VS domineren lijst grootste beursbedrijven, ASML op plek 33
STUTTGART (ANP/DPA) - Amerikaanse bedrijven domineren de lijst met de honderd waardevolste beursgenoteerde ondernemingen: maar liefst 62 van deze bedrijven komen uit de Verenigde Staten. Volgens accountants- en adviesbureau EY, die de lijst heeft samengesteld, was techconcern Apple op de laatste dag van 2024 het waardevolste bedrijf met een beurswaarde van 3,78 biljoen dollar (zo'n 3669 miljard euro). Het waardevolste Nederlandse bedrijf is chipmachinefabrikant ASML, op de 33e plek.
De top 3 wordt afgemaakt door AI-chipbedrijf Nvidia en techconcern Microsoft, met beurswaardes van respectievelijk 3,28 biljoen dollar en 3,13 biljoen dollar op 31 december. De top 10 bestaat uit negen Amerikaanse ondernemingen, zoals Google-moederbedrijf Alphabet, webshopconcern Amazon en Facebook-moeder Meta Platforms. Staatsoliebedrijf Saudi Aramco is met een zesde plaats het enige bedrijf in dat rijtje dat niet uit de VS afkomstig is.
Het waardevolste Europese bedrijf is terug te vinden op plek 24. Dat is de Deense farmaceut Novo Nordisk, die flink heeft geprofiteerd van grote vraag naar zijn afslankmedicijnen Ozempic en Wegovy. Het tweede Europese bedrijf op de lijst staat op plek 28 en is LVMH, het Franse luxebedrijf achter merken als Louis Vuitton, Christian Dior, Givenchy en Tiffany & Co.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Oliebedrijven gingen vrijdag hard omlaag op de Europese aandelenbeurzen door de gekelderde olieprijzen na het nieuws dat de Straat van Hormuz wordt heropend door Iran voor de commerciële scheepvaart. Luchtvaartmaatschappijen profiteerden juist van de sterke daling van de olieprijzen omdat zij erg gevoelig zijn voor hoge kerosineprijzen.
41 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De Nederlandse chipproducent Euclyd wil met een nieuwe investeringsronde 100 miljoen euro ophalen. Het in Eindhoven gevestigde bedrijf wil zo op grotere schaal chips produceren voor de toepassing van kunstmatige intelligentie (AI). Dat heeft oprichter Bernardo Kastrup gezegd in een interview met zakenzender CNBC.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De opening van de CO2-opslaglocatie Porthos in de Noordzee is uitgesteld tot de tweede helft van volgend jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou het project eind dit jaar opstarten, maar dat blijkt te ambitieus.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) noemt de heropening van de Straat van Hormuz door Iran gedurende het staakt-het-vuren een "positief signaal". Maar de redersvereniging is ook nog terughoudend, want er is nog veel onduidelijk. De KVNR wil zo snel mogelijk verifieerbare garanties voor een veilige passage door de zeestraat.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Olie- en gasconcern Shell was vrijdagmiddag een flinke verliezer in de Amsterdamse AEX-index door de scherp gedaalde olieprijzen. Iran maakte bekend dat de Straat van Hormuz weer volledig is heropend voor de commerciële scheepvaart. Vanwege de oorlog had Iran die belangrijke zeestraat vrijwel volledig afgesloten voor olietankers. De olieprijzen daalden na de aankondiging meer dan 10 procent.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse start-up Thorizon wil zijn eerste commerciële gesmoltenzoutreactor in Zeeland plaatsen. Die kernreactor moet er in 2034 staan. Daarvoor ondertekende het Amsterdamse bedrijf een overeenkomst met acht partijen, waaronder provincies en investeerders.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is vrijdag met stevige winsten aan de handelsdag begonnen. Beleggers reageerden opgetogen op berichten dat de Straat van Hormuz wordt heropend. Netflix ging wel hard onderuit op de beurzen in New York, na een teleurstellend kwartaalbericht van de streamingdienst.
2 uur geleden