VS gaan meer hulp bieden bij bewaking grens Oekraïne
KIEV (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan geld geven voor projecten om de grens van Oekraïne met Belarus en Rusland beter in de gaten te kunnen houden. Het gaat om ruim 17,5 miljoen euro voor vooral technische middelen om de grens te bewaken, zoals drones. Dit is in Kiev bekendgemaakt in een tijd van spanningen tussen het Westen en Rusland over Oekraïne.
Volgens Oekraïne en de VS dreigt Rusland met een inval door troepen samen te trekken langs de grens. Het Kremlin weerspreekt de dreigingen. Moskou stelt dat juist Washington en Kiev de spanningen opdrijven, onder meer door de toenadering van Oekraïne tot de NAVO en Amerikaanse wapenleveranties aan Oekraïne. Rusland wil van de VS garanties dat de NAVO niet met Oekraïne wordt uitgebreid.
Moskou en Washington gaan 10 januari in gesprek over hun wrijvingen en de veiligheidsproblematiek. Ze spreken dan onder meer over Oekraïne en nucleaire bewapening. De voortdurende spanningen over Oekraïne vloeien voort uit de afzetting van een gekozen pro-Russische president van Oekraïne in 2014. Het Westen ziet dat als het gevolg van een volksopstand, het Kremlin ziet dat als een gevolg van een vooral door de VS aangemoedigde staatsgreep. Rusland lijfde in een reactie in 2014 het schiereiland de Krim in en steunt pro-Russische opstandelingen in het oosten van Oekraïne.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering bereidt zich voor op een nieuwe reeks militaire aanvallen op Iran, melden bronnen aan CBS News. Er is nog geen definitief besluit genomen, benadrukken de bronnen. Vrijdag meldde nieuwssite Al Arabiya nog dat een conceptvoorstel voor een volledig bestand in Iran juist snel mogelijk is.
1 uur geledenSTARBASE (ANP) - Raket Starship van het ruimtevaartbedrijf SpaceX is in de nacht van vrijdag op zaterdag succesvol gelanceerd. Om 00.30 uur (Nederlandse tijd) steeg de onbemande raket op. Ruim tien minuten later was op beelden die SpaceX op X deelde te zien dat de raket in de ruimte was.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.
9 uur geledenFEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.
9 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.
10 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.
12 uur geleden