Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS en VK breiden sancties tegen Russische oliesector uit

VS en VK breiden sancties tegen Russische oliesector uit

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben vrijdag nieuwe sancties opgelegd aan twee grote olieproducenten uit Rusland. Het gaat om Gazprom Neft, de oliedochter van staatsgasbedrijf Gazprom, en Surgutneftegas. Het Witte Huis noemt de maatregel "de meest ingrijpende sancties" tot nu toe tegen de Russische oliesector.

De twee oliebedrijven zijn samen goed voor ongeveer een kwart van de olie-export van Rusland over zee. De VS hebben daarnaast ook sancties opgelegd aan meer dan 180 schepen, tientallen oliehandelaren, olievelddienstverleners, verzekeringsmaatschappijen en energiefunctionarissen. Veel van de gesanctioneerde schepen maken volgens het Amerikaanse ministerie van Financiën deel uit van de Russische "schaduwvloot", schepen die Rusland zou gebruiken om sancties te omzeilen.

Met de maatregel willen de VS en het VK ervoor zorgen dat Rusland de oorlog tegen Oekraïne minder goed kan financieren. "De Verenigde Staten nemen verregaande maatregelen tegen Ruslands belangrijkste inkomstenbron voor de financiering van zijn wrede en illegale oorlog tegen Oekraïne. Deze maatregel bouwt voort op en versterkt onze focus sinds het begin van de oorlog op het verstoren van de energie-inkomsten van het Kremlin", aldus de Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen.

Inauguratie Trump

De sancties komen kort voor de inauguratie van Donald Trump op 20 januari als de nieuwe president van de VS. De regering van president Joe Biden zoekt nu het nog kan naar manieren om de onderhandelingspositie van Oekraïne te versterken als er vredesbesprekingen komen. Trump heeft donderdag gezegd dat hij een ontmoeting met de Russische president Vladimir Poetin aan het voorbereiden is om de oorlog in Oekraïne "te beëindigen". Trump zou de sancties in de VS als president daarnaast kunnen opheffen.

Gazprom Neft noemt zijn plek op de sanctielijst "ongegrond, onwettig en in strijd met de principes van vrije concurrentie". Surgutneftegas heeft vooralsnog niet op de maatregel gereageerd.

De nieuwe sancties hebben ervoor gezorgd dat de olieprijzen vrijdag naar het hoogste niveau in drie maanden zijn gestegen.

Meer uit Financieel

AEX-index vestigt weer nieuw slotrecord door hoop op einde oorlog

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is deze tweede pinksterdag opnieuw gesloten op een hogere stand dan ooit. Beleggers waren optimistisch vanwege de positieve berichten over een mogelijk einde van de oorlog in Iran. Aanleiding daarvoor waren uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die zaterdag zei dat er grotendeels overeenstemming is over een akkoord met Iran.

2 uur geleden
Prosus wil af van verplichte aandelenverkoop Delivery Hero

AMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus wil af van de Europese verplichting om zijn aandeel in de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero te verkopen. Dat stelde de Europese Commissie vorig jaar uit concurrentieoverwegingen als voorwaarde voor de overname van Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Maar het aan de Amsterdamse beurs genoteerde Prosus wil niet verdergaan met het verkopen van het belang zolang Uber bezig is Delivery Hero over te nemen. Daartoe heeft Prosus een verzoek ingediend bij de EU, melden bronnen aan persbureau Bloomberg.

3 uur geleden
Leveringsproblemen bij vliegtuigbouwer Airbus houden aan

LEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.

8 uur geleden
Speculatie onder beleggers na miljardenbod Uber op Delivery Hero

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.

9 uur geleden
Huawei denkt ook zonder ASML krachtigste chips te kunnen maken

SHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.

10 uur geleden
AEX naar nieuw record na berichten over naderende deal Iran-VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.

11 uur geleden
Olie en gas aanzienlijk goedkoper door hoop op akkoord VS-Iran

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.

12 uur geleden