Vroegtijdige schoolverlaters mbo jaren later nog vaak zonder baan
DEN HAAG (ANP) - Onderwijs loont, bewijzen cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) over het middelbaar beroepsonderwijs nog maar eens. Mbo'ers die met een zogeheten startkwalificatie van school gaan, hebben tien jaar later veel vaker een baan dan vroegtijdige schoolverlaters. Ook werken ze vaker in een vast dienstverband dan leerlingen die zonder diploma stoppen met het mbo.
Een startkwalificatie wil zeggen: een diploma van mbo niveau 2 of hoger, of een havo- of vwo-diploma.
Het statistiekbureau becijfert dat 91 procent van de leerlingen die het mbo in 2008 gekwalificeerd verlieten in 2018 betaald werk had. Van de jongeren die zonder startkwalificatie bleven, had slechts 70 procent tien jaar later een betaalde baan. Wanneer mannen en vrouwen worden uitgesplitst, blijkt dat vooral veel vrouwen uit deze groep niet werken. Van hen had slechts 60 procent na tien jaar een baan, van de mannen was dat 75 procent.
Jongeren van 16 tot 18 jaar hebben een zogeheten kwalificatieplicht: ze moeten onderwijs volgen als ze nog niet het niveau hebben bereikt dat de overheid als ondergrens heeft vastgesteld.
Uit de cijfers blijkt verder dat mbo'ers hun opleiding vaker succesvol afmaken dan enkele jaren geleden. In 2008 had bijna 40 procent van de schoolverlaters uit het mbo geen startkwalificatie. Daarvan haalde wel ongeveer een kwart binnen tien jaar alsnog een diploma. In 2016 was het percentage dat onvoldoende gekwalificeerd het mbo verliet gedaald tot 25 procent.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Nederlandse kranten wijden online aparte berichten aan het feit dat op veel plekken niet op de gebruikelijke tijd een krant in de bus ligt. Uitgeverijen DPG Media en Mediahuis waarschuwden hier eerder al voor.
5 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nog deze maand komt er een nieuw paneel op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten, vertelt de Amerikaanse ambassadeur Joseph Popolo vrijdag in een interview met EW Magazine. "En dat gaat specifiek over de rol van Afro-Amerikaanse soldaten die hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van Nederland."
8 uur geledenTILBURG (ANP) - De omstreden voorganger Tom de Wal is door de politie weer vrijgelaten. Dat laat hij in een onlinevideo weten. De Wal werd vrijdagavond aangehouden in Tilburg omdat hij er een genezingsdienst hield die door de gemeente verboden was. Hij laat weten dat hij onder meer boetes krijgt.
8 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Nu het KNMI code oranje voor Friesland en Groningen heeft verlengd tot zaterdag 09.00 uur, heeft Qbuzz besloten de bussen in die provincies langer binnen te houden. In Friesland blijven de bussen tot zeker 11.00 uur in de remise, in Groningen tot 09.00 uur. Vrijdag reed Qbuzz de hele dag niet in het noorden vanwege de weersomstandigheden.
9 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI verlengt de duur van code oranje voor de provincies Groningen en Friesland en de Waddeneilanden tot zaterdag 09.00 uur. De weerwaarschuwing is al van kracht sinds middernacht.
13 uur geledenTILBURG (ANP) - De omstreden voorganger Tom de Wal is vrijdagavond aangehouden in Tilburg. Dat gebeurde bij een zogenoemde gebedsgenezingsdienst, die door de gemeente was verboden. Een woordvoerder van de gemeente bevestigt berichtgeving daarover van Omroep Brabant.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat stelt zaterdag vanaf 18.00 uur het zogenoemde koudeprotocol in. Dit betekent dat dit weekend extra bergers en weginspecteurs aan het werk zijn. De verwachting is dat het zaterdag en zondag behoorlijk gaat vriezen in Nederland. Het protocol geldt voor alle provincies, tot maandagochtend.
14 uur geleden