VS en Vietnam waarschuwen tegen agressie Zuid-Chinese Zee
HANOI (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en Vietnam hebben zich maandag uitgesproken tegen de "dreiging of het gebruik van geweld" in de Zuid-Chinese Zee. De Amerikaanse president Joe Biden is op bezoek in Hanoi en zei samen met de Vietnamese leider Nguyen Phu Trong dat landen die aanspraak maken op delen van de zee en de eilanden daar hun conflicten moeten bijleggen volgens de internationale afspraken.
In de verklaring spreken de leiders niet specifiek over China, maar in de ogen van Beijing is bijna de hele Zuid-Chinese Zee Chinees. Dat leidt regelmatig tot ruzie met Vietnam en de Filipijnen over betwiste gebieden. Vorige week zei de Filipijnse regering nog dat twee schepen werden lastiggevallen door de Chinese kustwacht toen ze goederen naar een eiland probeerden te brengen. De Filipijnen stapten al eens naar een internationaal arbitragehof om de Chinese claims in de zee aan te vechten en kreeg gelijk van het hof in Den Haag. Maar Beijing trekt zich weinig aan van die uitspraak.
Biden en Trong spraken zondag al af om de relatie te verstevigen. De VS zijn op zoek naar partners in de regio Indo-Pacific en Vietnam is bereid de banden aan te halen. Tijdens het bezoek van Biden kondigde de Amerikaanse president ook een aantal economische zakelijke overeenkomsten aan. Er wordt geïnvesteerd in de techsector en Vietnam neemt vijftig vliegtuigen van Boeing af.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De leider van de rechts-populistische partij Reform UK heeft verheugd gereageerd op de eerste uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Nigel Farage zei vrijdagochtend voor de camera dat de linkse Labourpartij van premier Keir Starmer wordt "weggevaagd" door Reform in gebieden die traditioneel gelden als Labourbolwerken. Hij voorspelde dat de conservatieven later op de dag aan de beurt zijn en sprak over een "historische verandering" in de Britse politiek.
29 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft teleurgesteld gereageerd op de tussentijdse uitslagen van de lokale verkiezingen in zijn land. Zijn Labourpartij staat daarbij op verlies. Starmer noemde de uitslagen volgens Sky News pijnlijk, maar gaf ook het signaal af dat hij verder wil als premier. "Zware dagen zoals deze verzwakken mijn vastberadenheid niet om de verandering te realiseren die ik heb beloofd."
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Een bondgenoot van de Britse premier Keir Starmer heeft benadrukt dat de verwachte verkiezingsnederlaag van zijn partij niet het einde van zijn premierschap hoeft te betekenen. "Hij kan het tij nog keren", zei minister van Defensie John Healey bij Times Radio.
1 uur geledenCHANGSHA (ANP/RTR) - Het dodental na een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan maandag is opgelopen naar 37. Het is de dodelijkste explosie in China sinds 2019. De reddingswerkzaamheden zijn volgens staatspersbureau Xinhua afgerond. Eén persoon wordt nog vermist, 51 mensen worden in het ziekenhuis behandeld.
1 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Zeker drie hikers zijn overleden na een vulkaanuitbarsting op het Indonesische eiland Halmahera, meldt de lokale politie. Twee van de slachtoffers zijn buitenlanders, een derde komt uit Indonesië. Nog tien anderen worden vermist.
1 uur geledenJAKARTA (ANP/AFP) - Twintig hikers zijn vermist geraakt na de uitbarsting van de Dukono-vulkaan op het oostelijke Indonesische eiland Halmahera. De vulkaan spuwde volgens een regeringsfunctionaris een rookwolk tot zo'n 10 kilometer de lucht in. Het is nog niet bekend of er gewonden zijn.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Russische krijgsmacht gaat ondanks het tijdelijke staakt-het-vuren door met aanvallen op Oekraïne, dat meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. "Dit alles laat zien dat er aan Russische zijde geen enkele poging is gedaan het vuur aan het front te staken."
3 uur geleden