VS en EU kondigen extra Amerikaanse lng-leveringen aan
BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten gaan Europa nog dit jaar minimaal 15 miljard kubieke meter vloeibaar gemaakt aardgas (lng) meer leveren dan vorig jaar, melden de Europese Unie en het Witte Huis. De extra levering is goed voor 8 tot 10 procent van de hoeveelheid gas die Europa nu nog jaarlijks van Rusland afneemt, zeggen de Amerikaanse president Biden en voorzitter Von der Leyen van de Europese Commissie.
Met de extra leveringen willen de VS de landen van de Europese Unie helpen om minder afhankelijk te worden van Russisch gas. In 2030 willen de VS de EU van 50 miljard kubieke meter gas voorzien. Dat kan een derde van wat er jaarlijks uit Rusland komt vervangen. Die verveelvoudiging kan al binnen twee jaar in zicht komen, denken ingewijden.
De EU gaat hoogstwaarschijnlijk wel meer betalen dan wat het nu voor Russisch gas neerlegt, zeggen EU-bronnen. "Dat is nu eenmaal de prijs van vrijheid." De VS en de EU proberen de prijs wel te dempen. Ze mikken op langjarige contracten. In ruil voor zekerheid zouden leveranciers een lagere prijs moeten rekenen.
Gasbesparing
De uitvoering van de afspraken is strikt genomen aan het bedrijfsleven. Maar de VS en de EU hebben een grote rol in hun energiemarkt en gaan leveranciers in de gewenste richting duwen. Voor het extra vloeibare gas moeten wel als de wiedeweerga extra opslagtanks en verwerkingsinstallaties verrijzen.
De EU en de VS zetten verder in op gasbesparing. Ze gaan bijvoorbeeld het gebruik van slimme thermostaten stimuleren, zonnepaneelinstallateurs opleiden en het verstrekken van vergunningen voor groene energie vergemakkelijken.
CO2-uitstoot
Ook gaan ze de CO2-uitstoot van lng-installaties verminderen. Verder moet de lng-infrastructuur zo worden gebouwd dat die later voor waterstof kan dienen.
Ook Canada gaat extra lng leveren aan Europa, maar heeft daar wat meer tijd voor nodig. Europa is nu nog voor zo'n 40 procent van zijn gas afhankelijk van Rusland. In totaal neemt Europa jaarlijks tussen de 150 en 190 miljard kubieke meter gas af van Rusland. Daarvan stroomt 52 miljard kubieke meter door Oekraïne.
De laatste maanden namen de gasleveringen vanuit Noord-Amerika, voordien heel klein, al toe door de hoge prijs in de EU. Door de oorlog in Oekraïne is daar de Europese wens bijgekomen om van het Russische gas af te gaan.
Meer uit Financieel
KOPENHAGEN (ANP) - De grote rederij Maersk vervoert voorlopig nog amper goederen vanuit en naar de Golfstaten. Alleen voor kritieke voedingsmiddelen, medicijnen en andere "essentiële goederen" maakt het Deense vervoersconcern een uitzondering. Door de oorlog in Iran en regio zijn de risico's te groot geworden.
23 minuten geledenZOETERMEER (ANP) - De schade voor Nederlandse bedrijven die exporteren naar de Golfregio loopt al snel in de tientallen miljoenen. Dat stelt verladersvereniging evofenedex. In het Midden-Oosten zitten belangrijke knooppunten voor de zee- en luchtvaart. Vervoerders moeten nu uitwijken en leggen de rekening neer bij de bedrijven, stelt de verladersclub.
29 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement gaat nog niet stemmen over de handelsdeal met de VS. De stemming over een deel van het akkoord werd vorige week uitgesteld vanwege nieuwe algemene importheffingen vanuit de VS. Een meerderheid van de commissie vindt het nog altijd onduidelijk wat die heffingen betekenen voor de deal die de EU en de VS afgelopen zomer sloten.
31 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Luchtvaartmaatschappij Air France schort vluchten van en naar Cuba enkele maanden op vanwege een brandstoftekort in dat land. Vanaf 29 maart vliegt de Franse maatschappij tijdelijk niet tussen Parijs en de Cubaanse hoofdstad Havana.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Er vertrekken op 12 maart geen passagiersvluchten van Brussels Airport door een nationale staking. De luchthaven verwacht ook hinder voor binnenkomende vluchten. Belgische vakbonden organiseren volgende week donderdag een nationale actiedag tegen de maatregelen van de federale regering.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met een gemengd beeld geopend, na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street blijft uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten en de gevolgen van het conflict met Iran voor de energieprijzen, inflatie en economie.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten voeren waarschijnlijk deze week een wereldwijd tarief voor importheffingen in van 15 procent, zei minister van Financiën Scott Bessent. Die stap is nodig omdat het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onrechtmatig verklaarde.
1 uur geleden