Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS en Filipijnen begonnen aan grootste gezamenlijke legeroefening

VS en Filipijnen begonnen aan grootste gezamenlijke legeroefening

MANILLA (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en de Filipijnen zijn dinsdag begonnen aan hun grootste gezamenlijke legeroefening tot dusver. Bijna 18.000 militairen doen mee aan de exercities, waarbij voor het eerst met echte munitie wordt geschoten in de betwiste Zuid-Chinese Zee.

De oefening met de naam Balikatan (schouder aan schouder) duurt drie weken en komt te midden van opgelopen spanningen in de regio. China is net klaar is met een driedaagse legeroefening bij Taiwan, wat een reactie was op een ontmoeting in de VS tussen de Taiwanese president Tsai Ing-wen en de Amerikaanse toppoliticus Kevin McCarthy, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Hoewel Taiwan in feite onafhankelijk is, ziet Beijing het als een afvallige provincie die op een dag weer bij China zal horen. De Filipijnen kunnen vanwege de ligging in Azië een belangrijke partner voor de VS zijn bij een eventuele Chinese invasie in Taiwan.

De Chinese regering maakt ook aanspraak op een groot deel van de Zuid-Chinese Zee. Dat levert al jaren een conflict op tussen de landen die aan deze wateren liggen. Zo zien zowel China als de Filipijnen de Spratly-eilanden als hun eigen. De Amerikanen lieten er maandag een torpedobootjager een missie uitvoeren. De VS zeiden dat de missie binnen de internationale zeewetten valt, maar volgens Beijing drong het schip "illegaal" de wateren binnen zonder Chinese toestemming.

De Amerikaans-Filipijnse legeroefening is de eerste onder de Filipijnse president Ferdinand Marcos Jr., wiens voorganger Rodrigo Duterte juist voorstander was van nauwere banden met China. De Balikatan-oefening laat zien dat de twee landen hun banden succesvol hebben aangehaald. Eerder werden tot groot ongenoegen van China al afspraken gemaakt over het hervatten van maritieme patrouilles in de Zuid-Chinese Zee en de stationering van meer Amerikaanse militairen in de Filipijnen.

Meer uit Buitenland

Voormalige premier Zuid-Korea Lee Hae-chan overleden

HO CHI MINH-STAD (ANP/AFP) - De Zuid-Koreaanse oud-premier Lee Hae-chan is overleden tijdens een bezoek aan Vietnam. De 73-jarige politicus stierf aan de gevolgen van een hartaanval.

1 uur geleden
Elf doden bij aanval op Mexicaans voetbalveld

SALAMANCA (ANP/AFP) - Bij een gewapende aanval op een voetbalveld in de Mexicaanse stad Salamanca zijn zondag zeker 11 mensen omgekomen. Twaalf anderen liepen schotwonden op, melden lokale autoriteiten.

2 uur geleden
Interim-president Venezuela: klaar met orders uit Washington

CARACAS (ANP) - Waarnemend president van Venezuela Delcy Rodríguez heeft zondag aangegeven dat ze genoeg heeft van bevelen uit de Verenigde Staten. Daarmee verwees ze naar de druk die Washington op Venezuela uitoefent sinds de gevangenneming van Nicolás Maduro.

3 uur geleden
Meer politieke gevangenen vrijgelaten in Venezuela

CARACAS (ANP) - In Venezuela zijn zondag 104 politieke gevangenen vrijgelaten. Eerder had de non-gouvernementele organisatie Foro Penal al melding gemaakt van zo'n 80 vrijgelaten gevangenen, met de hoop dat er meer zouden volgen.

4 uur geleden
Doden en veel vermisten bij veerongeluk op de Filipijnen

MANILLA (ANP) - Zeker zeven mensen zijn omgekomen toen een veerboot voor de kust van de zuid-Filipijnse provincie Basilan kapseisde. De kustwacht wist volgens lokale media 215 opvarenden te redden, maar 144 personen worden nog vermist.

4 uur geleden
Trump: overheid onderzoekt dood van man in Minneapolis

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse regering onderzoekt de actie van de grenspolitie waarbij een man werd doodgeschoten in Minneapolis, en zal met een conclusie komen. Dat laat president Donald Trump weten aan de Wall Street Journal.

4 uur geleden
Israël opent grens pas na zoektocht lichaam laatste gijzelaar

JERUZALEM (ANP) - Israël zal de grensovergang bij Rafah tussen de Gazastrook en Egypte pas weer openstellen als de zoektocht naar het lichaam van de laatste Israëlische gijzelaar is voltooid. Dat meldde het kantoor van premier Benjamin Netanyahu zondagavond laat.

6 uur geleden