Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS en China botsen weer over Hongkong

VS en China botsen weer over Hongkong

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten liggen opnieuw op ramkoers met China over Hongkong. Washington legde veertien Chinese functionarissen sancties op nadat oppositieleden in die Chinese metropool uit het parlement waren gezet. Daarop waarschuwde Peking dinsdag dat het tegenmaatregelen zal nemen.

De Amerikaanse strafmaatregelen waren gericht tegen prominente leden van het Permanente Comité van het Nationaal Volkscongres, een belangrijk Chinees bestuursorgaan. De relatie tussen Washington en Peking komt daarmee verder onder druk te staan in de laatste maanden van het presidentschap van Donald Trump.

China ligt al langer met westerse landen in de clinch over Hongkong. Die voormalige Britse kroonkolonie maakt sinds 1997 weer deel uit van China. De miljoenenstad heeft nog wel een eigen parlement en rechtssysteem. Dat systeem staat bekend als "één land, twee systemen" en moet garanderen dat de metropool tot zeker 2047 een "hoge mate van autonomie" heeft.

Critici vinden dat Peking morrelt aan de afspraken die zijn gemaakt over de autonome status van Hongkong. De pro-Chinese regering van de stad gebruikte vorige maand nieuwe bevoegdheden om vier oppositieleden hun zetels te ontnemen in de zogeheten Wetgevende Raad, het lokale parlement. Daarop stapten prodemocratische oppositieleden massaal op.

De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Mike Pompeo, zei in een verklaring dat China het democratische proces in het Hongkong uitholt. In het lokale parlement van Hongkong kan volgens hem niet langer op een betekenisvolle manier oppositie worden gevoerd.

Meer uit Buitenland

Gegevens 40.000 Amerikaanse ambtenaren gelekt na hack

WASHINGTON (ANP/RTR/DPA) - Gegevens van meer dan 40.000 medewerkers van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid zijn vrijgegeven na een hack. Distributed Denial of Secrets, dat een platform biedt om gelekte informatie te publiceren, zegt de informatie gekregen te hebben van een hackerscollectief dat zich Department of Peace noemt.

1 uur geleden
Rechter weigert apart houden duizenden stemmen Californië

LOS ANGELES (ANP/RTR) - Een rechter in Los Angeles heeft een verzoek afgewezen om de stemmen van 20.000 mensen in Californië voorlopig niet mee te tellen in de midterms. Het ministerie van Justitie had daarom gevraagd, omdat de regering van president Donald Trump beweert dat het gaat om mensen die waarschijnlijk geen staatsburgers zijn.

2 uur geleden
Trump ontkent dat Vance met Iran praat over onderhandelingen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft contact gezocht met de Iraanse veiligheidschef. Volgens The Wall Street Journal was dat om de vredesbesprekingen nieuw leven in te proberen te blazen. President Donald Trump bevestigt het contact, maar zegt dat Iran hulp nodig heeft met medische voorraden en ontkent dat er onderhandelingen zijn.

3 uur geleden
El País: nog 53 gewonden in ziekenhuizen Spanje na treinongeluk

URDA (ANP) - Nog 53 mensen liggen in ziekenhuizen in Spanje na het dodelijke treinongeluk ten zuiden van Madrid op woensdagochtend, meldt de Spaanse krant El País. 56 mensen zijn inmiddels ontslagen uit ziekenhuizen.

3 uur geleden
Bolsonaro noemt zichzelf werkelijk gekozen president Brazilië

MIAMI (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-presidentskandidaat Flávio Bolsonaro noemt zichzelf 'de werkelijk gekozen president van Brazilië', zo schrijft hij in een statement. Hij verloor zondag de presidentsverkiezingen in zijn land en weigerde gehoor te geven aan het rechterlijk bevel om in Brazilië te blijven. Eerder op woensdag landde hij in de Amerikaanse staat Florida.

9 uur geleden
Trump eist terugtrekking Senaatskandidaat Alaska na NYT-artikel

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump eist dat de Democratische kandidaat voor de Senaat in Alaska, Mary Peltola, zich terugtrekt uit de verkiezingen. Dat schrijft hij op Truth Social. Dat doet Trump na een artikel van de New York Times waarin staat dat haar medewerkers maandenlang bezig zijn geweest met het werven van kandidaten om de Republikeinse kandidaat Dan S. Sullivan dwars te zitten. Ze zouden ook betrokken zijn geweest bij het kandidaat stellen van iemand met dezelfde naam: Dan J. Sullivan.

9 uur geleden
Bij Spaans treinongeluk betrokken verkeersleider ondervraagd

MADRID (ANP) - De verkeersleider die betrokken was bij het dodelijke treinongeluk woensdagochtend in Spanje, is ondervraagd door de Guardia Civil. Dat schrijft de Spaanse nieuwssite Demócrata. Bij die treincrash ten zuiden van Madrid kwamen voor zover bekend 68 mensen om het leven. Tientallen inzittenden raakten gewond, sommige van hen ernstig.

10 uur geleden