VS en VK breiden sancties tegen Russische oliesector uit
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben vrijdag nieuwe sancties opgelegd aan twee grote olieproducenten uit Rusland. Het gaat om Gazprom Neft, de oliedochter van staatsgasbedrijf Gazprom, en Surgutneftegas. Het Witte Huis noemt de maatregel "de meest ingrijpende sancties" tot nu toe tegen de Russische oliesector.
De twee oliebedrijven zijn samen goed voor ongeveer een kwart van de olie-export van Rusland over zee. De VS hebben daarnaast ook sancties opgelegd aan meer dan 180 schepen, tientallen oliehandelaren, olievelddienstverleners, verzekeringsmaatschappijen en energiefunctionarissen. Veel van de gesanctioneerde schepen maken volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën deel uit van de Russische "schaduwvloot", schepen die Rusland zou gebruiken om sancties te omzeilen.
Met de maatregel willen de VS en het VK ervoor zorgen dat Rusland de oorlog tegen Oekraïne minder goed kan financieren. "De Verenigde Staten nemen verregaande maatregelen tegen Ruslands belangrijkste inkomstenbron voor de financiering van zijn wrede en illegale oorlog tegen Oekraïne. Deze maatregel bouwt voort op en versterkt onze focus sinds het begin van de oorlog op het verstoren van de energie-inkomsten van het Kremlin", aldus de Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen.
Inauguratie Trump
De sancties komen kort voor de inauguratie van Donald Trump op 20 januari als de nieuwe president van de VS. De regering van president Joe Biden zoekt nu het nog kan naar manieren om de onderhandelingspositie van Oekraïne te versterken als er vredesbesprekingen komen. Trump heeft donderdag gezegd dat hij een ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin aan het voorbereiden is om de oorlog in Oekraïne "te beëindigen". Trump zou de sancties in de VS als president daarnaast kunnen opheffen.
Gazprom Neft noemt zijn plek op de sanctielijst "ongegrond, onwettig en in strijd met de principes van vrije concurrentie". Surgutneftegas heeft vooralsnog niet op de maatregel gereageerd.
De nieuwe sancties hebben ervoor gezorgd dat de olieprijzen vrijdag naar het hoogste niveau in drie maanden zijn gestegen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York verloren vrijdag opnieuw stevig omdat door de Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran de olieprijzen stegen tot niveaus die sinds 2023 niet meer zijn gezien. Wel deed een onverwachte krimp in het Amerikaanse banencijfer over februari bij beleggers de hoop op renteverlagingen door de Federal Reserve herleven.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Nintendo heeft de Amerikaanse overheid aangeklaagd om de importheffingen die president Donald Trump vorig jaar had ingesteld. Het Japanse spelcomputerbedrijf eist een "snelle terugbetaling, met rente" van alle betaalde heffingen, volgens een klacht ingediend bij het Amerikaanse handelshof.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft het hervatten van zijn vluchten naar Dubai, Riyad en Dammam wederom uitgesteld. De luchtvaartmaatschappij vliegt tot en met dinsdag niet naar de bestemmingen in het Midden-Oosten om de oorlog in Iran. Eerder had KLM deze vluchten al tot en met zondag uitgesloten. "We volgen de ontwikkelingen op de voet", benadrukte de maatschappij vrijdagavond in een verklaring.
5 uur geledenDHAKA (ANP/RTR) - Kledingleveringen voor Zara-eigenaar Inditex en andere grote kledingretailers zitten vast op luchthavens in Bangladesh en India. Dat hebben drie fabrikanten in de landen laten weten. De kleding zou eigenlijk met vluchten van luchtvaartmaatschappijen als Emirates en Qatar Airways worden meegenomen, maar die hebben door de oorlog in Iran veel vluchten geschrapt.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chiptoeleverancier Besi is vrijdag meer dan 17 procent onderuitgegaan op de Amsterdamse beurs. De koersval werd volgens analisten veroorzaakt door ongunstige berichten in Zuid-Koreaanse media voor de fabrikant van assemblageapparatuur voor de halfgeleiderindustrie.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet zoals afgesproken in het coalitieakkoord een streep door een groot deel van een nieuwe wet die moet afbakenen welk werk als zelfstandig ondernemer kan worden gedaan. Er komt een nieuwe wet voor in de plaats die moet leiden tot meer zekerheid voor mensen die er zelf voor kiezen als zzp'er te werken, meldt minister Thierry Aartsen (Werk, VVD).
8 uur geleden