
Vrouwen waren 'loslopend wild' en 'prooi' op redactie NOS Sport
HILVERSUM (ANP) - Op de redactie van NOS Sport hebben veel medewerkers vormen van seksuele intimidatie meegemaakt of gezien. Vrouwen werden gezien als "loslopend wild" en voelden zich een "prooi", zo staat in het rapport van de Onderzoekscommissie Gedrag en Cultuur Omroepen (OGCO) van Martin van Rijn over grensoverschrijdend gedrag bij de publieke omroep. Een vragenlijst van de commissie is ingevuld door 96 medewerkers van NOS Sport, 185 van NOS Nieuws en 156 van overige onderdelen van de NOS, zoals ICT en evenementen van de omroep. Ook meldden 33 mensen zich die wilden vertellen over hun ervaringen, waarvan 17 over NOS Sport.
Bij NOS Sport maakte mee of zag het merendeel van de ondervraagden, 85 procent, vormen van pesten, intimidatie, seksisme en discriminatie. Bij NOS Nieuws is dit aantal 84 procent. Bij NOS Sport zijn echter vaker voorbeelden gegeven van "aanhoudende verzoeken van collega's voor intiem of seksueel contact, die in de ogen van gesprekspartners ongepast waren". Bij beide afdelingen zou er ook sprake zijn geweest van ongewenst fysiek contact en "(geheime) intieme relaties op de werkvloer tussen (in)formeel leidinggevenden en ondergeschikten". De vermeende relaties hadden volgens de respondenten ook gevolgen voor anderen, zoals onder meer "ongelijkheid op de werkvloer ".
Vrouwen die op beide afdelingen niet ingingen op seksuele avances of seksueel contact hebben afgebroken zouden daarnaast zijn weggepest. Ook pestgedrag zou vaak zijn gezien of ervaren op de redacties. Zo geeft 23 procent van NOS Sport en 23 procent van NOS Nieuws aan discriminatie te hebben ervaren. Het zou vooral gaan om racisme, maar ook onder meer homofobie werd genoemd.
Egbers
Volgens de ondervraagde medewerkers zijn er diverse meldingen gedaan, maar zijn ze ontevreden over de opvolging daarvan. De directie heeft in gesprekken met de commissie aangegeven dat er voor 2022 geen klachten of meldingen zijn binnengekomen "waarvan zij vonden: 'er is echt iets aan de hand'". Wel is er naar aanleiding van opmerkingen over de bestuursstijl bij NOS Sport gesproken met de hoofdredactie.
In het rapport worden geen specifieke namen genoemd, maar wel publiceerde de Volkskrant vorig jaar een artikel over wangedrag bij NOS Sport. Presentator Tom Egbers werd daarin genoemd en zou een vrouw met wie hij een affaire had gehad, hebben geïntimideerd en gepest. Egbers heeft hiervoor spijt betuigd en stopte "in goed overleg" met zijn werk.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - NRC is vrijdagavond twee keer in de prijzen gevallen op de Avond voor de Onderzoeksjournalistiek in Utrecht. Tijdens de avond werden de ASN Aanmoedigingsprijs 2024 en De Loep 2024 uitgereikt, waarmee de Vereniging van Onderzoeksjournalisten (VVOJ) naar eigen zeggen de beste onderzoeksjournalistiek in Nederland en Vlaanderen viert. Ook De Groene Amsterdammer, Investico en NOS op 3 en Zembla wisten een prijs in de wacht te slepen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie voormalige leiders van de PvdA keren zich tegen de weggestemde motie van Kati Piri van GroenLinks-PvdA waarin wordt gevraagd om een tijdelijk volledig wapenembargo tegen Israël. Het gaat om Lodewijk Asscher, Job Cohen en Ad Melkert.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De door Dubai uitgeleverde profvoetballer Quincy Promes (33) is vrijdagavond aangekomen op Schiphol. Dit meldt het Openbaar Ministerie. Vorige week donderdag werd bekend dat hij was gearresteerd in Dubai. Nederland had om zijn uitlevering gevraagd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groot deel van de Ring A10 in Amsterdam is sinds vrijdagavond dicht door het festival dat zaterdagochtend begint op de snelweg. De Ring West, Zuid en Oost, de wegen tussen de afslag naar de A5 en de afslag A10, zijn tot zondagmiddag niet toegankelijk voor het verkeer. Weggebruikers moeten rekening houden met meer dan een uur extra reistijd.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De problemen met het systeem voor het aanvragen van schadevergoeding van de NS zijn nog niet verholpen. De vervoerder hoopte dat die voor het weekend opgelost zouden zijn, maar volgens een NS-woordvoerder is er iets nog niet goed. De hoop is nu dat het systeem maandag weer in gebruik kan worden genomen.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Spoorbeheerder ProRail waarschuwt voor mogelijke gevolgen op het spoor door de hitte van komend weekend. Bij hoge temperaturen komen op het spoor vaker storingen voor. Medewerkers controleren bij warm weer vaker hoe het spoor erbij ligt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vier minderjarigen zijn vrijdag veroordeeld tot werkstraffen van veertig tot vijftig uur voor openlijke geweldpleging. Volgens het Openbaar Ministerie in Den Haag waren ze betrokken bij de grote rellen in Scheveningen op 1 mei en pleegden ze openlijk geweld tegen de politie.
7 uur geleden