Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS bezorgd om veiligheid in door Rusland bezette kerncentrales

VS bezorgd om veiligheid in door Rusland bezette kerncentrales

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten beschuldigen Rusland ervan veiligheidsmaatregelen bij de in Oekraïne veroverde nucleaire installaties te overtreden. Russische troepen hebben onder meer de oude kerncentrale bij Tsjernobyl bezet en hebben ook de controle over de centrale Zaporizja, de grootste van Europa.

"We volgen meldingen van schade aan een onderzoeksfaciliteit in Kharkov", stelde de Amerikaanse minister Jennifer Granholm (Energie) vrijdag op Twitter. "Het veiligheidsrisico op korte termijn is laag, maar het voortdurende Russische vuren op nucleaire faciliteiten moet stoppen."

De Amerikanen zeggen geen informatie te hebben dat de stroomtoevoer van de in 1986 ontplofte kerncentrale van Tsjernobyl is hersteld. Volgens de Oekraïense netbeheerder zijn stroomkabels beschadigd door beschietingen.

De Belarussische autoriteiten meldden donderdag dat specialisten uit dat land reparaties gaan uitvoeren. De kerncentrale, die zelf al jaren geen stroom meer opwekt, kan 48 uur draaien op noodgeneratoren. Volgens Granholm zou er extra diesel zijn aangerukt.

"We blijven bezorgd over het gebrek aan gegevens van veiligheidscontroles in Tsjernobyl en Zaporizja, wat het vermogen van de wereld om materiaal vanaf die plaatsen te volgen belemmert", aldus de minister. Ook zou de aanvoer van onderdelen en voorraden naar Zaporizja zijn gestokt en zijn er zorgen over de toestand van het personeel in de centrales.

Volgens het internationale atoomagentschap IAEA werken ongeveer 210 technici en veiligheidsmedewerkers al bijna twee weken onafgebroken in Tsjernobyl, omdat er sinds de Russische overname van de faciliteit geen ploegwissel meer mogelijk zou zijn.

Meer uit Buitenland

Israël sluit verdere aanvallen op Hamas-top niet uit

JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - Israël sluit niet uit dat het opnieuw Hamasleiders aanvalt, "waar zij zich ook bevinden". Dat zei premier Benjamin Netanyahu tijdens een gezamenlijke persconferentie met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio, die op bezoek is in Jeruzalem.

20 minuten geleden
EU schrikt niet van kritiek Trump over olie-import uit Rusland

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie schrikt niet van het dreigement van de Amerikaanse president Trump, dat de VS pas sancties tegen Rusland willen instellen als de NAVO-landen stoppen met de import van olie uit Rusland. De meeste EU-landen zijn ook lid van de NAVO. De Europese Unie is sinds het begin van de oorlog van Rusland in Oekraïne bezig met het "uitfaseren van Russische fossiele brandstoffen", zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag.

21 minuten geleden
VK ontbiedt Russische ambassadeur om schending NAVO-luchtruim

LONDEN (ANP) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Russische ambassadeur ontboden wegens de schendingen van het luchtruim van NAVO-landen Polen en Roemenië. De schendingen zijn "volledig onaanvaardbaar", staat in een verklaring van het ministerie.

1 uur geleden
Eerste rechtszaak over Bloody Sunday van start in Belfast

BELFAST (ANP/AFP/RTR) - In Noord-Ierland is de eerste rechtszaak begonnen over Bloody Sunday, het bloedbad dat Britse militairen in 1972 aanrichtten. Een voormalige militair staat in Belfast terecht op verdenking van twee moorden en vijf pogingen tot moord.

1 uur geleden
Polen wil 'nadenken' over bufferzone in Oekraïens luchtruim

WARSCHAU (ANP) - De NAVO moet onderzoeken of zij Russische drones en raketten al boven het oosten van Oekraïne kan neerschieten, vindt Polen. Dat maakt het gemakkelijker oostelijke NAVO-landen tegen Russische projectielen te beschermen, stelt buitenlandminister Radoslaw Sikorski.

2 uur geleden
VN-Mensenrechtenraad bespreekt aanval Israël op Hamas in Qatar

NEW YORK (ANP/AFP) - De Mensenrechtenraad van de Verenigde Naties komt dinsdag bijeen voor een spoeddebat over de Israëlische aanval op Hamas in Qatar.

2 uur geleden
Zaak tegen Turkse oppositie verder in oktober

ANKARA (ANP/AFP/RTR) - Een rechtszaak die grote gevolgen kan hebben voor de Turkse oppositie gaat op 24 oktober verder. Dat besloot de rechtbank in Ankara maandag. Voorman Özgür Özel van oppositiepartij CHP riskeert uit zijn functie te worden gezet vanwege beschuldigingen van onregelmatigheden op het partijcongres waar hij tot leider is verkozen.

3 uur geleden