Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS en Filipijnen begonnen aan grootste gezamenlijke legeroefening

VS en Filipijnen begonnen aan grootste gezamenlijke legeroefening

MANILLA (ANP/AFP) - De Verenigde Staten en de Filipijnen zijn dinsdag begonnen aan hun grootste gezamenlijke legeroefening tot dusver. Bijna 18.000 militairen doen mee aan de exercities, waarbij voor het eerst met echte munitie wordt geschoten in de betwiste Zuid-Chinese Zee.

De oefening met de naam Balikatan (schouder aan schouder) duurt drie weken en komt te midden van opgelopen spanningen in de regio. China is net klaar is met een driedaagse legeroefening bij Taiwan, wat een reactie was op een ontmoeting in de VS tussen de Taiwanese president Tsai Ing-wen en de Amerikaanse toppoliticus Kevin McCarthy, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Hoewel Taiwan in feite onafhankelijk is, ziet Beijing het als een afvallige provincie die op een dag weer bij China zal horen. De Filipijnen kunnen vanwege de ligging in Azië een belangrijke partner voor de VS zijn bij een eventuele Chinese invasie in Taiwan.

De Chinese regering maakt ook aanspraak op een groot deel van de Zuid-Chinese Zee. Dat levert al jaren een conflict op tussen de landen die aan deze wateren liggen. Zo zien zowel China als de Filipijnen de Spratly-eilanden als hun eigen. De Amerikanen lieten er maandag een torpedobootjager een missie uitvoeren. De VS zeiden dat de missie binnen de internationale zeewetten valt, maar volgens Beijing drong het schip "illegaal" de wateren binnen zonder Chinese toestemming.

De Amerikaans-Filipijnse legeroefening is de eerste onder de Filipijnse president Ferdinand Marcos Jr., wiens voorganger Rodrigo Duterte juist voorstander was van nauwere banden met China. De Balikatan-oefening laat zien dat de twee landen hun banden succesvol hebben aangehaald. Eerder werden tot groot ongenoegen van China al afspraken gemaakt over het hervatten van maritieme patrouilles in de Zuid-Chinese Zee en de stationering van meer Amerikaanse militairen in de Filipijnen.

Meer uit Buitenland

Australische premier waarschuwt voor extreem weer en bosbranden

SYDNEY (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese waarschuwt zaterdag voor "extreem en gevaarlijk" weer en "bosbranden in meerdere staten". Deelstaat Victoria werd de afgelopen dagen al getroffen door bosbranden. Zaterdagochtend had de brandweer meer dan vijftig van de brandhaarden in die staat nog niet onder controle.

17 minuten geleden
Nieuwe beelden van ICE-agent tonen schietpartij Minneapolis

MINNEAPOLIS (ANP) - Er zijn beelden verschenen van de fatale schietpartij in Minneapolis woensdag waarbij de 37-jarige Amerikaanse vrouw Renee Nicole Good om het leven kwam. Het lokale Alpha News publiceerde een video die zou zijn gemaakt met de telefoon van de agent van de immigratiepolitie ICE die de schoten loste. Reuters bevestigde de authenticiteit van de beelden en een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid liet aan CNN weten dat de beelden echt zijn.

2 uur geleden
Trump wil deal Groenland op 'makkelijke of moeilijke manier'

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt graag "op de makkelijke manier" een deal te willen sluiten over Groenland, "maar als we het niet op de makkelijke manier doen, dan doen we het op de moeilijke manier", zei de president vrijdag tegen journalisten in het Witte Huis.

2 uur geleden
Interim-leider Venezuela: bestrijden agressie VS met diplomatie

CARACAS (ANP/AFP) - De interim-president van Venezuela, Delcy Rodríguez, zegt dat haar land de Amerikaanse "agressie" via diplomatie het hoofd zal bieden. De regering van het land kondigde stappen aan om de banden met Washington te herstellen nadat president Nicolás Maduro vorige week werd opgepakt.

4 uur geleden
Iraniërs blijven demonstreren, Teheran geeft VS de schuld

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Betogers zijn vrijdag in Iran opnieuw de straat opgegaan, terwijl volgens mensenrechtenorganisaties dodelijk tegen hen wordt opgetreden. Teheran geeft de Verenigde Staten de schuld van het geweld tijdens de grootste demonstraties in drie jaar.

4 uur geleden
Amnesty: internetblokkade Iran is ernstige mensenrechtenschending

LONDEN (ANP) - Het gebrek aan internet in grote delen van Iran sinds afgelopen donderdag is een "ernstige mensenrechtenschending", schrijft Amnesty International in een statement. De hulporganisatie spreekt van een internetblokkade die door de Iraanse autoriteiten is ingesteld. Sindsdien zouden de protesten, die eind december uitbraken, zijn geïntensiveerd.

7 uur geleden
Oppositieleider Venezuela wil erkenning als verkiezingswinnaar

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider Edmundo González Urrutia vindt dat bij een democratische overgang in Venezuela een erkenning hoort van zijn geclaimde overwinning bij de presidentsverkiezingen van 2024. President Nicolás Maduro werd toen officieel uitgeroepen tot winnaar.

8 uur geleden