Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vrouw aangesteld als voorlopige directeur centrale bank Syrië

Vrouw aangesteld als voorlopige directeur centrale bank Syrië

DAMASCUS (ANP/AFP) - De nieuwe Syrische machthebbers hebben in Damascus een vrouw aangesteld als voorlopige chef van de centrale bank van het land volgens bronnen in de Syrische hoofdstad. Maysaa Sabrine is de eerste vrouw die deze post bekleedt. Ze was al de voornaamste plaatsvervanger voor de gouverneur van de centrale bank sinds 2018.

De Syrische hoofdstad is 8 december in handen gevallen van overwegend radicale soennitische rebellen die het regime van president Bashar al-Assad hebben bestreden. De rebellengroepen worden gedomineerd door de groep Hayat Tahrir al-Sham van Ahmed al-Sharaa die haar wortels heeft in de internationale terreurgroep al-Qaeda. Al-Sharaa heeft met de meest extreme jihadisten gebroken. Hij stelt zich nu als gematigde leider van het land op. Een militaire chef van HTS, Mourhaf Abu Qasra, is begin deze week tot generaal en tot defensieminister benoemd.

De Syrische economie is door de in 2011 uitgebroken burgeroorlog zwaar getroffen. De staatskas is leeg volgens de nieuwe machthebbers. Een Amerikaanse dollar kostte in Syrië in 2011 rond de vijftig Syrische ponden, tegenwoordig worden tussen de 12.000 en 15.000 Syrische ponden voor een dollar gevraagd.

Tweede belangrijke benoeming

Hoe al-Sharaa en zijn aanhang tegenover vrouwenrechten staan, is nog onduidelijk. Sabrine is de tweede vrouw die in de nieuwe voorlopige regeringsploeg van al-Sharaa een belangrijke functie heeft gekregen. Aisha al-Dibs is de eerste en zij is chef van het Bureau Vrouwenzaken.

Toen de Turkse tv haar vroeg hoeveel ruimte feministische bewegingen van de nieuwe machthebbers zouden krijgen, zei ze dat "vrouwen de prioriteiten van hun door God geschapen natuur, namelijk hun educatieve rol binnen de familie, niet zouden moeten overschrijden". De voorlopige minister van Buitenlandse Zaken, Asaad Hassan al-Shaybani, gaf toen snel de verzekering dat de nieuwe machthebbers "aan de kant van vrouwen zullen staan en hun rechten volledig ondersteunen".

Meer uit Buitenland

Australië en N-Zeeland springen bij met wapens VS voor Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.

4 uur geleden
VS beginnen grote operatie tegen migranten in New Orleans

NEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.

4 uur geleden
Oekraïne valt opnieuw belangrijke Droezjba-oliepijplijn aan

KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.

5 uur geleden
Brussel: EU-lening is enige alternatief lening bevroren tegoeden

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.

6 uur geleden
VN-mensenrechtenchef ziet onderdrukking in Oeganda toenemen

GENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.

7 uur geleden
Duitsland 'dicht gat in luchtafweer' met nieuw Israëlisch systeem

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.

7 uur geleden
Meer dan 1500 doden na noodweer in Zuid- en Zuidoost-Azië

JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental blijft oplopen na het noodweer in delen van Zuid- en Zuidoost-Azië. Er zijn sinds eind vorige maand meer dan 1500 doden gevallen en het dodental loopt waarschijnlijk nog op.

8 uur geleden