VS en Vietnam waarschuwen tegen agressie Zuid-Chinese Zee
HANOI (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Vietnam hebben zich maandag uitgesproken tegen de "dreiging of het gebruik van geweld" in de Zuid-Chinese Zee. De Amerikaanse president Joe Biden is op bezoek in Hanoi en zei samen met de Vietnamese leider Nguyen Phu Trong dat landen die aanspraak maken op delen van de zee en de eilanden daar hun conflicten moeten bijleggen volgens de internationale afspraken.
In de verklaring spreken de leiders niet specifiek over China, maar in de ogen van Beijing is bijna de hele Zuid-Chinese Zee Chinees. Dat leidt regelmatig tot ruzie met Vietnam en de Filipijnen over betwiste gebieden. Vorige week zei de Filipijnse regering nog dat twee schepen werden lastiggevallen door de Chinese kustwacht toen ze goederen naar een eiland probeerden te brengen. De Filipijnen stapten al eens naar een internationaal arbitragehof om de Chinese claims in de zee aan te vechten en kreeg gelijk van het hof in Den Haag. Maar Beijing trekt zich weinig aan van die uitspraak.
Biden en Trong spraken zondag al af om de relatie te verstevigen. De VS zijn op zoek naar partners in de regio Indo-Pacific en Vietnam is bereid de banden aan te halen. Tijdens het bezoek van Biden kondigde de Amerikaanse president ook een aantal economische zakelijke overeenkomsten aan. Er wordt geïnvesteerd in de techsector en Vietnam neemt vijftig vliegtuigen van Boeing af.
Meer uit Buitenland
MÜNCHEN (ANP) - De Europese Unie wil nog geen datum noemen waarop Oekraïne EU-lid kan worden, denkt buitenlandchef Kaja Kallas. Oekraïne wil een datum vastleggen in een vredesregeling met Rusland, waarover nu wordt onderhandeld. Het land ziet dat als een van de 'veiligheidsgaranties' die het tegen Rusland moeten beschermen.
6 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - In de Gazastrook zijn zondag zeker elf mensen gedood door Israëlische aanvallen, meldt de Palestijnse burgerbeschermingsdienst. Het Israëlische leger zegt dat de aanval werd uitgevoerd als reactie op schendingen van het staakt-het-vuren.
18 minuten geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse politie heeft niemand gearresteerd in verband met de ontvoering van Nancy Guthrie. Lokale media meldden eerder dat drie mensen waren opgepakt bij een huiszoeking in de nacht van vrijdag op zaterdag, maar de politie zei later dat die personen niet zijn gearresteerd. Een man werd wel ondervraagd, meldt CNN op basis van de politie. Hij wordt er niet van verdacht de kidnapper te zijn.
1 uur geledenTAMAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere steden in het Russische Zwarte Zeegebied zijn afgelopen nacht aangevallen door Oekraïense drones. Met name de haven van Taman liep daarbij schade op.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Iran is klaar om over compromissen te praten met de Verenigde Staten, zegt onderminister van Buitenlandse Zaken Majid Takht-Ravanchi tegen de BBC. Maar hij vindt dat de Amerikanen dan ook bereid moeten zijn om te praten over het stoppen van sancties tegen zijn land.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse voormalige president Barack Obama heeft het optreden van de immigratiedienst ICE in Minnesota vergeleken met de handelwijze in dictaturen. Dat deed hij in een interview met de progressieve youtuber Brian Tyler Cohen.
6 uur geledenGUAYAQUIL (ANP/AFP) - De politie in de provincie Guayas in het zuidwesten van Ecuador heeft acht hoofden gevonden met daarbij het bericht 'Verboden te stelen'. Dat maakte de politie zaterdag bekend.
9 uur geleden