VS en China botsen weer over Hongkong
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten liggen opnieuw op ramkoers met China over Hongkong. Washington legde veertien Chinese functionarissen sancties op nadat oppositieleden in die Chinese metropool uit het parlement waren gezet. Daarop waarschuwde Peking dinsdag dat het tegenmaatregelen zal nemen.
De Amerikaanse strafmaatregelen waren gericht tegen prominente leden van het Permanente Comité van het Nationaal Volkscongres, een belangrijk Chinees bestuursorgaan. De relatie tussen Washington en Peking komt daarmee verder onder druk te staan in de laatste maanden van het presidentschap van Donald Trump.
China ligt al langer met westerse landen in de clinch over Hongkong. Die voormalige Britse kroonkolonie maakt sinds 1997 weer deel uit van China. De miljoenenstad heeft nog wel een eigen parlement en rechtssysteem. Dat systeem staat bekend als "één land, twee systemen" en moet garanderen dat de metropool tot zeker 2047 een "hoge mate van autonomie" heeft.
Critici vinden dat Peking morrelt aan de afspraken die zijn gemaakt over de autonome status van Hongkong. De pro-Chinese regering van de stad gebruikte vorige maand nieuwe bevoegdheden om vier oppositieleden hun zetels te ontnemen in de zogeheten Wetgevende Raad, het lokale parlement. Daarop stapten prodemocratische oppositieleden massaal op.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Mike Pompeo, zei in een verklaring dat China het democratische proces in het Hongkong uitholt. In het lokale parlement van Hongkong kan volgens hem niet langer op een betekenisvolle manier oppositie worden gevoerd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten is in aanloop naar de parlementsverkiezingen van november discussie ontstaan over spotjes die de regering laat uitzenden. Die lijken op campagnefilmpjes en worden betaald met geld dat door het Congres eigenlijk was bestemd voor zaken als grensbewaking en de bestrijding van drugscriminaliteit, komt naar voren uit onderzoek voor The Washington Post.
48 minuten geledenRIYAD (ANP/AFP) - Uit eerste onderzoek naar het incident aan boord van een flydubai-vlucht naar Tel Aviv afgelopen woensdag is gebleken dat de copiloot inderdaad zijn collega heeft aangevallen. Dat meldt het Saudische ministerie van Binnenlandse Zaken. Ooggetuigen en de Israëlische regering zeiden dit al. Volgens Israël was het de bedoeling om het vliegtuig te laten neerstorten.
2 uur geledenNASHVILLE (ANP) - De Amerikaanse moordenaar Christa Pike is nog in leven nadat haar executie was mislukt. "Wat ons verteld is, is dat ze in kritieke toestand verkeert en levensreddende zorg krijgt", zei haar advocaat Randall Spivey tijdens een persmoment.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In tal van Franse steden zijn er donderdag opnieuw ongeregeldheden, brandstichtingen en vernielingen geweest bij scholierenacties gericht tegen het in hun ogen ondeugdelijke en berooide onderwijssysteem. Het ministerie van Binnenlandse Zaken spreekt van 1949 aanhoudingen in heel het land. Woensdag waren er nog 625 aanhoudingen.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne zegt voor het eerst een zelfgemaakte ballistische raket te hebben ingezet tegen Rusland. De FP-7-raket is waarschijnlijk moeilijker te onderscheppen dan de drones en kruisraketten die Oekraïne nu veelal gebruikt en draagt ook een zwaardere springlading. "Eerste gebruik in de strijd" van een Oekraïense FP-7, meldde president Volodymyr Zelensky donderdag op sociale media.
3 uur geledenBERGEN (ANP/DPA) - De Duitse krijgsmacht is van plan om volgend jaar zijn eerste drone-eenheid op te zetten. Dat heeft defensieminister Boris Pistorius gezegd bij een bezoek aan het militaire oefenterrein in Bergen. De eenheid gaat volgens hem uit maximaal zeshonderd personen bestaan.
4 uur geledenBRATISLAVA (ANP/AFP) - De steekpartij op een school in Slowakije afgelopen dinsdag heeft een tweede leven gekost. Een meisje overleed in het ziekenhuis aan haar verwondingen, meldt de minister van Onderwijs Tomáš Drucker.
4 uur geleden