbolisch zijn.
De Russische president Vladimir Poetin heeft aangekondigd wel naar China af te reizen voor de Winterspelen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De NAVO is veel sterker dan een jaar geleden en dat komt volgens de Amerikaanse president Donald Trump door zijn beleid. Hij noemde als voorbeeld dat NAVO-landen nu naar defensieuitgaven van 5 procent van het bruto binnenlands product per jaar gaan. Hij erkende dat er momenteel problemen zijn, maar er komen volgens hem ook oplossingen die zijn regering én de NAVO heel gelukkig zullen maken.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Donald Trump is niet geïnteresseerd om af te reizen naar Parijs voor een bijeenkomst van de G7. Dat zei de Amerikaanse president in reactie op vragen van journalisten tijdens zijn persmoment rond zijn eenjarige jubileum van zijn tweede termijn als president.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou de Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado "graag" een rol geven in dat land. Dat zei hij tijdens een persconferentie in Washington rond zijn eenjarig jubileum in zijn tweede termijn als president.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, en andere hooggeplaatste personen in de staat hebben dagvaardingen ontvangen, meldt een functionaris van het ministerie van Justitie aan persbureau Reuters. Volgens CBS News hebben de dagvaardingen te maken met een strafonderzoek naar het hinderen van federale agenten.
4 uur geledenRICHMOND HILL (ANP) - Het wereldwijde watersysteem verkeert niet alleen in crisis, maar is op veel plaatsen ronduit "failliet", volgens een dinsdag verschenen VN-rapport. "Dit rapport vertelt een ongemakkelijke waarheid: veel regio's leven boven hun hydrologische stand en veel kritieke watersystemen zijn al bankroet", vat hoofdauteur Kaveh Madani van het VN-instituut voor Water, Milieu en Gezondheid de boodschap samen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politicus Marine Le Pen heeft in hoger beroep opnieuw bestreden dat ze schuldig is aan het sjoemelen met Europese gelden. Daarvoor werd ze eerder veroordeeld tot een celstraf.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil EU-lidstaten kunnen verplichten risicovolle ict-leveranciers uit 5G-netwerken te weren, bevestigt Eurocommissaris Henna Virkkunen (Technologische soevereiniteit). Eerder op dinsdag presenteerde de Europese Commissie een voorstel voor een nieuw maatregelenpakket voor cyberveiligheid. Daarmee zouden landen en ict-leveranciers uit die landen kunnen worden aangemerkt als "hoog risico" voor de Europese cyberveiligheid en zo worden geweerd van Europese ict-netwerken, verduidelijkt de Eurocommissaris.
5 uur geleden