VS delen inlichtingen over mogelijk Russisch 'invasieplan'
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben afgelopen week nieuwe inlichtingen gedeeld met Europese bondgenoten over een Russische troepenopbouw aan de grens met Oekraïne. Die geeft Rusland de mogelijkheid om dat Oost-Europese land snel binnen te vallen als president Vladimir Poetin daar opdracht toe geeft, zeggen ingewijden tegen persbureau Bloomberg.
Russische troepen zouden Oekraïne volgens de gedeelde informatie kunnen binnentrekken via schiereiland De Krim, buurland Belarus en vanuit Rusland zelf. Er kan een legermacht worden ingezet die mogelijk bestaat uit zo'n 100.000 manschappen. Daarnaast zijn volgens de bronnen ook tienduizenden reservisten gemobiliseerd. Dat is niet publiekelijk aangekondigd door Rusland.
Rusland en Oekraïne hebben al jaren een gespannen relatie. Moskou annexeerde in 2014 het Oekraïense schiereiland De Krim en steunt gewapende separatisten in Oost-Oekraïne. De regering in Kiev zoekt ondertussen steun bij het Westen. De Oekraïense minister van Defensie vroeg de VS vorige week om hulp bij het verdedigen van de kust en het luchtruim van zijn land.
Gewapend conflict
Het is onduidelijk of de Russische troepenopbouw betekent dat een nieuw gewapend conflict onvermijdelijk is. Poetin heeft volgens de ingewijden vermoedelijk nog niet besloten wat hij precies wil doen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken zei eerder deze maand: "Ik kan niet zeggen wat de intenties van Rusland zijn. Die kennen we niet."
Rusland houdt het Westen verantwoordelijk voor het oplopen van de spanning. Er zou bewust voor "hysterie" worden gezorgd door steeds te wijzen op Russische militaire activiteiten in het grensgebied, zei een woordvoerder van het Kremlin zondag.
"Degenen die ons beschuldigen van ongebruikelijke militaire activiteiten op ons eigen grondgebied sturen zelf hun troepen de oceaan over. En dan heb ik het over de Verenigde Staten", zei de Russische regeringswoordvoerder op televisie. "Dat is niet erg logisch of fatsoenlijk."
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft zondag opnieuw opgeroepen tot onderhandelingen met Israël. Het buurland voert sinds begin maart weer grote aanvallen uit op Libanon en is ook weer bezig met een grondoffensief in het zuiden.
50 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse krijgsmacht claimt dat meerdere toestellen zijn neergehaald die deel uitmaakten van de Amerikaanse zoektocht naar een vermiste piloot in Iran. Een woordvoerder heeft het over een transportvliegtuig van het type C-130 en twee Blackhawk-helikopters, bericht staatspersbureau Tasnim.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt een Amerikaans vliegtuig te hebben neergeschoten dat betrokken was bij de reddingsactie voor het bemanningslid van een neergehaalde Amerikaanse F-15. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim, dat banden heeft met de garde, zondag.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben het bemanningslid gered dat vermist was geraakt nadat een gevechtsvliegtuig vrijdag was neergehaald boven Iran. Dat heeft de Amerikaanse president Donald Trump bevestigd. Volgens Trump liep het bemanningslid verwondingen op, maar zijn die niet levensbedreigend.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - In het gebied in Iran waar het vermiste bemanningslid van de neergehaalde F-15 zich vermoedelijk bevindt, worden volgens het Iraanse persbureau Tasnim luchtaanvallen uitgevoerd. Een lokale gouverneur stelt dat er drie mensen zijn omgekomen bij aanvallen door de Verenigde Staten en Israël, aldus Tasnim, dat banden heeft met de Iraanse Revolutionaire Garde.
6 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Het industriecomplex dat de Israëlische luchtmacht zaterdag aanviel in het zuidwesten van Iran, werd gebruikt voor de productie van chemicaliën voor de wapenindustrie. Dat stelt het Israëlische leger.
7 uur geledenKOEWEIT-STAD (ANP) - Na een droneaanval in Koeweit-Stad is brand uitgebroken in het complex waarin zowel het ministerie van Olie als de staatsoliemaatschappij KPC gevestigd zijn.
9 uur geleden