VS beschuldigen Soedanese RSF van genocide
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten beschuldigen leden van de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) en andere milities in Soedan van genocide. De leider van de RSF, Mohamed Hamdan Dagalo, krijgt sancties opgelegd.
De RSF vecht al ruim anderhalf jaar een burgeroorlog uit tegen het Soedanese leger. Daarbij zijn tienduizenden mensen omgekomen en miljoenen mensen op de vlucht geslagen. Vooral in de regio Darfur vindt veel etnisch geweld plaats.
Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken maakte de RSF zich herhaaldelijk schuldig aan directe aanvallen op burgers en doden leden van de paramilitaire groep mannen en jongens op basis van hun etniciteit. Vrouwen en meisjes van bepaalde etnische groepen vallen ten prooi aan seksueel geweld. Ook zouden onschuldige burgers zijn aangevallen die probeerden te vluchten.
Bemiddelen
Blinken spreekt van "systematische" moorden en geweld en daarom hebben de VS vastgesteld dat de RSF zich schuldig maakt aan genocide. "De Verenigde Staten zijn vastbesloten om degenen die verantwoordelijk zijn voor deze gruweldaden ter verantwoording te roepen", aldus Blinken. De sancties betekenen dat Dagalo de VS niet meer in mag en dat zijn eventuele bezittingen daar worden bevroren.
Volgens de Verenigde Naties, mensenrechtenorganisaties en hulporganisaties heeft de oorlog geleid tot een enorme humanitaire crisis. Er is sprake van hongersnood in vluchtelingenkampen en 30 miljoen Soedanezen, zo'n 60 procent van de bevolking, zouden hulp nodig hebben.
De Amerikanen hebben eerder geprobeerd om te bemiddelen in de burgeroorlog. Dat verliep moeizaam, maar er zijn wel afspraken gemaakt over de toegang tot humanitaire hulp.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP) - De toegang tot schoon drinkwater in Gaza dreigt nog verder te verslechteren, waarschuwt hulporganisatie CARE. Door tekorten aan geld en materiaal kunnen volgens CARE de komende maanden rond de 360 waterdistributiepunten wegvallen. Driekwart van de bevolking in Gaza is afhankelijk van drinkwater dat met vrachtwagens wordt vervoerd.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het Belgische parlement heeft een omstreden wet goedgekeurd na een fel debat dat de hele nacht heeft geduurd. De wet maakt het mogelijk woningen binnen te gaan van mensen zonder verblijfsrecht en hen te arresteren.
2 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/RTR/AFP) - De oud-premier van Maleisië, Najib Razak, mag de rest van zijn gevangenisstraf thuis onder huisarrest uitzitten. De 73-jarige Najib kreeg een koninklijk pardon en moest een boete betalen om aan de voorwaarden te voldoen. Dat is inmiddels gebeurd en hij is onderweg naar huis, laat zijn advocaat weten.
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV is onderweg naar Zuid-Amerika voor zijn bezoek aan Uruguay, Argentinië en Peru. De reis vindt plaats drie weken na zijn longkankeroperatie. Het Vaticaan liet deze week weten dat hij volledig hersteld is en er geen speciale voorzorgsmaatregelen worden getroffen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Een nationale rechter heeft tijdelijk het begin van de bouw van een 76 meter hoge triomfboog in de Amerikaanse hoofdstad Washington geblokkeerd. De beslissing van de rechter kwam vrijwel direct nadat een federale commissie groen licht had gegeven voor de bouw van het monument. De triomfboog is een idee van president Donald Trump.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft het Oval Office, de presidentiële werkkamer in het Witte Huis, tot nationaal monument verklaard. Daartoe zette hij donderdag zijn handtekening. Trump wil zo vermijden dat zijn opvolgers de wijzigingen die hij aanbracht in het kantoor weer ongedaan kunnen maken. Hij liet er onder meer de muren met bladgoud decoreren.
7 uur geledenAUSTIN (ANP) - De aankomende gouverneur van de Amerikaanse staat Texas, de Democraat Gina Hinojosa, wil dat de staat zijn coulante houding tegen datacenters laat varen zolang er geen maatregelen zijn getroffen om de inwoners van Texas te beschermen. Dat zei ze in een interview met CNN.
7 uur geleden