Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS gaan humanitaire hulp bieden volgens Taliban

VS gaan humanitaire hulp bieden volgens Taliban

ISLAMABAD/DOHA (ANP/DPA/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Taliban tijdens rechtsreeks overleg laten weten dat ze humanitaire hulp aan Afghanistan gaan geven en ook hulporganisaties die er actief zijn zullen helpen. Dit hebben althans onderhandelaars van de Taliban in Qatar gezegd na hun eerste directe overleg met de Amerikanen sinds die hun laatste bolwerk in het land, de luchthaven van Kabul, 30 augustus verlieten.

De Taliban hebben beloofd "transparant humanitaire hulp te zullen leveren aan mensen die dat nodig hebben", De hulp zou geen onderdeel van de politiek mogen worden.

Maar de Amerikaanse gesprekspartners noemden de eerste overlegronde met de Taliban afgelopen weekend enkel "openhartig en professioneel". De VS herhaalden echter dat zij de Taliban zullen beoordelen op hun daden, niet slechts op hun woorden. Washington gaat in ieder geval niet over tot erkenning van de Taliban als wettige regering.

Topconferentie

Volgens een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken focuste de delegatie van de VS zich bij de gesprekken vooral op thema's als veiligheid en terrorismedreiging. Ook de noodzaak van een veilig vertrek uit het land voor Amerikaanse burgers, andere buitenlanders en Afghanen kwam aan bod. De mensenrechtensituatie was eveneens een agendapunt, onder meer de positie van vrouwen.

De Taliban dringen er bij de VS ook op aan de Afghaanse financiële tegoeden vrij te geven. Sinds de machtsovername van de Taliban is ongeveer 9 miljard dollar aan banktegoeden in het buitenland bevroren. Maar daar lijken de VS niet op in te gaan. Dinsdag is er een digitale topconferentie van de G20 onder Italiaans voorzitterschap over Afghanistan. Op de ingelaste top wordt er waarschijnlijk gesproken over wat voor betrekkingen de internationale gemeenschap met de Taliban moet aanknopen. Er dreigt een ramp, onder meer wat de voedselvoorziening en de gezondheidszorg betreft. Tal van mogendheden vrezen de komst van miljoenen Afghaanse vluchtelingen.

Meer uit Buitenland

Kremlin: Witkoff snel naar Rusland voor onderhandelingen

MOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zal binnenkort Rusland aandoen, meldt een Kremlinverslaggever op gezag van Witkoffs Russische evenknie, Kirill Dmitriev.

15 minuten geleden
FT: EU overweegt Draghi of Merkel voor gesprekken met Poetin

LONDEN (ANP) - Regeringen van EU-landen bespreken of voormalig president van de Europese Centrale Bank Mario Draghi of voormalig bondskanselier Angela Merkel de EU zou kunnen vertegenwoordigen in mogelijke onderhandelingen met de Russische president Vladimir Poetin over de oorlog in Oekraïne. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times.

1 uur geleden
Xi begroet Poetin in Grote Hal van het Volk in Beijing

BEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft zijn Russische collega Vladimir Poetin ontvangen voor een topontmoeting. Dit gebeurde minder dan een week na het ontspanningsinitiatief van hun Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump in Beijing, aldus Russische staatsmedia.

1 uur geleden
Kunstveilingen in New York maken comeback met recordprijzen

NEW YORK (ANP/AFP) - Met recordprijzen voor werken van onder anderen Jackson Pollock, Constantin Brâncuși en Mark Rothko staan de voorjaarsveilingen in New York in bloei. Volgens cijfers van persbureau AFP zijn er in mei in New York al twaalf werken verkocht voor meer dan 30 miljoen dollar, waaronder twee die de grens van 100 miljoen dollar overschreden.

6 uur geleden
Venezuela laat voor vrijdag 300 politieke gevangenen vrij

CARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft beloofd om voor vrijdag driehonderd politieke gevangenen vrij te laten.

6 uur geleden
Poetin met ceremonieel onthaal in China aangekomen

BEIJING (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is met ceremonieel onthaal aangekomen in China voor zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Op beelden van Al Jazeera is te zien hoe Poetin uit zijn vliegtuig stapt en onder meer wordt ontvangen door een groep schoolkinderen die met vlaggetjes zwaaien. De Amerikaanse president Donald Trump kreeg bij zijn bezoek vorige week een vergelijkbaar onthaal.

13 uur geleden
Laatste livestream van Gaza-vloot weggevallen na onderschepping

MARMARIS (ANP) - Op zo'n 200 kilometer voor de kust van Gaza is de laatste livestream met de boten van de Global Sumud Flotilla uitgevallen. De boot Sirius met zes opvarenden lijkt de laatste boot te zijn die door Israël is onderschept bij een poging de blokkade naar het Palestijnse gebied te breken en daar noodhulp te bieden.

13 uur geleden