Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS en VK breiden sancties tegen Russische oliesector uit

VS en VK breiden sancties tegen Russische oliesector uit

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben vrijdag nieuwe sancties opgelegd aan twee grote olieproducenten uit Rusland. Het gaat om Gazprom Neft, de oliedochter van staatsgasbedrijf Gazprom, en Surgutneftegas. Het Witte Huis noemt de maatregel "de meest ingrijpende sancties" tot nu toe tegen de Russische oliesector.

De twee oliebedrijven zijn samen goed voor ongeveer een kwart van de olie-export van Rusland over zee. De VS hebben daarnaast ook sancties opgelegd aan meer dan 180 schepen, tientallen oliehandelaren, olievelddienstverleners, verzekeringsmaatschappijen en energiefunctionarissen. Veel van de gesanctioneerde schepen maken volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën deel uit van de Russische "schaduwvloot", schepen die Rusland zou gebruiken om sancties te omzeilen.

Met de maatregel willen de VS en het VK ervoor zorgen dat Rusland de oorlog tegen Oekraïne minder goed kan financieren. "De Verenigde Staten nemen verregaande maatregelen tegen Ruslands belangrijkste inkomstenbron voor de financiering van zijn wrede en illegale oorlog tegen Oekraïne. Deze maatregel bouwt voort op en versterkt onze focus sinds het begin van de oorlog op het verstoren van de energie-inkomsten van het Kremlin", aldus de Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen.

Inauguratie Trump

De sancties komen kort voor de inauguratie van Donald Trump op 20 januari als de nieuwe president van de VS. De regering van president Joe Biden zoekt nu het nog kan naar manieren om de onderhandelingspositie van Oekraïne te versterken als er vredesbesprekingen komen. Trump heeft donderdag gezegd dat hij een ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin aan het voorbereiden is om de oorlog in Oekraïne "te beëindigen". Trump zou de sancties in de VS als president daarnaast kunnen opheffen.

Gazprom Neft noemt zijn plek op de sanctielijst "ongegrond, onwettig en in strijd met de principes van vrije concurrentie". Surgutneftegas heeft vooralsnog niet op de maatregel gereageerd.

De nieuwe sancties hebben ervoor gezorgd dat de olieprijzen vrijdag naar het hoogste niveau in drie maanden zijn gestegen.

Meer uit Financieel

ABN AMRO verlaagt groeiverwachting economie om Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de bank zorgen de oorlog en de sterk gestegen energieprijzen voor pessimisme bij consumenten en terughoudendheid om geld uit te geven. Ook het vertrouwen van bedrijven wordt geraakt door het conflict.

4 uur geleden
Broadcom onderuit na resultaten, Dow-Jonesindex vestigt record

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.

5 uur geleden
Euroclear krijgt toegang tot berucht AI-model Mythos

BRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.

6 uur geleden
HSBC verdacht van hulp bij verduistering door centralebankbaas

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.

7 uur geleden
Amsterdam gunt contract IT-diensten aan KPN voor meer autonomie

AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.

9 uur geleden
Aandelenbeurs in Amsterdam herstelt van dreun voor chipfondsen

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.

10 uur geleden
EU past normen voor banken tijdelijk aan om concurrentiezorgen

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.

11 uur geleden