Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS bieden Russen ontwapeningsoverleg en beperking oefeningen aan

VS bieden Russen ontwapeningsoverleg en beperking oefeningen aan

GENÈVE (ANP/AFP/DPA) - De Amerikanen hebben de Russen overleg aangeboden over ontwapening en het beperken van militaire oefeningen. Het aanbod kwam tijdens crisisberaad in het Zwitserse Genève omdat de spanningen tussen Washington en Moskou hoog zijn opgelopen.

De Amerikanen en andere westerse landen vrezen een Russische invasie in Oekraïne, gezien de opbouw van een enorme Russische troepenmacht aan de grens. Washington dreigde al met forse strafmaatregelen, maar volgens Moskou is er niets aan de hand. De Russen willen wel afdwingen dat Oekraïne geen lid wordt van het militaire bondgenootschap NAVO.

Het topoverleg in de Amerikaanse missie in Genève tussen de onderministers van Buitenlandse Zaken moest in ieder geval verdere escalatie van de Oekraïne-crisis voorkomen. Rusland voelt zich bedreigd door uitbreiding van de NAVO richting oosten. Drie voormalige Sovjetstaten, de Baltische landen sloten zich eerder bij de alliantie aan. Moskou eist veiligheidsgaranties, zoals de belofte dat Oekraïne nooit deel zal uitmaken van het bondgenootschap. De Oekraïense regering wil juist graag lid worden.

Tegemoetkomingen

De Russische bewindsman Sergej Rjabkov en zijn Amerikaanse collega Wendy Sherman overlegden lang met elkaar, nadat ze elkaar zondagavond al een paar uur hadden gesproken. Volgens Sherman betekent vermindering van de spanningen dat de Russische troepen teruggaan naar hun barakken of dat de Russen de Amerikanen vertellen welke oefeningen plaatsvinden en wat hun doel is. Rjabkov op zijn beurt noemde de situatie niet hopeloos, maar wil wel tegemoetkomingen van de Amerikanen.

De komende dagen volgt meer overleg over de crisis. Rusland praat verder met onder meer de NAVO en de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE).

Meer uit Buitenland

Vrijgelaten oppositieleider in Venezuela gekidnapt

CARACAS (ANP/AFP) - Oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa in Venezuela, die net was vrijgelaten uit de gevangenis, is gekidnapt door gewapende mannen. Dat zei oppositieleidster en Nobelprijswinnares María Corina Machado maandag.

31 minuten geleden
Hongkongse mediamagnaat Jimmy Lai veroordeeld tot 20 jaar cel

HONG KONG (ANP) - Jimmy ‍Lai, mediamagnaat uit Hong Kong, is maandag tot 20 jaar cel veroordeeld voor samenzwering met buitenlandse mogendheden en de publicatie van opruiend materiaal.

3 uur geleden
Cuba binnen 24 uur zonder brandstof voor vliegtuigen

HAVANA (ANP) - De Cubaanse regering heeft zondag buitenlandse luchtvaartmaatschappijen gewaarschuwd dat het land binnen 24 uur zonder brandstof voor vliegtuigen zit. Dat meldt het Spaanse persbureau EFE.

4 uur geleden
EU-chef Von der Leyen blij met winst Seguro in Portugal

BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is blij met de overwinning van de centrumlinkse presidentskandidaat António José Seguro in Portugal zondag. Op X noemde ze Seguro's winst op de uiterst rechtse kandidaat André Ventura een overwinning voor "gedeelde Europese waarden".

6 uur geleden
Venezuela laat prominente oppositieleden vrij

CARACAS (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa en de prominente advocaat Perkins Rocha zijn vrijgelaten uit de gevangenis, melden hun families in afzonderlijke verklaringen. Het zijn de recentste vrijlatingen van hooggeplaatste personen door de regering in Caracas, die onder Amerikaanse druk staat om politieke gevangenen vrij te laten.

8 uur geleden
Seguro verslaat uiterst rechtse Ventura in Portugese verkiezingen

LISSABON (ANP/AFP) - De centrumlinkse kandidaat António José Seguro heeft een overtuigende overwinning geboekt op zijn uiterst rechtse rivaal André Ventura bij de Portugese presidentsverkiezingen van zondag. Dat komt naar voren in twee gezaghebbende exitpolls.

9 uur geleden
Veiligheidskabinet Israël wil controle over Westoever vergroten

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet heeft maatregelen goedgekeurd die de Israëlische controle over de bezette Westelijke Jordaanoever versterken en de weg vrijmaken voor verdere uitbreiding van Joodse nederzettingen in het Palestijnse gebied. Dat melden minister van Financiën Bezalel Smotrich en minister van Defensie Israel Katz.

10 uur geleden