Vrouwenprotest in Kabul afgebroken door Taliban
ISLAMABAD/KABUL (ANP/DPA) - Protesterende vrouwen in Kabul zijn zaterdag niet ver van het presidentieel paleis bestookt door Talibanstrijders. Volgens ooggetuigen gebruikten die traangas en sloegen ze vrouwen die er demonstreerden voor gelijke rechten en democratie. Ze hadden spandoeken waar onder meer opstond: "Wij zijn niet de vrouwen van de jaren negentig".
De Taliban oefenden in de jaren 1996-2001 een schrikbewind uit en in hun versie van islamitisch recht waren vrouwen vrijwel rechteloos en hadden geen toegang tot scholing of werk.
De huidige Taliban zijn nog steeds soennitische extremisten, maar ze hebben na de plotselinge val van de hoofdstad Kabul gepoogd verzoenend over te komen. Ze hebben betoogd "de rechten van vrouwen te respecteren overeenkomstig hun interpretatie van de islamitische geschriften".
De meeste islamitische rechtsgeleerden zijn het erover eens dat de stichter van de religie, Mohammed (570-632), in zijn tijd de rechten van vrouwen revolutionair uitbreidde. Maar islamitisch recht wordt sindsdien erg verschillend geïnterpreteerd, meestal ten koste van de rechtspositie van de vrouw. De versie van de Taliban van twintig jaar geleden maakte van vrouwen tweederangsburgers die geen onderdeel van het openbare leven meer konden zijn. Een Talibanleider, Shir Mohammad Abbas Stanek, die naar verwachting zitting neemt in de nieuwe regering, zei onlangs enkel dat de vrouw een rol zal spelen in de samenleving.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/AFP) - De Verenigde Naties hebben uitspraken van de extremistische Israëlische veiligheidsminister Itamar Ben-Gvir over het doden van Palestijnen veroordeeld. Eerder deden ook Frankrijk en Duitsland dat al. Een woordvoerder van de VN noemde de uitspraken afschuwelijk, schandalig, ontmenselijkend en gevaarlijk.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse oud-chirurg Joël Le Scouarnec wordt verdacht van nog meer kindermisbruik. Hij kreeg vorig jaar twintig jaar gevangenisstraf voor de aanranding en verkrachting van 299 patiënten, vooral kinderen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt later dit jaar de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un te ontmoeten. Eerder berichtten Amerikaanse media al over de wens daartoe van Trump, nadat de Verenigde Staten militaire oefeningen met Zuid-Korea plotseling flink terugschaalden.
6 uur geledenLUIK (ANP/BELGA/AFP) - De laatste evacuatiebevelen vanwege de brand in het Belgische natuurgebied de Hoge Venen zijn opgeheven. Dat betekent dat in België zo'n honderd mensen naar huis mogen en net over de grens met Duitsland nog eens dertig anderen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - In Frankrijk zijn tijdens de hittegolf van vorige maand 1243 meer personen overleden dan normaal. Juli was de warmste ooit gemeten in het land, met een gemiddelde temperatuur van 24,9 graden.
8 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/AFP) - De inkorting van gezamenlijke militaire oefeningen van de Verenigde Staten en Zuid-Korea laat Noord-Korea koud, zegt de invloedrijke zus van de leider van het land. De geste van de Amerikaanse president Donald Trump doet volgens Kim Yo-jong niets af aan de "vijandelijke" houding van de VS. Ze zegt ook niets te weten van contact tussen haar broer en Trump, waarop die laatste zinspeelde.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger heeft gezegd een intern onderzoek te hebben ingesteld naar de dood in de Gazastrook van de 5-jarige Hind Rajab begin 2024. Het is volgens het leger een juridische verplichting "uitzonderlijke incidenten tijdens gevechten te onderzoeken".
10 uur geleden