VS en Filipijnen begonnen aan grootste gezamenlijke legeroefening
MANILLA (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en de Filipijnen zijn dinsdag begonnen aan hun grootste gezamenlijke legeroefening tot dusver. Bijna 18.000 militairen doen mee aan de exercities, waarbij voor het eerst met echte munitie wordt geschoten in de betwiste Zuid-Chinese Zee.
De oefening met de naam Balikatan (schouder aan schouder) duurt drie weken en komt te midden van opgelopen spanningen in de regio. China is net klaar is met een driedaagse legeroefening bij Taiwan, wat een reactie was op een ontmoeting in de VS tussen de Taiwanese president Tsai Ing-wen en de Amerikaanse toppoliticus Kevin McCarthy, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Hoewel Taiwan in feite onafhankelijk is, ziet Beijing het als een afvallige provincie die op een dag weer bij China zal horen. De Filipijnen kunnen vanwege de ligging in Azië een belangrijke partner voor de VS zijn bij een eventuele Chinese invasie in Taiwan.
De Chinese regering maakt ook aanspraak op een groot deel van de Zuid-Chinese Zee. Dat levert al jaren een conflict op tussen de landen die aan deze wateren liggen. Zo zien zowel China als de Filipijnen de Spratly-eilanden als hun eigen. De Amerikanen lieten er maandag een torpedobootjager een missie uitvoeren. De VS zeiden dat de missie binnen de internationale zeewetten valt, maar volgens Beijing drong het schip "illegaal" de wateren binnen zonder Chinese toestemming.
De Amerikaans-Filipijnse legeroefening is de eerste onder de Filipijnse president Ferdinand Marcos Jr., wiens voorganger Rodrigo Duterte juist voorstander was van nauwere banden met China. De Balikatan-oefening laat zien dat de twee landen hun banden succesvol hebben aangehaald. Eerder werden tot groot ongenoegen van China al afspraken gemaakt over het hervatten van maritieme patrouilles in de Zuid-Chinese Zee en de stationering van meer Amerikaanse militairen in de Filipijnen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN/GAZA (ANP/DPA) - De Palestijnse beweging Hamas heeft Iran gevraagd op te houden met luchtaanvallen op de Arabische buurlanden. Hamas heeft zeer nauwe betrekkingen met de Golfstaat Qatar en is lang door Iran gesteund. Qatar is een van de Golfstaten die Iran aanvalt, waar de VS de grootste luchtmachtbasis in de regio hebben.
1 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - Noord-Korea heeft zaterdag tien ballistische raketten afgevuurd in de richting van de Japanse Zee. Dat meldt het Zuid-Koreaanse leger.
3 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela en Colombia hebben op hoog niveau overleg gehouden in Caracas. Ministers en andere functionarissen spraken in de Venezolaanse hoofdstad over samenwerking op gebieden als handel, toerisme, energie en veiligheid, meldt de regering van Venezuela.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bekendgemaakt dat het hoofd van het beroemde Kennedy Center in Washington wordt vervangen. Op zijn eigen platform Truth Social meldde Trump dat Richard Grenell stopt en dat Matt Floca hem opvolgt.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Verenigde Staten voorgesteld het verrijkte uranium van Iran naar zijn land over te brengen. Dat had deel kunnen uitmaken van een deal om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, schrijft nieuwssite Axios. De Amerikaanse president Donald Trump zou het aanbod hebben afgeslagen.
12 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft in Parijs een ontmoeting gehad met Reza Pahlavi, de zoon van de laatste sjah van Iran. "De kroonprins en zijn team hebben me bijgepraat over de signalen die ze vanuit het land ontvangen", schreef de Oekraïense leider naderhand op X.
13 uur geledenBEIROET (ANP) - Het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) heeft alarm geslagen over de verslechterende situatie in Libanon. Daar slaan burgers massaal op de vlucht voor opgelaaid geweld tussen Israël en Hezbollah.
13 uur geleden