VS en EU kondigen extra Amerikaanse lng-leveringen aan
BRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten gaan Europa nog dit jaar minimaal 15 miljard kubieke meter vloeibaar gemaakt aardgas (lng) meer leveren dan vorig jaar, melden de Europese Unie en het Witte Huis. De extra levering is goed voor 8 tot 10 procent van de hoeveelheid gas die Europa nu nog jaarlijks van Rusland afneemt, zeggen de Amerikaanse president Biden en voorzitter Von der Leyen van de Europese Commissie.
Met de extra leveringen willen de VS de landen van de Europese Unie helpen om minder afhankelijk te worden van Russisch gas. In 2030 willen de VS de EU van 50 miljard kubieke meter gas voorzien. Dat kan een derde van wat er jaarlijks uit Rusland komt vervangen. Die verveelvoudiging kan al binnen twee jaar in zicht komen, denken ingewijden.
De EU gaat hoogstwaarschijnlijk wel meer betalen dan wat het nu voor Russisch gas neerlegt, zeggen EU-bronnen. "Dat is nu eenmaal de prijs van vrijheid." De VS en de EU proberen de prijs wel te dempen. Ze mikken op langjarige contracten. In ruil voor zekerheid zouden leveranciers een lagere prijs moeten rekenen.
Gasbesparing
De uitvoering van de afspraken is strikt genomen aan het bedrijfsleven. Maar de VS en de EU hebben een grote rol in hun energiemarkt en gaan leveranciers in de gewenste richting duwen. Voor het extra vloeibare gas moeten wel als de wiedeweerga extra opslagtanks en verwerkingsinstallaties verrijzen.
De EU en de VS zetten verder in op gasbesparing. Ze gaan bijvoorbeeld het gebruik van slimme thermostaten stimuleren, zonnepaneelinstallateurs opleiden en het verstrekken van vergunningen voor groene energie vergemakkelijken.
CO2-uitstoot
Ook gaan ze de CO2-uitstoot van lng-installaties verminderen. Verder moet de lng-infrastructuur zo worden gebouwd dat die later voor waterstof kan dienen.
Ook Canada gaat extra lng leveren aan Europa, maar heeft daar wat meer tijd voor nodig. Europa is nu nog voor zo'n 40 procent van zijn gas afhankelijk van Rusland. In totaal neemt Europa jaarlijks tussen de 150 en 190 miljard kubieke meter gas af van Rusland. Daarvan stroomt 52 miljard kubieke meter door Oekraïne.
De laatste maanden namen de gasleveringen vanuit Noord-Amerika, voordien heel klein, al toe door de hoge prijs in de EU. Door de oorlog in Oekraïne is daar de Europese wens bijgekomen om van het Russische gas af te gaan.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Twee goksites hebben de mogelijkheid om op eigen doelpunten te wedden verwijderd nadat ze daarop waren aangesproken door de Kansspelautoriteit (Ksa). Dit soort weddenschappen zijn niet toegestaan omdat ze een verhoogd risico hebben op matchfixing.
46 minuten geledenMÜNCHEN (ANP) - De omstandigheden voor Duitse bedrijven zijn in april aanzienlijk verslechterd, meldt onderzoeksinstituut Ifo op basis van zijn maandelijkse enquête onder ondernemers. Een graadmeter voor het ondernemersvertrouwen in Duitsland zakte tot het laagste niveau sinds de coronapandemie.
57 minuten geledenOSLO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Kunstmestproducent Yara, bekend van zijn grote complex in het Zeeuwse Sluiskil, verwacht dat de kosten voor aardgas in de komende maanden flink hoger liggen door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Het Noorse concern denkt dat de kosten in het tweede kwartaal 150 miljoen dollar (ruim 128 miljoen euro) hoger uitvallen dan een jaar geleden.
59 minuten geledenSTUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Porsche verkoopt zijn belang in sportwagenmerk Bugatti. De Duitse autofabrikant heeft ingestemd met de verkoop aan een consortium onder leiding van HOF Capital, een fonds dat mede werd opgericht door een telg uit een Egyptische miljardairsfamilie.
1 uur geledenNICOSIA (ANP) - De EU-landen, de Europese Commissie en het Europees Parlement hebben vrijdag hun handtekening gezet onder een routekaart om de interne markt te verbeteren. De EU wil vaart maken met het vereenvoudigen van regels voor de interne markt. Daarmee hoopt Europa concurrerender te worden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Adyen behoorde vrijdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De betalingsverwerker koopt het Duitse Talon.One voor 750 miljoen euro. Het bedrijf biedt winkelketens en grote merken een systeem aan waarmee ze op maat gemaakte promotiecampagnes voor klanten kunnen opzetten. Met de aankoop verwacht Adyen zijn activiteiten uit te breiden van het verwerken van betalingen naar marketing. Het aandeel werd ruim 3 procent hoger gezet.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Europese Unie en de Verenigde Staten ondertekenen vrijdag een voorlopige samenwerkingsovereenkomst over kritieke mineralen, grondstoffen die essentieel zijn voor de economie en maatschappij. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gemeld.
3 uur geleden