Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vrouw aangesteld als voorlopige directeur centrale bank Syrië

Vrouw aangesteld als voorlopige directeur centrale bank Syrië

DAMASCUS (ANP/AFP) - De nieuwe Syrische machthebbers hebben in Damascus een vrouw aangesteld als voorlopige chef van de centrale bank van het land volgens bronnen in de Syrische hoofdstad. Maysaa Sabrine is de eerste vrouw die deze post bekleedt. Ze was al de voornaamste plaatsvervanger voor de gouverneur van de centrale bank sinds 2018.

De Syrische hoofdstad is 8 december in handen gevallen van overwegend radicale soennitische rebellen die het regime van president Bashar al-Assad hebben bestreden. De rebellengroepen worden gedomineerd door de groep Hayat Tahrir al-Sham van Ahmed al-Sharaa die haar wortels heeft in de internationale terreurgroep al-Qaeda. Al-Sharaa heeft met de meest extreme jihadisten gebroken. Hij stelt zich nu als gematigde leider van het land op. Een militaire chef van HTS, Mourhaf Abu Qasra, is begin deze week tot generaal en tot defensieminister benoemd.

De Syrische economie is door de in 2011 uitgebroken burgeroorlog zwaar getroffen. De staatskas is leeg volgens de nieuwe machthebbers. Een Amerikaanse dollar kostte in Syrië in 2011 rond de vijftig Syrische ponden, tegenwoordig worden tussen de 12.000 en 15.000 Syrische ponden voor een dollar gevraagd.

Tweede belangrijke benoeming

Hoe al-Sharaa en zijn aanhang tegenover vrouwenrechten staan, is nog onduidelijk. Sabrine is de tweede vrouw die in de nieuwe voorlopige regeringsploeg van al-Sharaa een belangrijke functie heeft gekregen. Aisha al-Dibs is de eerste en zij is chef van het Bureau Vrouwenzaken.

Toen de Turkse tv haar vroeg hoeveel ruimte feministische bewegingen van de nieuwe machthebbers zouden krijgen, zei ze dat "vrouwen de prioriteiten van hun door God geschapen natuur, namelijk hun educatieve rol binnen de familie, niet zouden moeten overschrijden". De voorlopige minister van Buitenlandse Zaken, Asaad Hassan al-Shaybani, gaf toen snel de verzekering dat de nieuwe machthebbers "aan de kant van vrouwen zullen staan en hun rechten volledig ondersteunen".

Meer uit Buitenland

Bestand in Syrië tussen leger en Koerdische SDF

CAÏRO (ANP/RTR) - De Syrische regering en de door Washington gesteunde, door Koerden geleide Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF) zijn een staakt-het-vuren overeengekomen. Volgens Syrische staatsmedia geldt het bestand onmiddellijk. De wapenstilstand volgt op dagen van gevechten, waarbij het leger oprukte naar door Koerden bezette gebieden in het noordoosten van Syrië.

2 minuten geleden
Denemarken: Europa laat zich niet chanteren over Groenland

KOPENHAGEN (ANP/DPA) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft scherpe kritiek geuit op de dreiging van de Amerikaanse president Donald Trump om invoerheffingen op te leggen in het geschil over Groenland, dat deel is van het Deense koninkrijk. Ze zei dat Europa niet zal toegeven aan druk.

2 uur geleden
Grootste fractie Europarlement hekelt 'chantage' Trump

BRUSSEL (ANP) - De VS moeten ophouden met het intimideren van bondgenoten, stelt de centrumrechtse EVP, de grootste partij in het Europees Parlement. De relatie tussen de VS en EU moet gebaseerd zijn op wederzijds respect, zegt Europarlementariër Andrzej Halicki, vicevoorzitter van de EVP-fractie voor Buitenlandse Zaken. "Chantage is een onaanvaardbaar politiek instrument."

2 uur geleden
Duitse verkenners verlaten Groenland alweer

BERLIJN (ANP/DPA) - Een groep van vijftien Duitse militairen op Groenland vertrekt alweer na minder dan 48 uur op het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk. Een woordvoerder van de strijdkrachten bevestigde het bericht van de Duitse krant Bild, die spreekt over een "stille en heimelijke" bliksemsnelle aftocht. De Duitsers maakten deel uit van een verkenningsmissie van Europese landen om te kijken hoe Groenland beter kan worden verdedigd.

3 uur geleden
The Sunday Times: zeker 16.500 doden en 330.000 gewonden in Iran

TEHERAN (ANP) - Bij de demonstraties in Iran zijn zeker 16.500 tot 18.000 mensen gedood en 330.000 tot 360.000 anderen gewond geraakt, meldt The Sunday Times. De Britse krant baseert zich op acht grote oogklinieken en zestien spoedeisende hulpafdelingen in Iran. Onder de slachtoffers zouden ook kinderen en zwangere vrouwen zijn.

3 uur geleden
Bild: Duitse militairen op Groenland alweer weg

BERLIJN (ANP) - Een groep van vijftien Duitse militairen op Groenland vertrekt alweer na minder dan 48 uur op het eiland, dat deel uitmaakt van het Deense koninkrijk. Dat meldt de Duitse krant Bild, die spreekt over een "stille en heimelijke" bliksemsnelle aftocht. De Duitsers zouden deel uitmaken van een verkenningsmissie van Europese landen om te kijken hoe Groenland beter kan worden verdedigd.

4 uur geleden
Slovenië ook naar Groenland, ondanks dreigement Trump

LJUBLJANA (ANP/DPA/BELGA) - Ook Slovenië gaat meedoen aan de missie van Europese landen op Groenland, deel van het Deense koninkrijk. De mededeling komt na dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen deelnemers zoals Nederland.

4 uur geleden