VS en Japan werken aan nieuw handelspact
TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en Japan werken aan de vorming van een nieuw handelspact. De landen willen hun bondgenootschap versterken, maar willen ook samen optrekken bij problemen met "derde landen". Dat laatste is een duidelijke verwijzing naar China.
De eerste van een reeks ontmoetingen tussen de twee regeringen zal begin volgend jaar plaatsvinden. De gesprekken zullen ook gaan over onderwerpen als handel, arbeid, milieu en digitalisering, aldus een verklaring van een Amerikaanse handelsdelegatie, die een bezoek brengt aan Tokio.
De verklaring volgde op de ontmoeting tussen de Amerikaanse handelsgezant Katherine Tai en de Japanse minister van Handel Koichi Hagiuda. De twee spraken onder andere over de wereldwijde overcapaciteit in staal en aluminium, die volgens Tai grotendeels door China wordt veroorzaakt.
CPTPP-vrijhandelsakkoord
Japan drong er bij de VS op aan om weer toe te treden tot het CPTPP-vrijhandelsakkoord met vooral landen rond de Stille Oceaan als deelnemers. Oud-president Donald Trump zegde de deelname van de VS aan het akkoord na zijn aantreden op. Sindsdien heeft China een aanvraag ingediend om toe te treden tot het akkoord. Het CPTPP werd ooit door de VS gepromoot als een manier om Beijing te isoleren en tegenwicht te bieden voor de groeiende aanwezigheid van China in de regio.
De regering-Biden heeft gezegd te zullen werken aan een nieuw 'economisch kader' voor de regio. Details moeten nog worden uitgewerkt. De VS zullen niet snel weer toetreden tot het CPTPP, zei minister van Handel Gina Raimondo eerder deze week.
Verder lijkt het overleg tussen de twee ook te gaan over importheffingen op staal en aluminium die door de VS eerder werden opgelegd. Biden heeft eerder al stappen gezet om de banden met bondgenoten te verbeteren, onder meer door de aan de Europese Unie opgelegde heffingen te versoepelen.
Meer uit Financieel
SUNNYVALE (ANP) - Dan Shapero is de nieuwe topman van socialmediaplatform LinkedIn, onderdeel van Microsoft. De nieuwe topman werkt al ruim achttien jaar bij LinkedIn, waarvan de afgelopen vijf jaar als operationeel topman.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland stopt vanaf 1 mei met de levering van Kazachse ruwe olie via de Droezjba-pijpleiding aan Duitsland. Dat meldde de Russische vicepremier Aleksander Novak woensdag. De maatregel vergroot de zorgen over de brandstofvoorziening in Duitsland die de Iranoorlog heeft veroorzaakt.
1 uur geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Portugal wil doorgaan met de verkoop van een minderheidsbelang in de Portugese luchtvaartmaatschappij TAP. Ingewijden melden aan persbureau Bloomberg dat zowel Air France-KLM als Lufthansa wordt gevraagd een definitief bod uit te brengen. Beide luchtvaartmaatschappijen deden begin april een eerste bod en krijgen nu allebei drie maanden de tijd om een definitief bod uit te brengen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO wil de CO2-uitstoot die de bank financiert terugdringen. Dat meldt de bank, die woensdag zijn jaarlijkse aandeelhoudersvergadering hield. ABN AMRO wil de uitstoot van klanten waar de bank krediet aan verstrekt, verlagen "in lijn met een pad ruim onder 2 graden". De bank zegt de komende drie jaar een absolute doelstelling te gaan ontwikkelen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten verlengen toch de ontheffing voor Russische en Iraanse olie. Dat meldt de Amerikaanse minister van Financiƫn Scott Bessent. De VS staan daarmee de verkoop van Iraanse en Russische olie die al aan boord van schepen was geladen dertig dagen langer toe om de stijging van de olieprijzen tegen te gaan.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is woensdag hoger gesloten. Beleggers hielden de eenzijdige verlenging van de wapenstilstand tussen de Verenigde Staten en Iran door de Amerikaanse president Donald Trump in de gaten. Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) eindigde boven in de Amsterdamse hoofdindex nadat het bedrijf dinsdag nabeurs met kwartaalcijfers was gekomen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De RAI Vereniging is van plan 75 procent van haar aandelen in RAI Amsterdam te verkopen. De overige 25 procent is en blijft in handen van de gemeente Amsterdam. Dat schrijven de wethouders Alexander Scholtes (deelnemingen) en Steven van Weyenberg (woningbouw en stedelijke ontwikkeling) woensdag aan de Amsterdamse gemeenteraad.
4 uur geleden