VS en EU kondigen extra Amerikaanse lng-leveringen aan
BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten gaan Europa nog dit jaar minimaal 15 miljard kubieke meter vloeibaar gemaakt aardgas (lng) meer leveren dan vorig jaar, melden de Europese Unie en het Witte Huis. De extra levering is goed voor 8 tot 10 procent van de hoeveelheid gas die Europa nu nog jaarlijks van Rusland afneemt, zeggen de Amerikaanse president Biden en voorzitter Von der Leyen van de Europese Commissie.
Met de extra leveringen willen de VS de landen van de Europese Unie helpen om minder afhankelijk te worden van Russisch gas. In 2030 willen de VS de EU van 50 miljard kubieke meter gas voorzien. Dat kan een derde van wat er jaarlijks uit Rusland komt vervangen. Die verveelvoudiging kan al binnen twee jaar in zicht komen, denken ingewijden.
De EU gaat hoogstwaarschijnlijk wel meer betalen dan wat het nu voor Russisch gas neerlegt, zeggen EU-bronnen. "Dat is nu eenmaal de prijs van vrijheid." De VS en de EU proberen de prijs wel te dempen. Ze mikken op langjarige contracten. In ruil voor zekerheid zouden leveranciers een lagere prijs moeten rekenen.
Gasbesparing
De uitvoering van de afspraken is strikt genomen aan het bedrijfsleven. Maar de VS en de EU hebben een grote rol in hun energiemarkt en gaan leveranciers in de gewenste richting duwen. Voor het extra vloeibare gas moeten wel als de wiedeweerga extra opslagtanks en verwerkingsinstallaties verrijzen.
De EU en de VS zetten verder in op gasbesparing. Ze gaan bijvoorbeeld het gebruik van slimme thermostaten stimuleren, zonnepaneelinstallateurs opleiden en het verstrekken van vergunningen voor groene energie vergemakkelijken.
CO2-uitstoot
Ook gaan ze de CO2-uitstoot van lng-installaties verminderen. Verder moet de lng-infrastructuur zo worden gebouwd dat die later voor waterstof kan dienen.
Ook Canada gaat extra lng leveren aan Europa, maar heeft daar wat meer tijd voor nodig. Europa is nu nog voor zo'n 40 procent van zijn gas afhankelijk van Rusland. In totaal neemt Europa jaarlijks tussen de 150 en 190 miljard kubieke meter gas af van Rusland. Daarvan stroomt 52 miljard kubieke meter door Oekraïne.
De laatste maanden namen de gasleveringen vanuit Noord-Amerika, voordien heel klein, al toe door de hoge prijs in de EU. Door de oorlog in Oekraïne is daar de Europese wens bijgekomen om van het Russische gas af te gaan.
Meer uit Financieel
MILAAN (ANP) - Modehuis Dolce & Gabbana heeft Stefano Cantino aangesteld als nieuwe mede-topman. Cantino was eerder topman van het Italiaanse modehuis Gucci. Bij Dolce & Gabbana maakte medeoprichter Stefano Gabbana vrijdag zijn vertrek als voorzitter wereldkundig.
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Tsjechische vuurwapenfabrikant Colt CZ Group komt deze week naar de beurs in Amsterdam. Vanaf woensdag moeten aandelen in het bedrijf aan het Damrak verhandelbaar zijn. Het gaat niet om een normale beursgang, maar om een tweede notering voor Colt CZ, dat al sinds 2020 een beursnotering in Praag heeft. Er worden ook geen nieuwe aandelen uitgegeven.
6 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag lager geopend door de vrees voor een nieuwe escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. President Donald Trump kondigde aan dat de Amerikaanse marine de Straat van Hormuz gaat blokkeren na het mislukken van de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran in Islamabad afgelopen weekend. Die zeestraat is een belangrijke transportroute voor olie en gas uit het Midden-Oosten. Iran heeft laten weten de blokkade niet te zullen toestaan.
14 minuten geledenHOOFDDORP (ANP) - Fitnessketen Basic-Fit is getroffen door een grote hack. In meerdere landen zijn de gegevens van leden gelekt die bij de keten sporten. In Nederland betreft het volgens Basic-Fit data van ongeveer 200.000 mensen.
40 minuten geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Door een tweedaagse pilotenstaking bij de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa zijn in Duitsland honderden vluchten geschrapt. Ook de Lufthansa-vluchten die maandag en dinsdag zouden vertrekken vanaf Schiphol zijn volgens de website van Schiphol bijna allemaal geannuleerd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De wachttijden voor een eerste keuring voor de arbeidsongeschiktheidsuitkering WIA zijn verder opgelopen. Dat bevestigt het UWV na berichtgeving van AD en EenVandaag. Het kan tot vijftien maanden duren, terwijl de termijn voor beoordeling zestien weken is.
1 uur geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse regering trekt nog eens een half miljard euro uit om de belasting op brandstof verder te verlagen. Dat werd zondagavond bekendgemaakt. Daardoor kunnen de prijzen aan de pomp met 10 cent per liter omlaag.
1 uur geleden