VS: atoomdeal met Iran in zicht, maar haast geboden
WASHINGTON (ANP) - Een akkoord over het Iraanse nucleaire programma is "in zicht", maar het is wel zaak dat er snel een deal wordt gesloten, zegt de Amerikaanse regering. Onderhandelaars hervatten hun gesprekken dinsdag in Wenen.
De afgelopen weken waren her en der al optimistische geluiden te beluisteren, ook van Iraanse kant. De afloop hangt af "van wat de VS morgen naar Wenen brengen", zei de woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken maandag. "We hebben aanzienlijke vooruitgang geboekt op diverse terreinen."
Washington gaf onlangs aan dat bedrijven en landen die Iran helpen met het civiele kernprogramma niet langer hoeven te vrezen voor Amerikaanse sancties. Als er de komende weken geen overeenstemming komt, kunnen de VS volgens het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken echter mogelijk niet meer aansluiten bij het zogeheten JCPOA-akkoord uit 2015, dat wereldmachten sloten met Teheran om het Iraanse atoomprogramma te beteugelen. De Amerikanen trokken zich in 2018 terug onder toenmalig president Donald Trump, waarna Iran de uraniumproductie opvoerde.
De Franse buitenlandminister Jean-Yves le Drian zei vorige maand ook al dat haast is geboden, want anders is Iran zover met zijn nucleaire ontwikkeling dat het akkoord zinloos wordt.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft op X steun uitgesproken voor Litouwen. Het land kreeg de afgelopen tijd te maken met ballonnen die het luchtruim binnenvlogen en het vliegverkeer hinderden.
1 uur geledenKINGSTON (ANP/RTR/AFP) - Orkaan Melissa is na aankomst bij Jamaica afgezwakt tot een orkaan van categorie vier. Dat meldt het Amerikaanse National Hurricane Center, dat benadrukt dat het nog steeds gaat om een krachtige storm die levensgevaarlijke toestanden kan veroorzaken. Inwoners van de eilandstaat krijgen het advies op een veilige plek te blijven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance stelt dat het staakt-het-vuren in de Gazastrook standhoudt, ondanks de nieuwe Israëlische aanvallen. Volgens hem werden Israëlische militairen eerder aangevallen en de Verenigde Staten verwachten dat Israël daarom in actie komt.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Hamas heeft na Israëlische luchtaanvallen benadrukt dat het wil vasthouden aan de vredesdeal in de Gazastrook. De Palestijnse beweging ontkent in een verklaring ook betrokken te zijn bij een aanval op Israëlische troepen in Rafah.
3 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Israël is begonnen met het uitvoeren van luchtaanvallen op de Gazastrook. Dat melden de lokale autoriteiten in Gaza en getuigen aan internationale persbureaus, Al Jazeera en Israëlische media.
4 uur geledenEL-FASHER (ANP/DPA/RTR) - Tienduizenden mensen zijn weggevlucht uit de stad el-Fasher in Soedan. VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR meldt dat ruim 26.000 personen zijn gearriveerd in een vluchtelingenkamp dat enkele tientallen kilometers verderop ligt. Vluchtelingen vertelden hoe ze werden beschoten terwijl ze weg probeerden te komen en spraken over moorden en executies.
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu wil dat het leger een groter gedeelte van de Gazastrook gaat bezetten, melden Israëlische media zoals The Times of Israel en The Jerusalem Post. De troepen hadden zich voor het ingaan van het staakt-het-vuren teruggetrokken naar de zogenoemde gele lijn, maar Netanyahu zou nu hebben besloten om de Israëlische aanwezigheid in Gaza uit te breiden.
5 uur geleden