VS beginnen met hulpleveringen vanuit de lucht voor Gaza
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten gaan "binnen enkele dagen" vanuit de lucht hulpgoederen aan Gaza leveren, zei president Joe Biden vrijdag. "We gaan samen met onze vrienden zorgen voor droppings", aldus Biden tegen verslaggevers in het Witte Huis. Onder meer Frankrijk, Jordanië en Nederland hebben al per vliegtuig hulppakketten gedropt in Gaza.
De inwoners van Gaza kampen met ernstige tekorten aan voedsel, water en medicijnen. Woensdag meldde mediaplatform Axios al dat de VS luchtleveringen aan Gaza overwegen, nu Israël de leveringen over land van humanitaire hulp aan Gaza vertraagt en dikwijls simpelweg verhindert. De eerste Amerikaanse leveringen zullen voedsel zijn, zei Witte Huis-woordvoerder John Kirby van de Nationale Veiligheidsraad na Bidens aankondiging.
Eerder vrijdag zei een vertegenwoordiger van de Wereldgezondheidsorganisatie, de Nederlander Rik Peeperkorn, tegen Al Jazeera dat hij "niet tegen" droppings is "omdat het levensreddende interventies kunnen zijn". Maar er kleven ook nadelen aan: luchtleveringen zijn duurder en de hoeveelheid geleverde goederen is kleiner. En: "Het is absoluut niet nodig in Gaza. De eenvoudigste, veiligste en effectiefste manier om hulp aan mensen te verlenen is per vrachtwagen via grensovergangen."
De VS zoeken ook naar alternatieve manieren om hulp bij Gazanen te krijgen, zei Kirby. "We gaan de inspanningen verdubbelen om via Cyprus een maritieme corridor naar Gaza te openen om hopelijk grote hoeveelheden humanitaire hulp over zee te brengen."
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft gezegd dat het leiderschap van het land het erover eens is geen aanvallen uit te voeren op landen van waaruit Iran niet wordt bestookt. Iran zal alleen reageren op aanvallen vanuit die landen. Hij bood de betrokken 'buurlanden' in de regio die Iran heeft aangevallen zijn excuses aan, maar Iran zal zich volgens hem niet overgeven aan Israël en de VS.
56 minuten geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - Iran heeft zaterdagochtend raketten afgevuurd op Israël, zo meldde het Israëlische leger. Eerder in de nacht waren er ook al herhaaldelijk meldingen van Iraanse raketaanvallen.
1 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabische Liga houden zondag spoedoverleg over de luchtaanvallen op lidstaten aan de Perzische Golf. Hossam Zaki van de liga zei dat de spoedbijeenkomst een videoconferentie is en werd aangevraagd door Egypte, Jordanië, Koeweit, Oman en Qatar.
1 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - De Qatarese luchtvaartautoriteit meldt dat de Golfstaat het luchtruim gedeeltelijk gaat heropenen voor beperkt luchtverkeer. Qatar sloot het luchtruim nadat Iran was begonnen met vergeldingsaanvallen na Amerikaans-Israëlische aanvallen vorige week.
3 uur geledenDUBAI (ANP/AFP) - Journalisten van het Franse persbureau AFP melden dat er explosies te horen zijn in Dubai en in de hoofdstad van Bahrein, Manama.
3 uur geledenCHARKIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft zaterdagochtend vroeg een landelijk luchtalarm afgekondigd, nadat bij Russische aanvallen zeker drie doden vielen in de regio Charkiv.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - De Russische president Vladimir Poetin heeft zijn ambtgenoot in Teheran, Masoud Pezeshkian, tijdens een telefoongesprek verzekerd van de solidariteit van Rusland.
6 uur geleden