Vrouwenprotest in Kabul afgebroken door Taliban
ISLAMABAD/KABUL (ANP/DPA) - Protesterende vrouwen in Kabul zijn zaterdag niet ver van het presidentieel paleis bestookt door Talibanstrijders. Volgens ooggetuigen gebruikten die traangas en sloegen ze vrouwen die er demonstreerden voor gelijke rechten en democratie. Ze hadden spandoeken waar onder meer opstond: "Wij zijn niet de vrouwen van de jaren negentig".
De Taliban oefenden in de jaren 1996-2001 een schrikbewind uit en in hun versie van islamitisch recht waren vrouwen vrijwel rechteloos en hadden geen toegang tot scholing of werk.
De huidige Taliban zijn nog steeds soennitische extremisten, maar ze hebben na de plotselinge val van de hoofdstad Kabul gepoogd verzoenend over te komen. Ze hebben betoogd "de rechten van vrouwen te respecteren overeenkomstig hun interpretatie van de islamitische geschriften".
De meeste islamitische rechtsgeleerden zijn het erover eens dat de stichter van de religie, Mohammed (570-632), in zijn tijd de rechten van vrouwen revolutionair uitbreidde. Maar islamitisch recht wordt sindsdien erg verschillend geïnterpreteerd, meestal ten koste van de rechtspositie van de vrouw. De versie van de Taliban van twintig jaar geleden maakte van vrouwen tweederangsburgers die geen onderdeel van het openbare leven meer konden zijn. Een Talibanleider, Shir Mohammad Abbas Stanek, die naar verwachting zitting neemt in de nieuwe regering, zei onlangs enkel dat de vrouw een rol zal spelen in de samenleving.
Meer uit Buitenland
PEREIRA (ANP/RTR) - Het dodental bij de zware aardbeving in Colombia is opgelopen tot 111, zei president Abelardo de la Espriella in een toespraak. Volgens hem raakten 87 mensen gewond en zijn 61 gebouwen ingestort.
25 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten beleefden in juli hun heetste maand sinds het begin van de metingen, zegt het meteorologische instituut NOAA. De gemiddelde temperatuur was die maand 76,9 graden Fahrenheit, zo'n 24,9 graden Celsius.
49 minuten geledenBOGOTÁ (ANP/RTR) - De Colombiaanse regering heeft de noodtoestand uitgeroepen na de zware aardbeving die het westen van het land heeft getroffen. Door de beving, met een kracht van 7.4, zijn veel gebouwen ingestort en zijn zeker tientallen mensen om het leven gekomen.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische liberale partij Jabloko mag volgende maand niet meedoen aan de parlementsverkiezingen. De enige officieel geregistreerde partij die openlijk tegen de oorlog in Oekraïne is, is door het hooggerechtshof uitgesloten van deelname.
1 uur geledenCEUTA (ANP/AFP) - Leider van Ceuta Juan Vivas zegt een detentiecentrum te willen waar "buitenlanders" die er nog altijd verblijven kunnen worden vastgehouden. Dit nadat anderhalve week geleden tienduizenden mensen de Spaanse exclave bij Marokko wisten te bereiken. Duizenden van hen zouden daar nog zijn en tientallen migranten kwamen bij de oversteek om het leven.
1 uur geledenPEREIRA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental van de aardbeving die Colombia maandag trof, is verder opgelopen naar 77, melden de lokale autoriteiten. Eerder werd nog gesproken van ruim een twintigtal doden. In verschillende regio's wordt veel schade gemeld en er wordt nog gezocht naar mensen die onder het puin liggen.
2 uur geledenPEREIRA (ANP/RTR) - Het dodental na de zware aardbeving in Colombia is opgelopen tot 22. Achttien van hen kwamen om in Pereira, drie in Manizales en een in de havenstad Buenaventura.
3 uur geleden