VS gaan humanitaire hulp bieden volgens Taliban
ISLAMABAD/DOHA (ANP/DPA/RTR) - De Verenigde Staten hebben de Taliban tijdens rechtsreeks overleg laten weten dat ze humanitaire hulp aan Afghanistan gaan geven en ook hulporganisaties die er actief zijn zullen helpen. Dit hebben althans onderhandelaars van de Taliban in Qatar gezegd na hun eerste directe overleg met de Amerikanen sinds die hun laatste bolwerk in het land, de luchthaven van Kabul, 30 augustus verlieten.
De Taliban hebben beloofd "transparant humanitaire hulp te zullen leveren aan mensen die dat nodig hebben", De hulp zou geen onderdeel van de politiek mogen worden.
Maar de Amerikaanse gesprekspartners noemden de eerste overlegronde met de Taliban afgelopen weekend enkel "openhartig en professioneel". De VS herhaalden echter dat zij de Taliban zullen beoordelen op hun daden, niet slechts op hun woorden. Washington gaat in ieder geval niet over tot erkenning van de Taliban als wettige regering.
Topconferentie
Volgens een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken focuste de delegatie van de VS zich bij de gesprekken vooral op thema's als veiligheid en terrorismedreiging. Ook de noodzaak van een veilig vertrek uit het land voor Amerikaanse burgers, andere buitenlanders en Afghanen kwam aan bod. De mensenrechtensituatie was eveneens een agendapunt, onder meer de positie van vrouwen.
De Taliban dringen er bij de VS ook op aan de Afghaanse financiële tegoeden vrij te geven. Sinds de machtsovername van de Taliban is ongeveer 9 miljard dollar aan banktegoeden in het buitenland bevroren. Maar daar lijken de VS niet op in te gaan. Dinsdag is er een digitale topconferentie van de G20 onder Italiaans voorzitterschap over Afghanistan. Op de ingelaste top wordt er waarschijnlijk gesproken over wat voor betrekkingen de internationale gemeenschap met de Taliban moet aanknopen. Er dreigt een ramp, onder meer wat de voedselvoorziening en de gezondheidszorg betreft. Tal van mogendheden vrezen de komst van miljoenen Afghaanse vluchtelingen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Het dodental na een Russische aanval op een distributiepunt voor hulpgoederen in Oekraïne afgelopen maandag is verder opgelopen. Er zijn tot nu toe 53 doden gevallen, meldden Oekraïense autoriteiten. Er worden ook nog mensen vermist, het zoeken naar slachtoffers gaat volgens de hulpdiensten door.
43 minuten geledenGAZA-STAD (ANP) - De toegang tot schoon drinkwater in Gaza dreigt nog verder te verslechteren, waarschuwt hulporganisatie CARE. Door tekorten aan geld en materiaal kunnen volgens CARE de komende maanden rond de 360 waterdistributiepunten wegvallen. Driekwart van de bevolking in Gaza is afhankelijk van drinkwater dat met vrachtwagens wordt vervoerd.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Belgische parlement heeft een omstreden wet goedgekeurd na een fel debat dat de hele nacht heeft geduurd. De wet maakt het mogelijk woningen binnen te gaan van mensen zonder verblijfsrecht en hen te arresteren.
3 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR/AFP) - De oud-premier van Maleisië, Najib Razak, mag de rest van zijn gevangenisstraf thuis onder huisarrest uitzitten. De 73-jarige Najib kreeg een koninklijk pardon en moest een boete betalen om aan de voorwaarden te voldoen. Dat is inmiddels gebeurd en hij is onderweg naar huis, laat zijn advocaat weten.
3 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV is onderweg naar Zuid-Amerika voor zijn bezoek aan Uruguay, Argentinië en Peru. De reis vindt plaats drie weken na zijn longkankeroperatie. Het Vaticaan liet deze week weten dat hij volledig hersteld is en er geen speciale voorzorgsmaatregelen worden getroffen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een nationale rechter heeft tijdelijk het begin van de bouw van een 76 meter hoge triomfboog in de Amerikaanse hoofdstad Washington geblokkeerd. De beslissing van de rechter kwam vrijwel direct nadat een federale commissie groen licht had gegeven voor de bouw van het monument. De triomfboog is een idee van president Donald Trump.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het Oval Office, de presidentiële werkkamer in het Witte Huis, tot nationaal monument verklaard. Daartoe zette hij donderdag zijn handtekening. Trump wil zo vermijden dat zijn opvolgers de wijzigingen die hij aanbracht in het kantoor weer ongedaan kunnen maken. Hij liet er onder meer de muren met bladgoud decoreren.
8 uur geleden