VS draaien vertrek uit UNESCO onder Trump terug
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben zich weer aangemeld bij UNESCO, nadat het lidmaatschap onder de vorige president Donald Trump was opgezegd. De VN-organisatie heeft lidstaten laten weten dat de Amerikanen vanaf komende maand opnieuw deel willen uitmaken van de internationale organisatie voor onderwijs, wetenschap en cultuur.
Aan de geplande terugkeer bij UNESCO was weinig ruchtbaarheid gegeven. De VS hebben de VN-organisatie vorige week al discreet geïnformeerd over de plannen, bevestigde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken tegenover nieuwssite Axios.
De toenmalige regering van Trump kondigde in 2017 aan UNESCO te verlaten. De organisatie had Palestina laten toetreden als volwaardige lidstaat. De VS, een belangrijke bondgenoot van Israël, waren daarom al in 2011 gestopt met hun betalingen aan UNESCO. Dat leidde tot een betalingsachterstand die uiteindelijk opliep naar ruim een half miljard dollar.
De regering van Trump verweet UNESCO "anti-Israël" te zijn en vond het niet in het Amerikaanse belang om de schuld af te betalen. De huidige regering van de Democraat Joe Biden zou juist vrezen dat het vertrek uit UNESCO rivaal China daar te veel invloed geeft. Het Amerikaanse Congres maakte vorig jaar al de weg vrij voor het hervatten van betalingen aan UNESCO.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vreemdelingenpolitie ICE heeft de moeder opgepakt van de neef van Witte Huis-woordvoerder Karoline Leavitt. De vrouw zou op een inmiddels verlopen toeristenvisum als kind vanuit Brazilië naar de VS zijn gekomen, bericht nieuwszender NBC News.
25 minuten geledenBISSAU (ANP/RTR/AFP) - Er zijn schoten gelost in de hoofdstad van het West-Afrikaanse Guinee-Bissau. President Umaro Sissoco Embalo spreekt van een coup en zei tegen tijdschrift Jeune Afrique dat hij is gearresteerd.
34 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Europa moet koers houden, maar ook het tempo opvoeren om de beste uitkomst voor Oekraïne en Europa te bereiken, zei Kallas na een ingelast digitaal overleg over Oekraïne met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. Om Rusland te dwingen tot vrede, moet de druk verder worden opgevoerd via nieuwe sancties en meer militaire en financiële steun aan Oekraïne, zei ze woensdag tijdens een persconferentie.
51 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse ex-president Nicolas Sarkozy is ook in hoger beroep veroordeeld wegens onder meer overtreding van de kieswet tijdens zijn campagne voor de verkiezingen in 2012. Hij kreeg begin 2024 een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, in deze zaak. De hoogste rechters in het land, het Hof van Cassatie, hebben de veroordeling gehandhaafd.
56 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - De invoering van de wet tegen ontbossing wordt uitgesteld tot 30 december 2026, zo heeft het Europees Parlement woensdag besloten. Voor kleine handelaren gaat de wet vanaf medio 2027 in. De ontbossingswet zou aanvankelijk op 1 januari 2025 ingaan.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne kan voor het eind van het jaar op nog eens 2 miljard dollar aan Amerikaanse wapens rekenen, verwacht NAVO-chef Mark Rutte. "We liggen op schema", zei hij tegen onder andere de Spaanse krant El País.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement roept op tot een minimumleeftijd van 16 jaar voor sociale media. Kinderen vanaf 13 jaar zouden wel al op sociale media kunnen, maar alleen met toestemming van de ouders, stelt het parlement voor.
2 uur geleden