VS: China moet stoppen met provocaties in Zuid-Chinese Zee
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten hebben China zaterdag opgeroepen te stoppen met "provocatief en onveilig gedrag" in de betwiste Zuid-Chinese Zee. Aanleiding is een recent incident tussen een schip van de Chinese kustwacht en een Filipijns patrouilleschip. Het kwam bijna tot een botsing tussen de twee vaartuigen.
Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat de bijna-aanvaring paste in de "intimidatie" van China in de Zuid-Chinese Zee, waarop het land voor een groot deel aanspraak maakt. Dat levert al jaren een conflict op tussen de landen die aan deze wateren liggen. China stelde dat het Filipijnse schip zonder toestemming in Chinese wateren kwam, wat de Filipijnen ontkenden.
Volgende week ontvangt de Amerikaanse president Joe Biden zijn Filipijnse collega Ferdinand Marcos Jr. in het Witte Huis. Zijn voorganger Rodrigo Duterte was voorstander van nauwere banden met China, maar Marcos hecht meer belang aan goede betrekkingen met de VS. De Filipijnen en de Amerikanen begonnen eerder deze maand aan hun grootste gezamenlijke legeroefening tot dusver.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR) - Een vliegtuig van de Hongaarse luchtvaartmaatschappij Wizz Air, op weg van Londen naar Sofia, is vanwege een bomdreiging uitgeweken naar Boedapest. Daar is het toestel veilig onder begeleiding geland op de internationale luchthaven.
23 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP) - China steunt Iran "bij het beschermen van de eigen soevereiniteit en veiligheid". De Chinese buitenlandminister Wang Yi zei dat tijdens een bezoek van een Iraanse veiligheidsfunctionaris aan Beijing.
38 minuten geledenHULL (ANP/AFP) - Een Britse avonturier is maandag na een wandeltocht van 50.000 kilometer in zijn geboorteplaats Hull in Noordoost-Engeland door zo'n vijfhonderd mensen verwelkomd. Karl Bushby begon zijn reis 28 jaar geleden vanuit Chili.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie veroordeelt de aanhoudende militaire escalatie door de Houthi's in Jemen. Alle militaire acties van de Houthi's moeten onmiddellijk worden gestaakt, stelt EU-buitenlandchef Kaja Kallas namens de EU.
1 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - De benarde Oekraïense stad Olesjky kan maandelijks humanitaire hulptransporten verwachten, zegt bezetter Rusland. Dat zou het land met bemiddelaar Melania Trump hebben afgesproken nu niet alle inwoners een gevechtspauze hebben aangegrepen om een veilig heenkomen te zoeken.
3 uur geledenHEBRON (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zich teruggetrokken uit Hebron op de bezette Westelijke Jordaanoever na een militaire operatie, aldus een militaire functionaris. De operatie begon nadat twee Palestijnen twee Israëlische soldaten hadden doodgeschoten in Hebron. De schutters werden hierna zelf gedood.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever heeft maandagochtend zijn ontslag ingediend bij de koning, maar dat is niet direct aanvaard. Koning Filip roept alle betrokken partijen op om alsnog tot een akkoord te komen. De Wever moet vrijdag weer naar de koning.
3 uur geleden