VS blokkeren resolutie over bestand in Gaza in Veiligheidsraad
NEW YORK (ANP) - De Verenigde Staten houden zoals verwacht een resolutie tegen in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties over een humanitair staakt-het-vuren in Gaza. De resolutie, die werd voorgesteld door Algerije, zit onderhandelingen in de weg, zegt de Amerikaanse VN-ambassadeur Linda Thomas-Greenfield.
Als de Veiligheidsraad met een resolutie komt over Gaza, moet die de onderhandelingen tussen Hamas en Israël "helpen, niet hinderen", aldus Thomas-Greenfield. Het voorstel van Algerije om te voorzien in een bestand om te helpen bij humanitaire hulpverlening was volgens haar "wensdenken en onverantwoordelijk". De Amerikaanse ambassadeur zegt herhaaldelijk geprobeerd te hebben om de resolutie te verbeteren, maar daarin geen gehoor gekregen te hebben.
Verschillende landen uitten hun teleurstelling dat de resolutie gesneuveld is. Zwitserland en Frankrijk hadden bijvoorbeeld graag een andere uitkomst gezien, zeiden de ambassadeurs van die landen. China zei dat burgers de dupe zouden worden van deze uitkomst. "Alleen door de vlammen van de oorlog in Gaza te doven, kunnen we voorkomen dat het hellevuur de hele regio zal verslinden", aldus ambassadeur Zhang Jun.
Eigen resolutie
De VS werken aan een eigen resolutie, die volgens Thomas-Greenfield een grotere bijdrage zal leveren aan het bestrijden van de gevolgen van de oorlog voor burgers. Het Amerikaanse voorstel zal ook meer recht doen aan de werkzaamheden van verschillende VN-organisaties, zo zei ze. De ambassadeur verwees daarbij ook naar het werk van Sigrid Kaag, die probeert de humanitaire steun in het gebied te verbeteren.
Hulporganisaties zijn teleurgesteld en wijzen op de belangrijke rol die de VS hebben in het tot stand brengen van een staakt-het-vuren. "Door Israëls handelen blijven mensen in Gaza in onmenselijke omstandigheden. Daar zijn de VS medeplichtig aan", aldus een woordvoerder van Oxfam Novib. Medico International stelt dat "de wreedheden niet zullen stoppen zonder druk van buitenaf" op Israël. Volgens een woordvoerder moet steun aan Israël alleen geleverd worden onder de voorwaarde dat de humanitaire crisis in de Gazastrook wordt aangepakt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De stijging van de olieprijs door de oorlog tegen Iran doet de Verenigde Staten juist goed, stelt president Donald Trump. De VS verdienen zo meer aan hun eigen olie, pareerde hij nu de zorgen over de wereldeconomie en hogere inflatie in binnen- en buitenland groeien.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Straat van Hormuz moet volgens de nieuwe hoogste leider van Iran gesloten blijven. De afsluiting van de voor de oliehandel belangrijke zeeroute helpt om de druk op de vijanden van Iran hoog te houden, zei Mojtaba Khamenei in zijn eerste verklaring als nieuwe leider. Hij riep ook op tot eenheid binnen het land en zei dat de dood van mensen die voor Iran gestorven zijn gewroken zal worden.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Transgenderpersonen in de EU hebben het recht om het geslacht waarmee ze zich identificeren in hun identiteitsdocumenten te laten wijzigen. Dat oordeelt het Europese Hof van Justitie donderdag in een zaak van een Bulgaarse burger die als man geregistreerd stond, maar zich inmiddels als vrouw identificeert.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De bemiddeling van China heeft ertoe geleid dat de aanhoudende gevechten tussen Pakistan en Afghanistan zijn verminderd, meldden drie Pakistaanse overheidsfunctionarissen. De Chinese president Xi Jinping zou eind vorige maand zelf in een persoonlijke boodschap hebben opgeroepen de vijandelijkheden te staken.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie heeft een factfindingmissie voorgesteld naar de beschadigde Droezjba-pijpleiding in Oekraïne. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie donderdag gezegd. Oekraïne heeft volgens de woordvoerder nog niet op het aanbod gereageerd.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde claimt aanvallen uitgevoerd te hebben op Israëlische en Amerikaanse doelen in de Verenigde Arabische Emiraten, Irak en Koeweit. Meerdere doelen werden volgens de Garde getroffen.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Minstens 52 miljoen kinderen kunnen niet naar school door de oorlog in het Midden-Oosten, blijkt uit onderzoek van Save the Children. Volgens de hulporganisatie zijn veel scholen in de regio beschadigd, gesloten of omgevormd tot opvanglocaties.
3 uur geleden