VS en EU overwegen nieuwe heffingen op Chinees staal en aluminium
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en de Europese Unie overwegen nieuwe heffingen in te stellen op staal en aluminium van Chinese makelij. Daarmee willen ze zowel de overcapaciteit van staal en aluminium als de koolstofuitstoot verminderen, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
Doorgaans worden hogere heffingen gebruikt in handelsgeschillen. Maar de Europese en Amerikaanse stappen zouden dus ter bevordering van de klimaatagenda zijn. Het idee zou komen uit de koker van de Amerikaanse president Joe Biden. Vooralsnog is het een idee en nog geen uitgewerkt voorstel, aldus de bronnen. Een overeenkomst met de EU, waarin ook de details over de drempels staan genoemd, wordt niet voor eind volgend jaar verwacht. En dat zou in het gunstigste scenario zijn.
China is een grote vervuiler, maar ook de grootste producent van staal en aluminium ter wereld. Als het daadwerkelijk tot een extra heffing komt, zal dat de verhoudingen met China op scherp zetten. Saillant is dat de partijen, inclusief China, toegezegd hebben samen te werken om de uitstoot terug te dringen.
Dat de VS en de EU willen samenwerken om de klimaatcrisis aan te pakken wordt gezien als een positief teken. Vooral ook omdat de relatie tussen de VS en Europa te lijden heeft onder irritaties over de handel. Volgens de EU discrimineert een belangrijke door Biden ondertekende wet Europese industrieën. In de Inflation Reduction Act (IRA) zijn naast miljarden aan subsidies voor groene energie ook belastingvoordelen opgenomen voor de aankoop van elektrische auto's en accu's die in de VS zijn geproduceerd. Europese landen vrezen dat hun industrie op achterstand komt door die maatregelen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger geëindigd. Beleggers reageerden onder meer op goede cijfers over de industriële productie in de Verenigde Staten. Daaruit kwam naar voren dat de productieactiviteit in januari onverwacht is gegroeid in het snelste tempo sinds 2022.
16 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag van een Amerikaanse rechter verdergaan met het bouwen van een windpark op zee voor de kust van New York tijdens het wachten op een uitspraak. Het Deense windenergiebedrijf had een rechtszaak aangespannen, nadat de Amerikaanse president Donald Trump in december alle grote offshore-windenergieprojecten had stilgelegd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil de komende tijd onder de herbenoemde topvrouw Marjan Rintel sneller de kosten verlagen. In oktober werd al een kostenbesparingsprogramma van honderden miljoenen euro's aangekondigd, waarbij onder meer 250 kantoorbanen verdwenen. Met een volgende stap in die strategie moeten de kosten verder omlaag. Hoe dat gebeurt, wordt de komende maanden bekend.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met India. Dit meldt president Donald Trump maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social, na een gesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak en andere Europese graadmeters zijn maandag hoger gesloten. In de ochtend stonden er nog minnen op de borden, maar die werden gedurende de dag omgezet in winsten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten werken aan een miljardenfonds om voorraden aan te leggen van strategische aardmetalen. Zo wil de regering van president Donald Trump dat bedrijven minder vatbaar worden voor verstoringen in de toelevering vanuit andere landen, zoals China.
5 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie ligt momenteel niet op schema om de grondstoffen te verkrijgen die nodig zijn om haar energie- en klimaatdoelen te halen, concludeert de Europese Rekenkamer (ERK).
5 uur geleden