Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vrouwen twee keer zo vaak slachtoffer grensoverschrijdend gedrag

Vrouwen twee keer zo vaak slachtoffer grensoverschrijdend gedrag

DEN HAAG (ANP) - Vrouwen krijgen meer dan twee keer zo vaak te maken met seksueel grensoverschrijdend gedrag als mannen. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van de Prevalentiemonitor Huiselijk Geweld en Seksueel Grensoverschrijdend gedrag, een enquête van statistiekbureau CBS en het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC). Aan de enquête deden ruim 25.000 mensen van zestien jaar of ouder mee.

Van de vrouwelijke respondenten gaf 16 procent aan slachtoffer te zijn geweest van seksueel grensoverschrijdend gedrag, tegenover 7 procent van de mannelijke respondenten.

Vooral vrouwen die zich aangetrokken voelen tot meer dan één gender, krijgen vaak te maken met seksuele intimidatie, namelijk 34 procent. Van degenen die zich als non-binair of genderqueer identificeren zegt 31 procent met dit gedrag te maken te hebben gehad.

Aannames

Volgens directeur Barbara Oud van Bi+ Nederland, de landelijke organisatie voor bi+ mensen in Nederland, hebben bi+ mensen te maken met de monoseksuele norm, de norm dat je op één gender valt. "Die norm hangt samen met allerlei vervelende aannames en verschillende stereotypes", zegt ze.

In relaties werkt dat volgens Oud zo, maar ook bij verwachtingen die mensen hebben bij seks. De aannames die gedaan worden bij de monoseksuele norm leiden ertoe dat mensen denken dat ze geen rekening hoeven te houden met grenzen, aldus Oud.

Seksueel grensoverschrijdend gedrag

In totaal kregen in 2024 ruim 1,7 miljoen mensen van 16 jaar of ouder (11 procent) te maken met seksueel grensoverschrijdend gedrag. Dat is ongeveer evenveel als in 2020, toen 12 procent aangaf hier slachtoffer van te zijn geweest. In 2022 lag het percentage nog net iets hoger, met 13 procent.

De vorm van seksueel grensoverschrijdend gedrag die volgens de enquête het vaakst voorkomt, is offline seksuele intimidatie. Van de respondenten heeft 8 procent daar naar eigen zeggen het afgelopen jaar mee te maken gekregen. 5 procent zei het slachtoffer te zijn van online seksuele intimidatie en 4 procent van fysiek seksueel geweld.

9 procent geeft aan in de twaalf maanden voorafgaand aan het onderzoek slachtoffer te zijn geweest van huiselijk geweld, wat neerkomt op 1,3 miljoen mensen. Dat aantal is vergelijkbaar met eerdere jaren.

Meer uit Binnenland

Halsema noemt bekladding monument "ongelooflijk laffe daad"

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema heeft de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam een "ongelooflijk laffe daad" genoemd op haar socialemediakanalen. Halsema spreekt van "vernielzucht en opzettelijke beschadiging van ons nationale monument".

17 minuten geleden
Kamer en kabinet boos over bekladding Nationaal Monument

DEN HAAG (ANP) - Kabinet en Kamerleden reageren boos op de bekladding van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam op de dag dat Nederland de doden van de Tweede Wereldoorlog en andere oorlogen herdenkt.

40 minuten geleden
BuZa: nog geen hulpverzoeken vanaf cruiseschip bij Kaapverdië

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft nog geen hulpverzoeken ontvangen van Nederlandse opvarenden van cruiseschip MV Hondius. Drie opvarenden van dat schip zijn overleden nadat ze ziek werden op het schip. Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) testte er zeker één positief op het hantavirus. Het schip ligt nu voor de kust van Kaapverdië.

54 minuten geleden
Bekladding Nationaal Monument op de Dam schoongespoten

AMSTERDAM (ANP) - Schoonmaakploegen zijn maandagochtend bezig bekladdingen van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam te verwijderen, bevestigt de politie. Het monument is ontsierd met een rode substantie. Onder meer het woord 'genocide' is erop gespoten, ziet een ANP-fotograaf.

1 uur geleden
Geen treinen tussen Utrecht en Den Haag door seinstoring

UTRECHT (ANP) - Door een seinstoring rijden er maandagochtend geen treinen tussen Utrecht en Den Haag. ProRail kan nog niet inschatten hoe lang de problemen gaan duren, maar voorziet zeker gevolgen voor de ochtendspits.

2 uur geleden
Code geel om dichte mist in groot deel van het land

DE BILT (ANP) - In een groot deel van het land geldt maandagochtend code geel om plaatselijk dichte mist. Met uitzondering van het noorden en noordoosten kan het zicht plaatselijk minder dan 200 meter zijn. Het KNMI heeft de weerwaarschuwing daarom afgegeven voor alle provincies, behalve Groningen, Friesland en Drenthe.

2 uur geleden
Cruisemaatschappij: onderzoek naar herkomst hantavirus aan boord

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions onderzoekt de herkomst en mogelijke verspreiding van het hantavirus aan boord van de MV Hondius. Het bedrijf bevestigt in een persverklaring in de nacht van zondag op maandag dat één opvarende positief is getest op het virus. Het gaat om een patiënt die momenteel is opgenomen op de intensive care in Johannesburg in Zuid-Afrika. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldde dat eerder al.

5 uur geleden