VS en Oekraïne tekenen veiligheidsdeal voor tien jaar
FASANO (ANP/RTR/DPA) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky en zijn Amerikaanse ambtgenoot Joe Biden hebben een veiligheidsovereenkomst getekend met een looptijd van tien jaar. Volgens de tekst is de overeenkomst bedoeld als een stap in de richting van een Oekraïens NAVO-lidmaatschap. De overeenkomst werd getekend in de marge van de G7-top in Italië.
"De partijen erkennen dat deze overeenkomst een brug slaat naar het uiteindelijke lidmaatschap van Oekraïne van de NAVO", aldus de tekst. Zelensky heeft al langer de wens om Oekraïne lid te maken van de NAVO, maar het bondgenootschap wil nog niet zover gaan uit angst voor een directe confrontatie met Rusland.
De overeenkomst moet samenwerking regelen op alle mogelijke niveaus, ook met betrekking tot militaire uitrusting, training en operationele acties. Bidens nationale veiligheidsadviseur Jake Sullivan zei woensdag dat de overeenkomst niet betekent dat Washington verplicht wordt om troepen in te zetten in Oekraïne of om specifieke wapensystemen te leveren.
In de overeenkomst spreken de landen af dat bij een gewapende aanval op of dreiging tegen Oekraïne topdiplomaten uit beide landen binnen 24 uur bijeenkomen voor overleg.
Meer uit Buitenland
OTTAWA (ANP) - In Canada is geschokt gereageerd op een dodelijke schietpartij op een school. Vlaggen bij overheidsgebouwen hangen komende week halfstok, meldde een geëmotioneerde premier Mark Carney volgens omroep CBC.
13 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft de "strijd tegen corruptie" binnen de krijgsmacht geprezen. Hij maakte daarmee in een virtuele toespraak tot militairen een zeldzame publieke verwijzing naar de corruptieonderzoeken naar de hoogste generaals van het land.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het luchtruim boven El Paso is onverwacht snel weer geopend. De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA kondigde aan dat er om "speciale veiligheidsredenen" tien dagen niet gevlogen mocht worden, maar trok de beperkingen al na enkele uren weer in. Volgens minister van Transport Sean Duffy hield de sluiting verband met een "schending door karteldrones".
1 uur geledenEL PASO (ANP/RTR) - Alle vluchten van en naar de Amerikaanse stad El Paso zijn voor tien dagen opgeschort. Dat meldt de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA. De luchthaven in de aan Mexico grenzende stad is volgens de FAA gesloten om "speciale veiligheidsredenen", zonder te specificeren wat die inhouden. De maatregel duurt tot 21 februari.
2 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - Spaanse boeren zijn massaal met trekkers Madrid binnengereden als protest tegen de handelsovereenkomst met Zuid-Amerikaanse landen. Zij vrezen te lijden onder de Mercosur-deal.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is niet van plan op korte termijn een referendum aan te kondigen en voorbereidingen te treffen voor presidentsverkiezingen. Dat meldt de Kyiv Independent op basis van een anonieme bron dicht bij Zelensky. Ook mensen die Reuters sprak op basis van anonimiteit zijn sceptisch over dat tijdpad.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO heeft officieel goedkeuring gegeven aan de nieuwe militaire missie om Groenland en het Noordpoolgebied te beschermen. Arctic Sentry (Noordpoolschildwacht) wordt woensdag in gang gezet. De eerste militaire oefeningen worden de komende weken al voorbereid. Ook de Verenigde Staten hebben met Arctic Sentry ingestemd.
4 uur geleden