VS en China botsen weer over Hongkong
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten liggen opnieuw op ramkoers met China over Hongkong. Washington legde veertien Chinese functionarissen sancties op nadat oppositieleden in die Chinese metropool uit het parlement waren gezet. Daarop waarschuwde Peking dinsdag dat het tegenmaatregelen zal nemen.
De Amerikaanse strafmaatregelen waren gericht tegen prominente leden van het Permanente Comité van het Nationaal Volkscongres, een belangrijk Chinees bestuursorgaan. De relatie tussen Washington en Peking komt daarmee verder onder druk te staan in de laatste maanden van het presidentschap van Donald Trump.
China ligt al langer met westerse landen in de clinch over Hongkong. Die voormalige Britse kroonkolonie maakt sinds 1997 weer deel uit van China. De miljoenenstad heeft nog wel een eigen parlement en rechtssysteem. Dat systeem staat bekend als "één land, twee systemen" en moet garanderen dat de metropool tot zeker 2047 een "hoge mate van autonomie" heeft.
Critici vinden dat Peking morrelt aan de afspraken die zijn gemaakt over de autonome status van Hongkong. De pro-Chinese regering van de stad gebruikte vorige maand nieuwe bevoegdheden om vier oppositieleden hun zetels te ontnemen in de zogeheten Wetgevende Raad, het lokale parlement. Daarop stapten prodemocratische oppositieleden massaal op.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Mike Pompeo, zei in een verklaring dat China het democratische proces in het Hongkong uitholt. In het lokale parlement van Hongkong kan volgens hem niet langer op een betekenisvolle manier oppositie worden gevoerd.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP) - Bij een gerichte Israëlische aanval op een appartement in een hotelgebouw in de Libanese hoofdstad Beiroet zijn in de nacht van zaterdag op zondag minstens vier doden gevallen. Ook zouden er zeker tien gewonden zijn. Dat meldt het Libanese ministerie van Volksgezondheid.
27 minuten geledenDOHA (ANP) - Iran heeft zaterdag tien ballistische raketten en twee kruisraketten afgevuurd op Qatar. Dat bericht het Qatarese ministerie van Defensie. Saudi-Arabië meldt dat het veertien drones heeft onderschept.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij "niet wil dat de Koerden betrokken raken bij de oorlog in Iran". Dat zei hij zaterdag aan boord van zijn presidentiële vliegtuig tegen meereizende verslaggevers.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Niet de Verenigde Staten, maar Iran voerde een dodelijke raketaanval uit op een meisjesschool in het zuiden van Iran. Dat zegt president Donald Trump in antwoord op vragen van journalisten aanwezig in zijn regeringsvliegtuig. "Gebaseerd op wat ik heb gezien, is dat gedaan door Iran", aldus Trump aan boord van de Air Force One. "Zij zijn heel onnauwkeurig met hun munitie."
4 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël zal Iran "met volle kracht" blijven aanvallen. Dat zegt premier Benjamin Netanyahu in een televisietoespraak. Volgens de Israëlische leider heeft het land "nog vele doelwitten" om te raken in Iran, om zo het regime te destabiliseren. Ook zei hij dat Israël en de Verenigde Staten inmiddels vrijwel volledig de overmacht hebben in het Iraanse luchtruim.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Tientallen oud-medewerkers van het wereldberoemde restaurant Noma zijn het slachtoffer geworden van fysiek en verbaal geweld van chef-oprichter René Redzepi. Dat schrijft The New York Times in een groot verhaal over de werkcultuur bij het Michelinrestaurant in Kopenhagen. Volgens de 35 oud-werknemers die de krant sprak, zou personeel onder meer zijn uitgescholden, geslagen en geprikt met keukengerei.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De expertsraad die een nieuwe opperste leider voor Iran moet kiezen, zal binnen een dag samenkomen om tot dat besluit te komen. Dat meldt ayatollah Hossein Mozafari, die deel uitmaakt van de 88-koppige raad van theologen en geestelijken.
7 uur geleden