Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS delen inlichtingen over mogelijk Russisch 'invasieplan'

VS delen inlichtingen over mogelijk Russisch 'invasieplan'

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben afgelopen week nieuwe inlichtingen gedeeld met Europese bondgenoten over een Russische troepenopbouw aan de grens met Oekraïne. Die geeft Rusland de mogelijkheid om dat Oost-Europese land snel binnen te vallen als president Vladimir Poetin daar opdracht toe geeft, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.

Russische troepen zouden Oekraïne volgens de gedeelde informatie kunnen binnentrekken via schiereiland De Krim, buurland Belarus en vanuit Rusland zelf. Er kan een legermacht worden ingezet die mogelijk bestaat uit zo'n 100.000 manschappen. Daarnaast zijn volgens de bronnen ook tienduizenden reservisten gemobiliseerd. Dat is niet publiekelijk aangekondigd door Rusland.

Rusland en Oekraïne hebben al jaren een gespannen relatie. Moskou annexeerde in 2014 het Oekraïense schiereiland De Krim en steunt gewapende separatisten in Oost-Oekraïne. De regering in Kiev zoekt ondertussen steun bij het Westen. De Oekraïense minister van Defensie vroeg de VS vorige week om hulp bij het verdedigen van de kust en het luchtruim van zijn land.

Gewapend conflict

Het is onduidelijk of de Russische troepenopbouw betekent dat een nieuw gewapend conflict onvermijdelijk is. Poetin heeft volgens de ingewijden vermoedelijk nog niet besloten wat hij precies wil doen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken zei eerder deze maand: "Ik kan niet zeggen wat de intenties van Rusland zijn. Die kennen we niet."

Rusland houdt het Westen verantwoordelijk voor het oplopen van de spanning. Er zou bewust voor "hysterie" worden gezorgd door steeds te wijzen op Russische militaire activiteiten in het grensgebied, zei een woordvoerder van het Kremlin zondag.

"Degenen die ons beschuldigen van ongebruikelijke militaire activiteiten op ons eigen grondgebied sturen zelf hun troepen de oceaan over. En dan heb ik het over de Verenigde Staten", zei de Russische regeringswoordvoerder op televisie. "Dat is niet erg logisch of fatsoenlijk."

Meer uit Buitenland

President Zelensky spreekt met NAVO-chef Rutte over plan Trump

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.

4 uur geleden
Russische president Poetin noemt plan Trump basis voor akkoord

MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.

4 uur geleden
President Zelensky spreekt met NAVO-chef Rutte over plan Trump

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.

6 uur geleden
Zelensky: Oekraïne komt met 'alternatieven' voor vredesplan VS

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne zegt met "alternatieven" te komen voor het Amerikaanse plan om de oorlog te beëindigen. Dat zegt Volodymyr Zelensky in een videoboodschap.

9 uur geleden
Nederland roept in Belém op tot einde fossiele brandstoffen

BELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Colombia, Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.

10 uur geleden
Bronnen: Oekraïne moet vredesplan tekenen of verliest steun VS

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zetten Oekraïne onder druk om uiterlijk volgende week donderdag een raamwerk van de vredesdeal te ondertekenen. Anders zouden de VS stoppen met het leveren van wapens en inlichtingen, meldden bronnen aan persbureau Reuters.

10 uur geleden
Nederland roept in Belém op tot einde fossiele brandstoffen

BELÉM (ANP) - Enkele tientallen landen roepen op de klimaattop in het Braziliaanse Belém vrijdagochtend (lokale tijd) op tot concrete afspraken over hoe de wereld een einde gaat maken aan het gebruik van fossiele brandstoffen. Het gaat om onder meer Nederland, België, Australië, Chili, Mexico, Jamaica en Denemarken.

10 uur geleden