VS denken dat Poetin niet stopt bij overwinning in de Donbas
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse inlichtingendiensten verwachten niet dat de Russische president Vladimir Poetin tevreden zal zijn als hij de Oost-Oekraïense Donbas-regio veroverd heeft. Hij zou de oorlog in Oekraïne voort willen zetten om ook doelen buiten de Donbas te halen, zegt Avril Haines, de directeur van de Nationale Inlichtingendiensten.
Het doel zou dan met name zijn om de oorlog uit te breiden naar Transnistrië, een afvallige regio in Moldavië. Waarnemers houden er al langer rekening mee dat de pro-Russische separatisten daar de regio de oorlog in willen trekken. Een Russische commandant zei eerder heel Zuid-Oekraïne te willen veroveren zodat Rusland verbonden is met Transnistrië.
Haines stond dinsdag de Senaat te woord. Ze zei dat Poetin zich voorbereidt op een lang conflict in Oekraïne. Moskou rekent er daarbij op dat de westerse steun na verloop van tijd zal afnemen.
Kernwapens
Volgens Haines zal Poetin "waarschijnlijk" de staat van beleg afkondigen in Rusland om de oorlog te kunnen blijven voeren. Hij heeft al zware verliezen geleden. De Amerikanen denken bijvoorbeeld dat er tot nu toe al acht tot tien generaals zijn omgekomen.
De inlichtingendirecteur voegde er nog aan toe dat ze momenteel niet verwacht dat Poetin kernwapens zal gebruiken. Alleen in het geval van een "existentiële dreiging" zou hij het overwegen. "Op dit moment is de strijd in een impasse beland en is geen van beide partijen aan het winnen."
Meer uit Buitenland
BANGKOK (ANP/AFP) - Sinds donderdagmiddag regent het zo hard in de Thaise hoofdstad Bangkok dat de autoriteiten een officiële overstromingsramp hebben uitgeroepen. De rampenstatus geldt voor alle vijftig districten van Bangkok, waar onophoudelijke regen hevige overstromingen veroorzaakt.
34 minuten geledenMONTGOMERY (ANP/AFP/RTR) - TikTok heeft een schikking getroffen in een rechtszaak in de Amerikaanse staat Alabama over beschuldigingen rond de veiligheid van kinderen op het sociale mediaplatform. TikTok stemt in met beperkingen voor kinderen die het platform gebruiken en zal minstens 100 miljoen dollar betalen aan de staat Alabama. De rechtszaak die maandag zou beginnen is daarmee van de baan.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zou een Iraans voorstel voor een staakt-het-vuren hebben geweigerd. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran is bereid binnen zeven dagen de blokkade op de Straat van Hormuz op te heffen en de nucleaire onderhandelingen te hervatten, mits de VS akkoord gaan met het eisenpakket van Iran. In de marge van de VN-top in New York zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi, vrijdag dat de bal nu bij de VS ligt om dit zevendaagse plan te accepteren.
6 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - Online gokken is per direct verboden in Brazilië. De Braziliaanse president Luiz Inácio 'Lula' da Silva heeft vrijdag een presidentieel decreet uitgevaardigd dat het onmogelijk maakt om nog geld te storten op goksites.
6 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Duizenden mensen zijn in Kosovo de straat op gegaan om te demonstreren tegen de veroordelingen in het Kosovotribunaal vorige week. Onder anderen voormalig president Hashim Thaçi werd daar veroordeeld voor oorlogsmisdaden gepleegd in de jaren negentig. Thaçi streed destijds voor een onafhankelijk Kosovo.
9 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Vijf mensen zijn om het leven gekomen bij Russische aanvallen op Kyiv, melden de lokale autoriteiten. De aanvallen vonden overdag plaats.
10 uur geleden