VS blokkeren resolutie over bestand in Gaza in Veiligheidsraad
NEW YORK (ANP) - De Verenigde Staten houden zoals verwacht een resolutie tegen in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over een humanitair staakt-het-vuren in Gaza. De resolutie, die werd voorgesteld door Algerije, zit onderhandelingen in de weg, zegt de Amerikaanse VN-ambassadeur Linda Thomas-Greenfield.
Als de Veiligheidsraad met een resolutie komt over Gaza, moet die de onderhandelingen tussen Hamas en Israël "helpen, niet hinderen", aldus Thomas-Greenfield. Het voorstel van Algerije om te voorzien in een bestand om te helpen bij humanitaire hulpverlening was volgens haar "wensdenken en onverantwoordelijk". De Amerikaanse ambassadeur zegt herhaaldelijk geprobeerd te hebben om de resolutie te verbeteren, maar daarin geen gehoor gekregen te hebben.
Verschillende landen uitten hun teleurstelling dat de resolutie gesneuveld is. Zwitserland en Frankrijk hadden bijvoorbeeld graag een andere uitkomst gezien, zeiden de ambassadeurs van die landen. China zei dat burgers de dupe zouden worden van deze uitkomst. "Alleen door de vlammen van de oorlog in Gaza te doven, kunnen we voorkomen dat het hellevuur de hele regio zal verslinden", aldus ambassadeur Zhang Jun.
Eigen resolutie
De VS werken aan een eigen resolutie, die volgens Thomas-Greenfield een grotere bijdrage zal leveren aan het bestrijden van de gevolgen van de oorlog voor burgers. Het Amerikaanse voorstel zal ook meer recht doen aan de werkzaamheden van verschillende VN-organisaties, zo zei ze. De ambassadeur verwees daarbij ook naar het werk van Sigrid Kaag, die probeert de humanitaire steun in het gebied te verbeteren.
Hulporganisaties zijn teleurgesteld en wijzen op de belangrijke rol die de VS hebben in het tot stand brengen van een staakt-het-vuren. "Door Israëls handelen blijven mensen in Gaza in onmenselijke omstandigheden. Daar zijn de VS medeplichtig aan", aldus een woordvoerder van Oxfam Novib. Medico International stelt dat "de wreedheden niet zullen stoppen zonder druk van buitenaf" op Israël. Volgens een woordvoerder moet steun aan Israël alleen geleverd worden onder de voorwaarde dat de humanitaire crisis in de Gazastrook wordt aangepakt.
Meer uit Buitenland
ARPORA (ANP/AFP/DPA) - Zeker 25 mensen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een brand in een populaire nachtclub in Arpora in de zuidwestelijke Indiase deelstaat Goa. Dat maakten de regionale autoriteiten zondagochtend plaatselijke tijd bekend.
2 uur geledenTOKIO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Japan beschuldigt China ervan dat Chinese gevechtsvliegtuigen hun radar hebben gericht op Japanse vliegtuigen boven internationale wateren. Het Japanse ministerie van Defensie betitelt de actie als "gevaarlijk".
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Steun aan Israël is voor Duitsland "een onveranderlijk kernprincipe". Dat zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz na een gesprek met de Israëlische president Isaac Herzog zaterdag.
7 uur geledenHERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.
9 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
11 uur geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
12 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
14 uur geleden