Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS bieden Russen ontwapeningsoverleg en beperking oefeningen aan

VS bieden Russen ontwapeningsoverleg en beperking oefeningen aan

GENÈVE (ANP/AFP/DPA) - De Amerikanen hebben de Russen overleg aangeboden over ontwapening en het beperken van militaire oefeningen. Het aanbod kwam tijdens crisisberaad in het Zwitserse Genève omdat de spanningen tussen Washington en Moskou hoog zijn opgelopen.

De Amerikanen en andere westerse landen vrezen een Russische invasie in Oekraïne, gezien de opbouw van een enorme Russische troepenmacht aan de grens. Washington dreigde al met forse strafmaatregelen, maar volgens Moskou is er niets aan de hand. De Russen willen wel afdwingen dat Oekraïne geen lid wordt van het militaire bondgenootschap NAVO.

Het topoverleg in de Amerikaanse missie in Genève tussen de onderministers van Buitenlandse Zaken moest in ieder geval verdere escalatie van de Oekraïne-crisis voorkomen. Rusland voelt zich bedreigd door uitbreiding van de NAVO richting oosten. Drie voormalige Sovjetstaten, de Baltische landen sloten zich eerder bij de alliantie aan. Moskou eist veiligheidsgaranties, zoals de belofte dat Oekraïne nooit deel zal uitmaken van het bondgenootschap. De Oekraïense regering wil juist graag lid worden.

Tegemoetkomingen

De Russische bewindsman Sergej Rjabkov en zijn Amerikaanse collega Wendy Sherman overlegden lang met elkaar, nadat ze elkaar zondagavond al een paar uur hadden gesproken. Volgens Sherman betekent vermindering van de spanningen dat de Russische troepen teruggaan naar hun barakken of dat de Russen de Amerikanen vertellen welke oefeningen plaatsvinden en wat hun doel is. Rjabkov op zijn beurt noemde de situatie niet hopeloos, maar wil wel tegemoetkomingen van de Amerikanen.

De komende dagen volgt meer overleg over de crisis. Rusland praat verder met onder meer de NAVO en de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE).

Meer uit Buitenland

Trump: blokkade tegen Iran van kracht totdat akkoord is getekend

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij zijn diplomatieke vertegenwoordigers heeft opgedragen zich niet te haasten bij het sluiten van een deal met Iran, omdat "de tijd aan onze kant staat". Een dag eerder had hij aangekondigd dat er al grotendeels overeenstemming was bereikt over een akkoord met Teheran.

1 uur geleden
Pakistan hoopt op snel direct overleg tussen Iran en VS

ISLAMABAD (ANP) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft zondag zijn hoop uitgesproken dat in Pakistan heel snel direct overleg gaat plaatsvinden tussen onderhandelaars uit Iran en de VS. Pakistan is de voornaamste bemiddelaar tussen Teheran en Washington en vindt dat dit de goede kant opgaat.

4 uur geleden
Media Israël: Trump belooft vast te houden aan nucleaire eisen

JERUZALEM (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Israëlische premier Benjamin Netanyahu verzekerd dat een uiteindelijke deal met Iran zal voorzien in de ontmanteling van het Iraanse nucleaire programma. Dat gebeurde dit weekend tijdens een telefoongesprek tussen de leiders, berichten Israëlische media als de krant Haaretz en nieuwssite Times of Israel.

4 uur geleden
Europese leiders veroordelen gebruik Oresjnik door Rusland

DEN HAAG (ANP/RTR) - Europese leiders hebben boos gereageerd op berichten dat Rusland bij aanvallen op Oekraïne een Oresjnik-raket zou hebben gebruikt. De Duitse bondskanselier Friedrich Merz sprak van een escalatie en ook de Franse president Emmanuel Macron veroordeelde de aanval scherp.

4 uur geleden
Turkse autoriteiten laten hoofdkwartier oppositie ontruimen

ANKARA (ANP/BLOOMBERG/RTR/DPA) - De Turkse autoriteiten hebben opdracht gegeven tot een ontruiming van het hoofdkwartier van oppositiepartij CHP. Dat bevel volgde op een rechterlijke uitspraak waarin partijleider Özgür Özel wordt afgezet.

5 uur geleden
Veel slachtoffers door aanslag op trein in zuidwesten Pakistan

QUETTA (ANP/AFP) - Door een aanslag op een trein in het zuidwesten van Pakistan zijn volgens de autoriteiten zeker 24 doden en 70 gewonden gevallen. Het ging om een trein die militairen en hun gezinsleden voor een vakantie vervoerde van Quetta naar de noordelijke stad Peshawar. Een regeringsfunctionaris zei dat de trein in de stad Quetta is geramd door een auto en dat daar een enorme ontploffing op volgde.

5 uur geleden
Grote schade dreigt bij explosie tank Garden Grove

GARDEN GROVE (ANP) - De Amerikaanse autoriteiten hebben gewaarschuwd dat een explosie van een tank met chemisch materiaal in Garden Grove tot grote schade in de omgeving kan leiden. Ze hebben volgens de lokale krant LA Times een kaart vrijgegeven waarop te zien is hoe groot de verwachte "explosiezone" is en waar branden kunnen uitbreken.

5 uur geleden