Vrouw aangesteld als voorlopige directeur centrale bank Syrië
DAMASCUS (ANP/AFP) - De nieuwe Syrische machthebbers hebben in Damascus een vrouw aangesteld als voorlopige chef van de centrale bank van het land volgens bronnen in de Syrische hoofdstad. Maysaa Sabrine is de eerste vrouw die deze post bekleedt. Ze was al de voornaamste plaatsvervanger voor de gouverneur van de centrale bank sinds 2018.
De Syrische hoofdstad is 8 december in handen gevallen van overwegend radicale soennitische rebellen die het regime van president Bashar al-Assad hebben bestreden. De rebellengroepen worden gedomineerd door de groep Hayat Tahrir al-Sham van Ahmed al-Sharaa die haar wortels heeft in de internationale terreurgroep al-Qaeda. Al-Sharaa heeft met de meest extreme jihadisten gebroken. Hij stelt zich nu als gematigde leider van het land op. Een militaire chef van HTS, Mourhaf Abu Qasra, is begin deze week tot generaal en tot defensieminister benoemd.
De Syrische economie is door de in 2011 uitgebroken burgeroorlog zwaar getroffen. De staatskas is leeg volgens de nieuwe machthebbers. Een Amerikaanse dollar kostte in Syrië in 2011 rond de vijftig Syrische ponden, tegenwoordig worden tussen de 12.000 en 15.000 Syrische ponden voor een dollar gevraagd.
Tweede belangrijke benoeming
Hoe al-Sharaa en zijn aanhang tegenover vrouwenrechten staan, is nog onduidelijk. Sabrine is de tweede vrouw die in de nieuwe voorlopige regeringsploeg van al-Sharaa een belangrijke functie heeft gekregen. Aisha al-Dibs is de eerste en zij is chef van het Bureau Vrouwenzaken.
Toen de Turkse tv haar vroeg hoeveel ruimte feministische bewegingen van de nieuwe machthebbers zouden krijgen, zei ze dat "vrouwen de prioriteiten van hun door God geschapen natuur, namelijk hun educatieve rol binnen de familie, niet zouden moeten overschrijden". De voorlopige minister van Buitenlandse Zaken, Asaad Hassan al-Shaybani, gaf toen snel de verzekering dat de nieuwe machthebbers "aan de kant van vrouwen zullen staan en hun rechten volledig ondersteunen".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft gesproken met bemiddelaars over het einde van de oorlog in Iran, zegt een ingewijde tegen persbureau Reuters. Vance zou hebben doorgegeven dat president Donald Trump openstaat voor een staakt-het-vuren, zolang de Iraniërs aan bepaalde Amerikaanse eisen voldoen.
3 minuten geledenWISMAR (ANP/DPA) - De Duitse autoriteiten geven een herhaaldelijk voor de Oostzeekust van het land gestrande bultrug op. Er worden geen pogingen meer ondernomen om te proberen het dier naar dieper water te loodsen. Het dier is opnieuw vastgelopen.
8 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een historisch bezoek gebracht aan het Hooggerechtshof. Hij is persoonlijk aanwezig bij de zaak over zijn presidentieel decreet over burgerschap op basis van geboorteplaats. Het is volgens historici de eerste keer dat een zittende president pleidooien in een zaak van het Hooggerechtshof bijwoont.
31 minuten geledenPARIJS/WARSCHAU (ANP/RTR/AFP) - Europese landen reageren vooralsnog onderkoeld op het nieuwe dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump dat de VS nadenken over het verlaten van de NAVO. Trump verwijt hen dat ze de VS niet genoeg helpen bij de oorlog met Iran.
1 uur geledenWASHINGTON/TEHERAN/MOSKOU (ANP/RTR/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt op zijn sociaal medium Truth Social dat "de president van het nieuwe regime" in Iran de Verenigde Staten om een wapenstilstand heeft gevraagd. Volgens Trump is de door hem bedoelde leider "veel minder geradicaliseerd en intelligenter dan zijn voorgangers".
1 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het leger van Rusland claimt de inname van de hele provincie Loehansk in het oosten van Oekraïne. "Eenheden van de legergroep west hebben de bevrijding van de volksrepubliek Loehansk voltooid", aldus het leger. Oekraïne heeft nog niet op het bericht gereageerd. Op Oekraïense kaarten van het front is nog steeds een gehucht in de provincie in handen van de Oekraïense strijdkrachten.
2 uur geledenLARISSA (ANP/AFP) - Het proces tegen 36 mogelijke verantwoordelijken voor de treinramp in Griekenland in februari 2023 is woensdag hervat. Een week geleden werd de eerste zitting in de overvolle rechtszaal zo chaotisch dat de zitting werd geschorst en uitgesteld.
3 uur geleden