Vrouwenfanclub F1 wil gesprek over grensoverschrijdend gedrag
ZANDVOORT (ANP) - De fanclub Formule 1 Vrouwen heeft vijftien meldingen gekregen van vrouwelijke bezoekers over grensoverschrijdend gedrag tijdens de race in Zandvoort. Maar oprichter Svenja Tillemans vermoedt dat veel meer vrouwen hiermee te maken hebben gehad. De fanclub wil in gesprek met het circuit om een einde te maken aan vrouwonvriendelijk gedrag rondom de races.
Tillemans hoorde verhalen van vrouwen die in hun billen werden geknepen of bier over zich heen kregen. Het circuit communiceerde een speciaal telefoonnummer waar vrouwen zich konden beklagen. "Hier zijn vijf meldingen binnengekomen, maar er was bijna geen bereik op het circuit. Ik weet dat een aantal vrouwen naar beveiligers is gestapt, maar die verwezen door naar de politie, die buiten stond. Dan krijg je het 'laat maar-effect' en dat is jammer."
Hoewel ze erkent dat het lastig is dit soort gedrag in een mensenmassa aan te pakken, ziet ze wel mogelijkheden zoals het inperken van het alcoholgebruik. Ook pleit ze voor meer controle op het circuit en zouden coureurs volgens Tillemans kunnen oproepen van elkaar af te blijven. Eerder deden vrouwen hun beklag over seksisme bij de Grote Prijs van Oostenrijk.
Nog geen aangiftes
Ze denkt dat vrouwen het gedrag vaak voor lief nemen, omdat ze toch graag naar de race willen. "Met het idee: ik weet waar ik heen ga, het moet maar even. Ik vraag me af of je dan uiteindelijk wel echt een leuk weekend hebt gehad. Ik denk het niet."
De politie heeft nog geen aangiftes binnen van seksueel grensoverschrijdend gedrag tijdens de race, zegt een woordvoerder. Wel is er contact gezocht met een vrouw die op sociale media aangaf dat ze was belaagd door een dronken mannelijke bezoeker. "We hebben nog geen contact met haar."
De politie arresteerde in de loop van de zondagmiddag een man buiten het circuit voor schennispleging. Hij verzette zich bij zijn arrestatie en had pepperspray bij zich. Het is niet duidelijk of hij die ook heeft gebruikt. De man zit nog vast.
Meer uit Binnenland
MAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
8 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
9 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
9 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
9 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
9 uur geledenZOETERMEER (ANP) - In de tachtig jaar dat de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en zijn voorlopers bestaan, was het nationale dreigingsbeeld nog nooit zo ernstig als nu. De nationale veiligheid staat van veel verschillende kanten "langdurig onder druk", stelt AIVD-directeur Simone Smit donderdag op basis van het jaarverslag van afgelopen jaar. Er is sprake van "een veelvoud aan dreigingen die met elkaar samenhangen".
9 uur geleden