Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vroegtijdige schoolverlaters mbo jaren later nog vaak zonder baan

Vroegtijdige schoolverlaters mbo jaren later nog vaak zonder baan

DEN HAAG (ANP) - Onderwijs loont, bewijzen cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over het middelbaar beroepsonderwijs nog maar eens. Mbo'ers die met een zogeheten startkwalificatie van school gaan, hebben tien jaar later veel vaker een baan dan vroegtijdige schoolverlaters. Ook werken ze vaker in een vast dienstverband dan leerlingen die zonder diploma stoppen met het mbo.

Een startkwalificatie wil zeggen: een diploma van mbo niveau 2 of hoger, of een havo- of vwo-diploma.

Het statistiekbureau becijfert dat 91 procent van de leerlingen die het mbo in 2008 gekwalificeerd verlieten in 2018 betaald werk had. Van de jongeren die zonder startkwalificatie bleven, had slechts 70 procent tien jaar later een betaalde baan. Wanneer mannen en vrouwen worden uitgesplitst, blijkt dat vooral veel vrouwen uit deze groep niet werken. Van hen had slechts 60 procent na tien jaar een baan, van de mannen was dat 75 procent.

Jongeren van 16 tot 18 jaar hebben een zogeheten kwalificatieplicht: ze moeten onderwijs volgen als ze nog niet het niveau hebben bereikt dat de overheid als ondergrens heeft vastgesteld.

Uit de cijfers blijkt verder dat mbo'ers hun opleiding vaker succesvol afmaken dan enkele jaren geleden. In 2008 had bijna 40 procent van de schoolverlaters uit het mbo geen startkwalificatie. Daarvan haalde wel ongeveer een kwart binnen tien jaar alsnog een diploma. In 2016 was het percentage dat onvoldoende gekwalificeerd het mbo verliet gedaald tot 25 procent.

Meer uit Binnenland

OM in hoger beroep in zaak moord Haagse garagehouder in 1992

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen de uitspraak in een zaak over de moord op een Haagse garagehouder in 1992. Verdachte Ruben B. (71) werd eind maart vrijgesproken. De rechtbank zag ondanks "sterke aanwijzingen" voor zijn betrokkenheid te weinig bewijs voor een veroordeling.

11 minuten geleden
Vrouw (50) opgepakt in zaak rond Drentse kofferbakmoord

KLAZIENAVEEN (ANP) - De politie heeft dinsdag een 50-jarige vrouw uit Emmen aangehouden in een onderzoek naar de dood van Ralf Meinema uit Klazienaveen. Dat meldt de politie. Meinema werd in maart 2017 dood in de kofferbak van zijn auto gevonden met hersenletsel.

12 minuten geleden
Inspectie: maar kwart festivals gebruikt herbruikbare bekers

DEN HAAG (ANP) - Ondanks een verbod op plastic wegwerpbekers en verpakkingen gebruikt minder dan een kwart van de festivals herbruikbaar materiaal. Dat concludeert de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) na onderzoek. De ILT noemt de resultaten "teleurstellend".

3 uur geleden
Opnieuw heel het weekend te druk in aanmeldcentrum Ter Apel

TER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum voor asielzoekers in Ter Apel sliepen in de nacht van maandag op dinsdag 2211 asielzoekers. Dat is ruim meer dan het maximumaantal van 2000.

3 uur geleden
Dode bij crash met sportvliegtuigje in Zeeland

RITTHEM (ANP) - Bij de crash van een sportvliegtuig in Zeeland is één persoon om het leven gekomen. Dat meldt de veiligheidsregio. Het vliegtuig stortte neer tussen het dorp Ritthem en Middelburg.

3 uur geleden
Sportvliegtuigje neergestort naast A58 bij Zeeuws Ritthem

RITTHEM (ANP) - Bij het Zeeuwse dorp Ritthem is dinsdagmorgen een sportvliegtuig neergestort. Dat meldt de veiligheidsregio. Het vliegtuigje zou naast de snelweg A58 zijn gecrasht.

4 uur geleden
SP wil af van eigen risico voor medische hulp na seksueel geweld

DEN HAAG (ANP) - De SP wil dat mensen geen eigen risico meer moeten betalen voor medische hulp na seksueel geweld. Volgens Tweede Kamerlid Sarah Dobbe mogen kosten geen belemmering zijn om medische hulp te zoeken na een verkrachting.

11 uur geleden