VS en Vietnam waarschuwen tegen agressie Zuid-Chinese Zee
HANOI (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Vietnam hebben zich maandag uitgesproken tegen de "dreiging of het gebruik van geweld" in de Zuid-Chinese Zee. De Amerikaanse president Joe Biden is op bezoek in Hanoi en zei samen met de Vietnamese leider Nguyen Phu Trong dat landen die aanspraak maken op delen van de zee en de eilanden daar hun conflicten moeten bijleggen volgens de internationale afspraken.
In de verklaring spreken de leiders niet specifiek over China, maar in de ogen van Beijing is bijna de hele Zuid-Chinese Zee Chinees. Dat leidt regelmatig tot ruzie met Vietnam en de Filipijnen over betwiste gebieden. Vorige week zei de Filipijnse regering nog dat twee schepen werden lastiggevallen door de Chinese kustwacht toen ze goederen naar een eiland probeerden te brengen. De Filipijnen stapten al eens naar een internationaal arbitragehof om de Chinese claims in de zee aan te vechten en kreeg gelijk van het hof in Den Haag. Maar Beijing trekt zich weinig aan van die uitspraak.
Biden en Trong spraken zondag al af om de relatie te verstevigen. De VS zijn op zoek naar partners in de regio Indo-Pacific en Vietnam is bereid de banden aan te halen. Tijdens het bezoek van Biden kondigde de Amerikaanse president ook een aantal economische zakelijke overeenkomsten aan. Er wordt geïnvesteerd in de techsector en Vietnam neemt vijftig vliegtuigen van Boeing af.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - Israëlische luchtaanvallen hebben zondag veertien mensen gedood en 37 mensen verwond, meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Onder de doden van zondag waren twee kinderen en twee vrouwen, aldus het ministerie van Volksgezondheid. Israël meldt dat een van zijn soldaten is omgekomen.
29 minuten geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De seculiere partij Fatah van de Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft de lokale verkiezingen gewonnen die zaterdag werden gehouden op de Westelijke Jordaanoever. Dat blijkt uit de zondag gepubliceerde resultaten.
1 uur geledenSYRACUSE (ANP/DPA) - Activisten uit diverse landen zijn vanuit Sicilië aan boord van 56 schepen met humanitaire hulp vertrokken naar de Gazastrook. Dat meldt de Global Sumud Flotilla. Volgens de organisatie is het de grootste hulpvloot die ooit heeft geprobeerd de Gazastrook te bereiken.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het vierdaagse staatsbezoek van koning Charles en koningin Camilla aan de Verenigde Staten gaat gewoon door zoals gepland. Dat heeft Buckingham Palace zondag bekendgemaakt na overleg over de planning naar aanleiding van het schietincident tijdens een mediagala waar president Donald Trump aanwezig was.
1 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.
8 uur geleden