VS: baas Wagner-groep 'geobsedeerd' door Bachmoet om mijnen
BACHMOET/WASHINGTON (ANP/RTR) - De "obsessie" van de eigenaar van het Wagner-privéleger met de Oekraïense stad Bachmoet heeft volgens de Verenigde Staten alles te maken met zout- en gipsmijnen in de buurt van die plaats. Wagner-baas Jevgeni Prigozjin, ook een trouwe bondgenoot van de Russische president Vladimir Poetin, zou om "financiële redenen" geïnteresseerd zijn in overname van de mijnen.
Al maanden wordt er gevochten om Bachmoet, een stad in de Donetsk met tot voor de oorlog zo'n 80.000 inwoners waar inmiddels nog maar 10.000 mensen wonen. Vooral huurlingen van de Wagner-groep strijden er, terwijl experts stellen dat Bachmoet weinig strategische waarde in de oorlog heeft.
Een bron binnen het Witte Huis zegt nu dat er aanwijzingen zijn dat Prigozjin de grondstoffen uit de mijnen wil exploiteren om de oorlog mee te kunnen bekostigen.
Prigozjin heeft recentelijk toegegeven dat de strijd om Bachmoet moeizaam verloopt. Zo sprak hij van de "Bachmoet-vleesmolen" en liet hij weten dat zijn huurlingenleger soms wekenlang strijdt om één enkel huis te veroveren.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán stelt in een open brief dat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zich bezighoudt met "anti-Hongaars beleid". Hij roept Zelensky op dit te veranderen en eist "meer respect voor Hongarije".
26 minuten geledenANTWERPEN (ANP) - Er komt een nieuw luchtafweersysteem bij de Antwerpse haven, heeft de Belgische premier Bart De Wever aangekondigd. Het gaat om zogenoemde NASAMS, die gebruikt kunnen worden om bepaalde vliegtuigen, helikopters, drones en raketten op middellange afstand uit de lucht te schieten. De premier zei op een bijeenkomst van de haven dat de systemen al besteld zijn. Dat gebeurt in samenwerking met Nederland.
31 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Senioradviseurs van de Amerikaanse president Donald Trump hebben liever dat Israël Iran eerst aanvalt, voordat de Amerikanen toeslaan. Dat zeggen twee ingewijden tegen de Amerikaanse nieuwssite Politico.
1 uur geledenHONG KONG (ANP/RTR) - Het hof van beroep in Hongkong heeft de veroordeling voor fraude van mediamagnaat Jimmy Lai (78) door een lager hof vernietigd.
2 uur geledenBASSETERRE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan zelf verifiëren wat er is gebeurd met de speedboot uit Florida die is beschoten door Cuba. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op een top in St. Kitts en Nevis in het Caribische gebied.
8 uur geledenMIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.
10 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
11 uur geleden