
Vrouwen eindigen vaker met hogere opleiding na vmbo dan mannen
DEN HAAG (ANP) - Vrouwen die naar het vmbo gingen hebben op volwassen leeftijd vaker een hoger opleidingsniveau dan mannen, stelt het CBS. Onder Turks-Nederlandse en Marokkaans-Nederlandse vrouwen was het verschil met mannelijke leeftijdsgenoten groter dan gemiddeld. Volgens CBS-onderzoeker Ruben van Gaalen kan een verklaring voor de verschillen tussen mannen en vrouwen zijn dat vrouwen vaker op een te laag niveau aan de middelbare school beginnen.
Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft gekeken naar de schoolloopbaan van mensen geboren tussen 1988 en 1991. De statistici namen twee meetpunten: ze keken naar het opleidingsniveau op 15-jarige leeftijd en dat op 28-jarige leeftijd. Het onderwijsniveau als puber werd vergeleken met het hoogst behaalde onderwijsniveau als volwassene.
Ongeveer een kwart van de ruim 720.000 onderzochte mensen volgde op 15-jarige leeftijd de vmbo-theoretische of -gemengde leerweg. Een afgeronde mbo niveau 3- of niveau 4-opleiding is voor deze groep het te verwachten hoogst behaalde opleidingsniveau. Maar op 28-jarige leeftijd bleek dat 39 procent van de vrouwen een hoger opleidingsniveau had (havo, vwo, hbo of universiteit). Het aandeel mannen voor wie dit gold was kleiner: 36 procent.
Onder de tweede generatie Marokkaans Nederlanders was het verschil tussen de seksen groter: 45 procent van de vrouwen behaalde een hoger opleidingsniveau dan verwacht tegenover 33 procent van de mannen. Van de Turks-Nederlandse vrouwen behaalde 43 procent een diploma op een hoger niveau, onder de mannen in deze groep ging het ook om 33 procent.
Volgens CBS-onderzoeker Van Gaalen starten vrouwen, en in het bijzonder vrouwen met een Turkse of Marokkaanse achtergrond, vaker op een lager niveau dan dat wat ze in hun mars hebben. "Dat kan verschillende redenen hebben: ze worden te laag ingeschat door hun omgeving, of schatten zichzelf te laag in." Als deze vrouwen ouder worden weten ze dan alsnog het (hogere) niveau te behalen dat bij hen past. "Daarnaast weten we dat vrouwen sowieso beter dan mannen tot hun recht komen binnen ons onderwijssysteem. Ook werken ze mogelijk harder of zijn ze consciëntieuzer."
Het CBS meldt ook dat het aandeel leerlingen van Turkse of Marokkaanse herkomst dat havo- of vwo-onderwijs volgt afgelopen jaar toenam. Onder leerlingen met een Nederlands-Caribische herkomst nam dit aandeel juist wat af. Voor deze ontwikkelingen kan het CBS geen verklaring geven.
Meer uit Binnenland
EINDHOVEN (ANP) - De binnenstad van Eindhoven is vol, meldt de gemeente. Die roept op niet meer naar de stad te komen om de kampioenswedstrijd van PSV te kijken. Het is "enorm druk en alle kijkplekken rondom de schermen stromen vol", staat in een bericht.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Malieveld in Den Haag staat vol met demonstranten tegen het kabinetsbeleid rond Israël, ziet een ANP-verslaggever. Ook de wegen eromheen staan vol. Ondertussen komen er nog altijd demonstranten aan.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam gaat ervan uit dat het kabinet actie onderneemt tegen de Israëlische ambassadeur in Nederland Modi Ephraim. In het tv-programma Buitenhof zondag hekelde ze de reactie die de ambassadeur gaf op haar toespraak in de gemeenteraad afgelopen week. Daarin riep ze het kabinet op Israël tot de orde te roepen en "de gruwelijkheid van de mensenrechtenschendingen" in Gaza te veroordelen.
40 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - In het centrum van Eindhoven is de Markt vol. PSV-fans die de wedstrijd zondagmiddag in de stad willen zien, kunnen die ook volgen via schermen op andere locaties, meldt de organisatie. Bezoekers kunnen bijvoorbeeld naar het Stadhuisplein, waar de finale ook wordt uitgezonden.
43 minuten geledenGRONINGEN (ANP) - De twee vermiste kinderen voor wie de politie een Amber Alert heeft uitgegeven, zijn vermoedelijk in gezelschap van hun vader. Die heeft ze "mogelijk" onttrokken aan het ouderlijk gezag, meldt de politie.
47 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag stonden omstreeks 12.45 uur al tienduizenden vrijwel unaniem in het rood geklede mensen. Zij zijn daar voor een protest tegen het kabinetsbeleid rond Israël.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op Utrecht Centraal is het druk met mensen die naar de Gaza-demonstratie in Den Haag willen. Een ANP-verslaggever ziet volle treinen. Niet iedereen kan meteen mee. Op het perron staan veel demonstranten die in het rood zijn gekleed.
1 uur geleden