VS en China ondertekenen gedeeltelijke handelsdeal
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese vicepremier Liu He hebben hun handtekening gezet onder een gedeeltelijke handelsdeal. Daarmee maken de twee landen een pas op de plaats in hun handelsoorlog die anderhalf jaar geleden ontstond.
China belooft in de zogeheten fase 1-deal meer Amerikaanse goederen te kopen, waaronder miljarden dollars extra aan landbouwproducten, zo werd eerder al bekend. Daarnaast zegde Peking toe patenten beter te beschermen en de financiële markt verder open te stellen voor buitenlandse partijen. De VS zien af van een eerder aangekondigde ronde van nieuwe importheffingen.
De Amerikaanse regering wil na deze ondertekening snel werk maken van een volgende ronde van onderhandelingen. Het resultaat van die toekomstige gesprekken laat mogelijk nog enige tijd op zich wachten. Trump zei onlangs dat een fase 2-deal met China er wellicht pas komt na de Amerikaanse presidentsverkiezingen in november. Daarmee moet de handelsoorlog ook echt klaar zijn, want Trump denkt niet dat er een fase 3-deal nodig is.
Importheffingen
Het economische conflict liep eerder hoog op, met importheffingen als geliefd wapen. De VS stelden nieuwe importheffingen in op in totaal 370 miljard dollar aan goederen uit China. Peking sloeg terug met tal van invoerheffingen op Amerikaanse waren. Trump betichtte China onder andere van oneerlijke handelspraktijken. Daarbij wees hij vaak op het handelstekort dat de VS hebben met China. Ook beklaagde hij zich over diefstal van intellectueel eigendom.
Dat Trump en Liu hun handtekening onder een fase-1-deal hebben gezet, betekent niet dat al die heffingen worden teruggedraaid. Zo houdt Washington importheffingen van 25 procent op 250 miljard dollar aan Chinese goederen in stand, als drukmiddel bij vervolgonderhandelingen. Wel verlagen de VS de tarieven voor andere bestaande importheffingen.
Het handelsconflict trok een zware wissel op de wereldwijde economie. Het grillige verloop van de Amerikaans-Chinese onderhandelingen zorgde wereldwijd voor onzekerheid, wat de handel en investeringen drukte. De Wereldbank schatte vorige week nog dat de wereldeconomie in 2019 in het traagste tempo is gegroeid sinds de financiële crisis.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/DPA) - Frankrijk blijft nucleair materiaal uit Rusland importeren, ondanks de oorlog die Moskou tegen Oekraïne voert. Dat stelt de Franse tak van milieuorganisatie Greenpeace in een verklaring. Daarmee zouden de Fransen "de Russische economie en indirect ook de oorlogsmachine" voeden.
1 uur geledenBEIJING (ANP) - De Chinese president Xi Jinping heeft donderdag tegen de Britse premier Keir Starmer gezegd dat China klaar is voor een langdurig strategisch partnerschap met Groot-Brittannië. Dat blijkt uit een gezamenlijke verklaring na hun ontmoeting in Beijing.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft regeringsbeleid dat gericht was op ongeveer 5600 wettelijk erkende vluchtelingen in Minnesota tijdelijk geblokkeerd. De vluchtelingen wachten op een permanente verblijfsvergunning (greencard).
2 uur geledenNIAMEY (ANP/RTR/AFP) - In de vroege ochtend van donderdag waren twee uur lang aanhoudende schotenwisselingen en luide explosies te horen nabij de internationale luchthaven van Niamey in Niger, aldus getuigen van persbureaus Reuters en AFP. Op X verspreide video's tonen dat de nachtelijke skyline werd verlicht door geweervuur.
4 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - Mexico gaat door met het leveren van ruwe olie aan Cuba. President Claudia Sheinbaum beschouwt de olie-export naar Cuba als "humanitaire hulp", zei ze woensdag tegen verslaggevers. "Die hulp gaat door, net als aan andere landen", zei ze.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De omstreden inzet van troepen van de Nationale Garde en mariniers in Amerikaanse steden heeft vorig jaar bijna een half miljard dollar (418 miljoen euro) gekost. Dat becijferde de rekenkamer van het Amerikaanse parlement, de Congressional Budget Office.
8 uur geledenATLANTA (ANP/RTR) - De FBI heeft een huiszoeking gedaan bij een verkiezingskantoor in Fulton County, Georgia. Deze zou verband houden met herhaalde beweringen van de Amerikaanse president Donald Trump over verkiezingsfraude bij de door hem verloren presidentsverkiezingen van 2020.
8 uur geleden