VS: baas Wagner-groep 'geobsedeerd' door Bachmoet om mijnen
BACHMOET/WASHINGTON (ANP/RTR) - De "obsessie" van de eigenaar van het Wagner-privéleger met de Oekraïense stad Bachmoet heeft volgens de Verenigde Staten alles te maken met zout- en gipsmijnen in de buurt van die plaats. Wagner-baas Jevgeni Prigozjin, ook een trouwe bondgenoot van de Russische president Vladimir Poetin, zou om "financiële redenen" geïnteresseerd zijn in overname van de mijnen.
Al maanden wordt er gevochten om Bachmoet, een stad in de Donetsk met tot voor de oorlog zo'n 80.000 inwoners waar inmiddels nog maar 10.000 mensen wonen. Vooral huurlingen van de Wagner-groep strijden er, terwijl experts stellen dat Bachmoet weinig strategische waarde in de oorlog heeft.
Een bron binnen het Witte Huis zegt nu dat er aanwijzingen zijn dat Prigozjin de grondstoffen uit de mijnen wil exploiteren om de oorlog mee te kunnen bekostigen.
Prigozjin heeft recentelijk toegegeven dat de strijd om Bachmoet moeizaam verloopt. Zo sprak hij van de "Bachmoet-vleesmolen" en liet hij weten dat zijn huurlingenleger soms wekenlang strijdt om één enkel huis te veroveren.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
1 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
2 uur geledenASHKELON (ANP) - De Spaanse Flotilla-activist die vastzit in een Israëlische cel heeft volgens zijn actiegroep zijn hongerstaking omgezet in een zogenoemde 'droge hongerstaking'. Dat betekent dat Saif Abukeshek niet alleen niet meer eet, maar ook gestopt is met drinken. Dat houdt een mens normaal gesproken een week uit.
3 uur geledenGRAN CANARIA (ANP) - Een van de twee vliegtuigen die onderweg waren met opvarenden van het cruiseschip Hondius, is uitgeweken naar Gran Canaria, blijkt uit trackinggegevens. De reden is onduidelijk.
4 uur geledenATLANTA (ANP) - Ted Turner, de oprichter van de Amerikaanse nieuwszender CNN, is overleden, meldt CNN. Hij werd 87 jaar.
5 uur geledenKYIV (ANP) - Hongarije heeft geld en andere bezittingen van de Oschadbank teruggegeven aan Oekraïne, meldt president Volodymyr Zelensky op X. Begin maart werden twee geldauto's in beslag genomen met 40 miljoen dollar, 35 miljoen euro en 9 kilo goud aan boord. Zeven bankmedewerkers werden tijdelijk vastgezet. Volgens de Hongaarse autoriteiten was het een onderzoek naar witwassen.
6 uur geledenPARIJS (ANP) - Een Frans vliegdekschip en ondersteunende oorlogsschepen maken zich op voor hulp bij het vrijmaken van de Straat van Hormuz. De Charles de Gaulle vaart alvast richting de zeestraat om meteen te kunnen beginnen als de Verenigde Staten en Iran stoppen met vechten, laat het Franse ministerie van Defensie weten.
6 uur geleden