VS en VK breiden sancties tegen Russische oliesector uit
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben vrijdag nieuwe sancties opgelegd aan twee grote olieproducenten uit Rusland. Het gaat om Gazprom Neft, de oliedochter van staatsgasbedrijf Gazprom, en Surgutneftegas. Het Witte Huis noemt de maatregel "de meest ingrijpende sancties" tot nu toe tegen de Russische oliesector.
De twee oliebedrijven zijn samen goed voor ongeveer een kwart van de olie-export van Rusland over zee. De VS hebben daarnaast ook sancties opgelegd aan meer dan 180 schepen, tientallen oliehandelaren, olievelddienstverleners, verzekeringsmaatschappijen en energiefunctionarissen. Veel van de gesanctioneerde schepen maken volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën deel uit van de Russische "schaduwvloot", schepen die Rusland zou gebruiken om sancties te omzeilen.
Met de maatregel willen de VS en het VK ervoor zorgen dat Rusland de oorlog tegen Oekraïne minder goed kan financieren. "De Verenigde Staten nemen verregaande maatregelen tegen Ruslands belangrijkste inkomstenbron voor de financiering van zijn wrede en illegale oorlog tegen Oekraïne. Deze maatregel bouwt voort op en versterkt onze focus sinds het begin van de oorlog op het verstoren van de energie-inkomsten van het Kremlin", aldus de Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen.
Inauguratie Trump
De sancties komen kort voor de inauguratie van Donald Trump op 20 januari als de nieuwe president van de VS. De regering van president Joe Biden zoekt nu het nog kan naar manieren om de onderhandelingspositie van Oekraïne te versterken als er vredesbesprekingen komen. Trump heeft donderdag gezegd dat hij een ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin aan het voorbereiden is om de oorlog in Oekraïne "te beëindigen". Trump zou de sancties in de VS als president daarnaast kunnen opheffen.
Gazprom Neft noemt zijn plek op de sanctielijst "ongegrond, onwettig en in strijd met de principes van vrije concurrentie". Surgutneftegas heeft vooralsnog niet op de maatregel gereageerd.
De nieuwe sancties hebben ervoor gezorgd dat de olieprijzen vrijdag naar het hoogste niveau in drie maanden zijn gestegen.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het stopzetten van grenscontroles op grote Amerikaanse luchthavens kan leiden tot chaos. Daarvoor waarschuwen grote luchtvaartmaatschappijen en reis- en bedrijfsorganisaties in de Verenigde Staten. Ze vrezen dat duizenden toeristen en terugkerende Amerikanen kunnen stranden en belangrijke vrachtzendingen niet kunnen worden geleverd.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Brussel presenteert woensdag een pakket met nieuwe regels voor chips, cloudcomputing en AI. Daarmee wil de Europese Unie voor deze technologieën minder afhankelijk worden van landen als de Verenigde Staten en "haar plaats in de wereldwijde race om geo-economische macht heroveren". Dat komt naar voren uit een conceptdocument dat persbureau AFP heeft ingezien.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst gesloten, waarmee de recordstanden op Wall Street verder werden aangescherpt. Computer- en serverbedrijf Dell Technologies was een opvallende winnaar dankzij kwartaalcijfers die goed werden ontvangen door beleggers.
16 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse investeringsmaatschappij Castlelake overweegt een overnamebod te doen op de Britse luchtvaartmaatschappij easyJet. Volgens Castlelake is er nog geen formele toenadering gezocht tot het bestuur van easyJet over een overname en is het ook niet zeker dat er een bod komt.
17 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) verwerpt het ongevraagde overnamebod van de Amerikaanse miljardair Bill Ackman. UMG, met bekende artiesten als Taylor Swift en Harry Styles, zegt dat het bod van Ackman van 56 miljard euro veel te laag is en geen "superieure waardecreatie" levert. Het bedrijf stelt ook dat er sterke consensus is in het bestuur bij het besluit om het bod te verwerpen.
17 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever gaat 270 miljoen dollar investeren in de ontwikkeling van een nieuw innovatiecentrum in de Verenigde Staten. In dat centrum in de stad New Haven in de Amerikaanse staat Connecticut gaat het bedrijf onder meer onderzoek doen naar producten voor persoonlijke verzorging, geurstoffen en ook verpakkingen.
18 uur geleden