Vrouwen twee keer zo vaak slachtoffer grensoverschrijdend gedrag
DEN HAAG (ANP) - Vrouwen krijgen meer dan twee keer zo vaak te maken met seksueel grensoverschrijdend gedrag als mannen. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van de Prevalentiemonitor Huiselijk Geweld en Seksueel Grensoverschrijdend gedrag, een enquête van statistiekbureau CBS en het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC). Aan de enquête deden ruim 25.000 mensen van zestien jaar of ouder mee.
Van de vrouwelijke respondenten gaf 16 procent aan slachtoffer te zijn geweest van seksueel grensoverschrijdend gedrag, tegenover 7 procent van de mannelijke respondenten.
Vooral vrouwen die zich aangetrokken voelen tot meer dan één gender, krijgen vaak te maken met seksuele intimidatie, namelijk 34 procent. Van degenen die zich als non-binair of genderqueer identificeren zegt 31 procent met dit gedrag te maken te hebben gehad.
Aannames
Volgens directeur Barbara Oud van Bi+ Nederland, de landelijke organisatie voor bi+ mensen in Nederland, hebben bi+ mensen te maken met de monoseksuele norm, de norm dat je op één gender valt. "Die norm hangt samen met allerlei vervelende aannames en verschillende stereotypes", zegt ze.
In relaties werkt dat volgens Oud zo, maar ook bij verwachtingen die mensen hebben bij seks. De aannames die gedaan worden bij de monoseksuele norm leiden ertoe dat mensen denken dat ze geen rekening hoeven te houden met grenzen, aldus Oud.
Seksueel grensoverschrijdend gedrag
In totaal kregen in 2024 ruim 1,7 miljoen mensen van 16 jaar of ouder (11 procent) te maken met seksueel grensoverschrijdend gedrag. Dat is ongeveer evenveel als in 2020, toen 12 procent aangaf hier slachtoffer van te zijn geweest. In 2022 lag het percentage nog net iets hoger, met 13 procent.
De vorm van seksueel grensoverschrijdend gedrag die volgens de enquête het vaakst voorkomt, is offline seksuele intimidatie. Van de respondenten heeft 8 procent daar naar eigen zeggen het afgelopen jaar mee te maken gekregen. 5 procent zei het slachtoffer te zijn van online seksuele intimidatie en 4 procent van fysiek seksueel geweld.
9 procent geeft aan in de twaalf maanden voorafgaand aan het onderzoek slachtoffer te zijn geweest van huiselijk geweld, wat neerkomt op 1,3 miljoen mensen. Dat aantal is vergelijkbaar met eerdere jaren.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De politie gaat er niet van uit dat de man die dinsdagmiddag in Utrecht in brand werd gestoken een willekeurig slachtoffer is. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van regionale media. Vermoedelijk is er sprake geweest van een "onderling conflict".
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma van Utrecht spreekt van "een gruwelijke vorm van geweld", nadat dinsdagmiddag een man in een elektrische rolstoel in brand werd gestoken. "Omdat het slachtoffer geen kant op kon is de impact zo mogelijk nog groter", laat ze weten in een verklaring.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden in het onderzoek naar het in brand steken van een man op dinsdagmiddag bij een winkelcentrum in Utrecht. Het slachtoffer zat in een elektrische rolstoel en raakte zwaargewond. De aangehouden man wordt verdacht betrokken te zijn bij de brandstichting, aldus de politie.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een levenslange gevangenisstraf geëist tegen Jaouad W. (46) voor zijn betrokkenheid bij vijf moorden, gepleegd tussen 2011 en 2014. Het OM vindt de verdenkingen tegen W. "te ernstig en schokkend" voor een tijdelijke celstraf. "Verdachte heeft zijn recht om deel te nemen aan onze samenleving met het plegen van deze feiten verspeeld."
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Smaragdplein in Utrecht is dinsdagmiddag een man in een elektrische rolstoel door één of meerdere personen in brand gestoken, meldt de politie. De man, die een beperking heeft, is zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht. De politie zoekt nog naar de daders.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is nog onduidelijk hoeveel gegevens er zijn buitgemaakt bij de hack op Booking.com. Een woordvoerder van de hotelboekingssite verklaarde dinsdag dat de omvang nog in kaart wordt gebracht. "We kunnen daar op dit moment geen verdere details over delen, aangezien we hierover nog in contact zijn met de gegevensbeschermingsautoriteiten."
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 58-jarige Amin A. voor het financieren van de terroristische organisatie Hamas. Het OM denkt dat A. tussen 2010 en 2023 ruim 8,4 miljoen euro aan fondsen heeft geworven die bij Hamas terechtkwamen. Hij was betrokken bij een stichting die geld inzamelde voor verschillende liefdadigheidsinstellingen in Gaza, maar volgens justitie ging het geld in veel gevallen direct of indirect naar Hamas.
9 uur geleden