Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

VS bevestigen 'historische' vaccindonatie aan tientallen landen

VS bevestigen 'historische' vaccindonatie aan tientallen landen

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - De Verenigde Staten hebben bevestigd dat ze 500 miljoen coronavaccins gaan kopen en doneren aan minder welvarende landen. Het gaat volgens het Witte Huis om een "historisch" besluit dat een flinke impuls moet geven aan de "wereldwijde strijd tegen het coronavirus".

Het gaat om vaccins van Pfizer/BioNTech die worden geproduceerd in de VS. De bedrijven hebben bevestigd dat ze meedoen aan het initiatief van de regering van Joe Biden en zeggen daarmee geen winst te zullen maken. Er moeten 200 miljoen doses worden geleverd en 2021 en nog eens 300 miljoen in de eerste helft van 2022.

"Het gaat om de grootste aankoop en donatie van vaccins door een enkel land", schrijft het Witte Huis in een verklaring. De middelen gaan naar 92 landen en de Afrikaanse Unie. Er moeten de komende dagen "verdere stappen" worden aangekondigd, aldus de regering-Biden.

Bijdrage

De VS hebben zelf al een groot deel van de bevolking ingeënt. Meer dan 60 procent van de volwassen Amerikanen heeft in ruim vier maanden tijd minstens één dosis van een coronavaccin gehad. Washington zegt nu ook de rest van de wereld te willen helpen de pandemie te "verslaan" en maakte eerder al bekend voor eind juni 80 miljoen vaccins te willen doneren.

Biden gaat ook andere democratische landen aansporen een bijdrage te leveren. Hij arriveerde woensdag in Europa voor zijn eerste buitenlandreis als president. "We gaan duidelijk maken dat de Verenigde Staten terug zijn en dat de democratieën in de wereld samenwerken om de grootste uitdagingen aan te pakken", zei hij tegen Amerikaanse militairen in het Engelse Mildenhall.

11 miljard vaccindoses

De president gaat in Cornwall een meerdaagse top bijwonen van de rijke G7-landen. Hij kreeg voor zijn vertrek naar het Verenigd Koninkrijk de vraag of hij een vaccinatieplan voor de wereld had. "Dat heb ik zeker en dat ga ik aankondigen", reageerde de Democraat, die zijn donatieplan donderdag formeel zal presenteren.

De honderden miljoenen vaccins van Biden zijn niet genoeg om de pandemie een halt toe te roepen. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft eerder geschat dat zeker 11 miljard vaccindoses nodig zijn om wereldwijd voldoende mensen in te enten. Hoewel veel westerse landen al een aanzienlijk deel van de bevolking hebben gevaccineerd, komt het prikken in arme landen vaak nauwelijks van de grond.

Meer uit Buitenland

Russische rechter verbiedt Oscar-winnende documentaire om kritiek

TSJELJABINSK (ANP/AFP) - Een Russische rechter heeft de Oscar-winnende documentaire Mr. Nobody against Putin verboden voor een aantal streamingplatforms. Volgens de rechter promoot de film terrorisme en "negatieve houdingen" ten opzichte van het Kremlin.

14 minuten geleden
Iran zegt Israëlische nucleaire installaties te hebben bestookt

TEHERAN (ANP) - De Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG) heeft naar eigen zeggen Israëlische nucleaire installaties in Zuid-Israël bestookt. Dit is volgens de garde onderdeel van de 82e golf van luchtaanvallen sinds Israël eind februari samen met de VS Iran begon te bombarderen.

42 minuten geleden
Rusland dreigt demonstranten tegen internetblokkade op te pakken

MOSKOU (ANP/AFP) - Iedereen die in Rusland wil demonstreren tegen de grootschalige internetverstoringen zal worden opgepakt, dreigt de Russische regering donderdag. Er is in Rusland steeds meer onvrede over de internetbeperkingen die zijn opgelegd door de staat.

48 minuten geleden
Doden en gewonden bij neerhalen raket in Abu Dhabi

ABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Twee mensen zijn omgekomen en drie gewond geraakt toen wrakstukken neerkwamen op een weg in Abu Dhabi. De wrakstukken kwamen van een ballistische raket die was neergehaald door de luchtafweer. Verscheidene auto's raakten beschadigd.

2 uur geleden
Pakistan vroeg VS en Israël om Araghchi en Qalibaf niet te doden

ISLAMABAD (ANP/RTR) - Israël heeft na een verzoek van Pakistan de Iraanse kopstukken Abbas Araghchi en Mohammad ⁠Baqer Qalibaf van de dodenlijst gehaald, claimt een Pakistaanse functionaris. Volgens diegene had Israël de coördinaten voor een gerichte aanval op die twee al klaarliggen, maar werd toch besloten om ze niet uit te schakelen.

3 uur geleden
Tientallen doden door bus die in rivier stort in Bangladesh

DHAKA (ANP/RTR) - In Bangladesh zijn zeker 24 mensen om het leven gekomen nadat een passagiersbus met ongeveer veertig inzittenden in de rivier de Padma was gestort. Het incident gebeurde toen de bus probeerde aan boord van een veerboot te gaan, aldus de hulpdiensten.

5 uur geleden
WHO: gezondheidssituatie in Cuba is diep verontrustend

GENÈVE (ANP/AFP) - De gezondheidssituatie in Cuba is "diep verontrustend", schreef directeur-generaal Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) woensdag op X.

7 uur geleden