Vrouw aangesteld als voorlopige directeur centrale bank Syrië
DAMASCUS (ANP/AFP) - De nieuwe Syrische machthebbers hebben in Damascus een vrouw aangesteld als voorlopige chef van de centrale bank van het land volgens bronnen in de Syrische hoofdstad. Maysaa Sabrine is de eerste vrouw die deze post bekleedt. Ze was al de voornaamste plaatsvervanger voor de gouverneur van de centrale bank sinds 2018.
De Syrische hoofdstad is 8 december in handen gevallen van overwegend radicale soennitische rebellen die het regime van president Bashar al-Assad hebben bestreden. De rebellengroepen worden gedomineerd door de groep Hayat Tahrir al-Sham van Ahmed al-Sharaa die haar wortels heeft in de internationale terreurgroep al-Qaeda. Al-Sharaa heeft met de meest extreme jihadisten gebroken. Hij stelt zich nu als gematigde leider van het land op. Een militaire chef van HTS, Mourhaf Abu Qasra, is begin deze week tot generaal en tot defensieminister benoemd.
De Syrische economie is door de in 2011 uitgebroken burgeroorlog zwaar getroffen. De staatskas is leeg volgens de nieuwe machthebbers. Een Amerikaanse dollar kostte in Syrië in 2011 rond de vijftig Syrische ponden, tegenwoordig worden tussen de 12.000 en 15.000 Syrische ponden voor een dollar gevraagd.
Tweede belangrijke benoeming
Hoe al-Sharaa en zijn aanhang tegenover vrouwenrechten staan, is nog onduidelijk. Sabrine is de tweede vrouw die in de nieuwe voorlopige regeringsploeg van al-Sharaa een belangrijke functie heeft gekregen. Aisha al-Dibs is de eerste en zij is chef van het Bureau Vrouwenzaken.
Toen de Turkse tv haar vroeg hoeveel ruimte feministische bewegingen van de nieuwe machthebbers zouden krijgen, zei ze dat "vrouwen de prioriteiten van hun door God geschapen natuur, namelijk hun educatieve rol binnen de familie, niet zouden moeten overschrijden". De voorlopige minister van Buitenlandse Zaken, Asaad Hassan al-Shaybani, gaf toen snel de verzekering dat de nieuwe machthebbers "aan de kant van vrouwen zullen staan en hun rechten volledig ondersteunen".
Meer uit Buitenland
HOUSTON (ANP/RTR) - Een maand eerder dan gepland zijn vier bemanningsleden van ruimtestation ISS begonnen aan hun terugkeer naar de aarde. Een van hen heeft medische klachten gekregen tijdens het verblijf in de ruimte. Om wie het gaat en wat de kwaal is, wordt om privacyredenen niet gedeeld. Ruimtevaartorganisatie NASA meldt alleen dat de toestand stabiel is.
44 minuten geledenWASHINGTON (ANP/DPA/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt uitgebreid te hebben gesproken met de nieuwe interim-leider van Venezuela, Delcy Rodríguez. "We hebben vandaag een geweldig gesprek gehad en ze is een fantastisch persoon", verklaarde hij tegenover de pers.
47 minuten geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Ook Duitsland stuurt militairen naar Groenland. Denemarken kondigde eerder op woensdag aan de militaire aanwezigheid op het eiland te versterken, ook met hulp van bondgenoten.
3 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.
4 uur geledenKYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.
4 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
6 uur geleden