VS gaan meer hulp bieden bij bewaking grens Oekraïne
KIEV (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan geld geven voor projecten om de grens van Oekraïne met Belarus en Rusland beter in de gaten te kunnen houden. Het gaat om ruim 17,5 miljoen euro voor vooral technische middelen om de grens te bewaken, zoals drones. Dit is in Kiev bekendgemaakt in een tijd van spanningen tussen het Westen en Rusland over Oekraïne.
Volgens Oekraïne en de VS dreigt Rusland met een inval door troepen samen te trekken langs de grens. Het Kremlin weerspreekt de dreigingen. Moskou stelt dat juist Washington en Kiev de spanningen opdrijven, onder meer door de toenadering van Oekraïne tot de NAVO en Amerikaanse wapenleveranties aan Oekraïne. Rusland wil van de VS garanties dat de NAVO niet met Oekraïne wordt uitgebreid.
Moskou en Washington gaan 10 januari in gesprek over hun wrijvingen en de veiligheidsproblematiek. Ze spreken dan onder meer over Oekraïne en nucleaire bewapening. De voortdurende spanningen over Oekraïne vloeien voort uit de afzetting van een gekozen pro-Russische president van Oekraïne in 2014. Het Westen ziet dat als het gevolg van een volksopstand, het Kremlin ziet dat als een gevolg van een vooral door de VS aangemoedigde staatsgreep. Rusland lijfde in een reactie in 2014 het schiereiland de Krim in en steunt pro-Russische opstandelingen in het oosten van Oekraïne.
Meer uit Buitenland
HUNTSVILLE (ANP) - In de Amerikaanse staat Texas is James Broadnax geëxecuteerd voor de dood van twee mannen bij een roofoverval in 2008. De 37-jarige man kreeg een dodelijke injectie in de gevangenis van Huntsville.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten steunen Israël na het onderscheppen van een vloot met hulpgoederen voor Gaza. Washington waarschuwt bondgenoten geen steun te geven aan wat het een "betekenisloze politieke stunt" noemt.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een mogelijk zelfmoordbriefje van zedendelinquent Jeffrey Epstein ligt al bijna zeven jaar in een rechtbank in New York, buiten het zicht van onderzoekers. Dat schrijft de krant The New York Times, die de rechter heeft gevraagd het document vrij te geven.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft in de Senaat afstand genomen van een naderende deadline voor de oorlog in het Midden-Oosten. In de wet staat dat de president vijandelijkheden na zestig dagen alleen mag voortzetten met toestemming van het Congres, maar volgens Hegseth moet de periode waarin een bestand geldt daarin niet worden meegenomen.
5 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op het Libanese dorp Zebdine zijn zes mensen om het leven gekomen. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Volgens het ministerie komt het totaal aantal doden dat donderdag viel door Israëlisch vuur daarmee op vijftien.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is blij dat een nieuwe persoon is gekozen om premier te worden in Irak. Hij feliciteerde de beoogde regeringschef Ali al-Zaidi en stelde een "fantastisch nieuw hoofdstuk" in het vooruitzicht in de relatie tussen de landen.
5 uur geledenVENETIË (ANP) - De jury van de Biënnale van Venetië is opgestapt. Dat gebeurde nadat onrust was ontstaan over de deelname van landen als Rusland aan de internationale kunsttentoonstelling.
7 uur geleden