Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS gaan Spelen in Beijing diplomatiek boycotten

VS gaan Spelen in Beijing diplomatiek boycotten

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse regering stuurt geen overheidsfunctionarissen naar de Olympische Winterspelen 2022 in Beijing vanwege mensenrechtenkwesties. Het Witte Huis heeft de diplomatieke boycot officieel bekendgemaakt, nadat CNN er eerder al over had bericht. Amerikaanse deelnemers aan het evenement in februari krijgen wel de volle steun van de regering van president Joe Biden.

De VS willen hiermee een duidelijke boodschap afgeven dat de situatie in China niet zomaar wordt geaccepteerd. Mensenrechtenorganisatie Human Rights Watch spreekt van een "cruciale stap" om China te confronteren met "misdaden tegen de menselijkheid" tegen de Oeigoerse islamitische minderheid die op grote schaal in 'heropvoedingskampen' wordt opgesloten.

China had eerder op de dag al gedreigd met tegenmaatregelen als de boycot wordt uitgevoerd. Volgens Zhao Lijian, China's woordvoerder namens het ministerie van Buitenlandse Zaken, zouden de VS hun voornemen niet moeten uitvoeren "om de dialoog en samenwerking tussen China en de VS op belangrijke terreinen niet te schaden. Indien de VS moedwillig vasthouden aan deze koers, dan zal China resolute tegenmaatregelen nemen."

IOC

Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) liet als organisator van het sportevenement weten het Amerikaanse besluit te respecteren. "De aanwezigheid van officials en diplomaten is voor elke regering puur een politieke beslissing, die het IOC in zijn politieke neutraliteit volledig respecteert."

Half november zei Biden al een diplomatieke boycot van de Winterspelen in China te overwegen. Een woordvoerder van het Witte Huis lichtte toen toe dat de VS zich vooral serieuze zorgen maken over de mensenrechtensituatie in Xinjiang. Washington beschuldigt China van genocide tegen de Oeigoeren in die regio, maar Beijing ontkent dat. Ook Australië en het Verenigd Koninkrijk overwegen een diplomatieke boycot.

Corona

Overheden sturen doorgaans een omvangrijke delegatie hooggeplaatste diplomaten naar de openingsceremonie van de Olympische Spelen. Vanwege corona zouden dat er bij de komende Winterspelen echter een stuk minder zijn. De Chinese staatskrant Global Times meldde vorige week bovendien dat de Chinese regering in Beijing helemaal geen plannen heeft om Amerikaanse politici uit te nodigen. De boycot zal dus grotendeels symbolisch zijn.

De Russische president Vladimir Poetin heeft aangekondigd wel naar China af te reizen voor de Winterspelen.

Meer uit Buitenland

Trump meldt inbeslagname tanker voor kust Venezuela

WASHINGTON/OSLO (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".

28 minuten geleden
Opnieuw grote betogingen in Bulgarije tegen regering en corruptie

SOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.

1 uur geleden
Nepal sluit overeenkomst met leden Gen Z-protestbeweging

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".

3 uur geleden
Aanhoudingen in Frankrijk over 'kindersekspoppen'

PARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.

3 uur geleden
IJsland doet ook niet mee aan Eurovisie Songfestival 2026

REYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.

4 uur geleden
Grote Europese bondgenoten bellen Trump over vredesplan Oekraïne

PARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.

5 uur geleden
Media: Amerikaans ministerie koopt zelf Boeings voor deportaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.

5 uur geleden