VS en Kiev hekelen 'absurde' beschuldiging Poetin
WASHINGTON/KIEV (ANP/RTR/AFP) - De beschuldiging van president Vladimir Poetin dat Rusland door het Westen werd bedreigd en daardoor Oekraïne wel moest binnenvallen is een "absurditeit", zegt de Amerikaanse nationale veiligheidsadviseur Jake Sullivan. Ook Oekraïne hekelt de antiwesterse toespraak die Poetin in Moskou hield voor leden van de politieke en militaire elite.
Volgens Poetin was er geen andere keuze dan het buurland binnen te vallen, omdat Kiev met militaire hulp van het Westen een offensief in de oostelijke Donbasregio aan het voorbereiden zou zijn. De VS en hun bondgenoten zouden wereldwijde macht nastreven en Rusland willen kleineren. De Russische president legde de verantwoordelijkheid voor de oorlog in Oekraïne bij het Westen.
"Niemand valt Rusland aan", aldus Sullivan. "Er zit een soort absurditeit in het idee dat Rusland op de een of andere manier militair werd bedreigd door Oekraïne of iemand anders."
Volgens de Oekraïense topfunctionaris Michailo Podoljak toont Poetin met zijn toespraak aan dat hij het contact met de realiteit is kwijtgeraakt. "Hij bevindt zich in een totaal andere realiteit, waar geen mogelijkheid is om een dialoog te voeren over gerechtigheid en internationaal recht."
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Twee Israëlische aanvallen in het centrum van de Libanese hoofdstad Beiroet hebben woensdagochtend zeker zes mensen het leven gekost. 24 mensen raakten gewond, aldus een voorlopige balans van de autoriteiten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft bunkerbommen ingezet om versterkte Iraanse raketbases aan te vallen langs de Iraanse kust, nabij de Straat van Hormuz. Het regionale militaire commando CENTCOM liet weten dat daarbij meerdere munitie-eenheden met een gewicht van circa 2300 kilo "succesvol zijn ingezet".
1 uur geledenTEL AVIV (ANP) - In de nacht van dinsdag op woensdag zijn nabij Tel Aviv twee mensen om het leven gekomen, meldden Israëlische hulpdiensten. Tegelijkertijd meldde de Israëlische politie dat er in hetzelfde gebied delen van projectielen waren neergekomen als gevolg van Iraanse aanvallen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP) - De leider van de Iraanse veiligheidsraad, Ali Larijani, is dood. Dat meldt Al Jazeera op basis van Iraanse staatsmedia. In een verklaring bevestigt de Iraanse veiligheidsraad dat Larijani is omgekomen bij gerichte aanvallen. Israël beweerde eerder op dinsdag al hem te hebben gedood.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft bevestigd dat Gholamreza Soleimani is omgekomen bij Amerikaans-Israëlische aanvallen. Soleimani gaf leiding aan de zogenoemde Basij, een paramilitaire beweging die onder meer verantwoordelijk wordt gehouden voor het gewelddadig neerslaan van de protesten in Iran in januari.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaanse ambassades wereldwijd opgedragen "onmiddellijk" hun veiligheidsmaatregelen te herzien. Dit in verband met de oorlog in Iran, schrijft The Washington Post. Ambassades in het Midden-Oosten hadden deze oproep al gekregen.
6 uur geledenLONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.
9 uur geleden