
Vrijwilligerswerk vooral zaak van stellen met kinderen
DEN HAAG (ANP) - Vrijwilligerswerk wordt vooral gedaan door mensen die samenwonen met een partner en thuiswonende kinderen hebben. Van hen steekt 57 procent de handen als vrijwilliger uit de mouwen, meldt het CBS op basis van een onderzoek onder 7500 Nederlanders van 15 jaar en ouder. Ze maken zich vooral nuttig bij een school of sportvereniging.
In totaal deed de helft van de mensen van 15 jaar of ouder vorig jaar vrijwilligerswerk. Dat is vergelijkbaar met het jaar ervoor.
In de coronajaren liep het aantal mensen dat zich onbetaald ergens voor inzet terug, naar 39 procent in 2021. Sindsdien is het aantal weer opgekrabbeld naar pre-coronaniveau.
Sport en hobbyclubs populair
Na sportverenigingen (16 procent) volgen hobbyclubs (11 procent), de eigen buurt en scholen (beide 10 procent) als plek om vrijwilligerswerk te doen. Het aantal mensen dat zich inzet bij een jeugdwerkorganisatie is vorig jaar gestegen naar 7 procent. Een jaar eerder was dat nog 4 procent.
Het minst in trek om vrijwilligerswerk te doen zijn arbeids- of politieke organisaties of vluchtelingeninstanties (beide rond de 2 procent). Ook de sociale hulpverlening, zoals de voedselbank, wordt relatief weinig genoemd (bijna 4 procent).
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Op de achttiende dag van de onafgebroken wake bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag zijn 243 gedode journalisten uit Gaza herdacht. Het was er met zo'n honderd aanwezigen drukker dan op de andere dagen, zag mede-organisator Ineke Palmen van Rotterdam Palestina Coalitie.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het landelijk meldpunt Discriminatie.nl gaat bij de politie in Den Haag aangifte doen van discriminatie naar aanleiding van een X-post van PVV-leider Geert Wilders. Bij het meldpunt zijn in korte tijd meer dan 12.500 meldingen binnengekomen over Wilders' bericht, het hoogste aantal dat Discriminatie.nl ooit registreerde over één incident. Volgens het meldpunt laat dat zien dat veel mensen de afbeelding die Wilders op 4 augustus deelde "discriminerend, polariserend en kwetsend" vinden.
13 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) heeft nog geen besluit genomen over een mogelijk onderzoek naar een datalek bij het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. De dienst is afgelopen weekend geïnformeerd, laat een woordvoerder van de zorginspectie weten.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Daniëlle Jansen (Volksgezondheid) laat onderzoek doen naar de hack bij Bevolkingsonderzoek Nederland. De NSC-bewindsvrouw betreurt dat de persoonsgegevens van 485.000 deelnemers aan het preventieve onderzoek naar baarmoederhalskanker nu in vreemde handen zijn. Van in ieder geval een deel van de vrouwen is ook de uitslag van de test gestolen.
17 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Vanwege het warme weer geldt vanaf dinsdag 10.00 uur het Nationaal Hitteplan voor alle provincies in Nederland. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) maandag na overleg met het KNMI over de weersverwachting. De temperatuur kan op dinsdag en woensdag oplopen tot boven de 30 graden.
19 uur geledenGRIJPSKERK (ANP) - Door een ongeluk met twee auto's bij het Groningse Grijpskerk zijn maandagochtend drie mensen om het leven gekomen. Dat meldt de politie op X. Het gaat om twee mannen van 62 en 73 jaar uit de gemeente Westerkwartier en een 50-jarige vrouw uit de gemeente Noardeast-Fryslân.
19 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) is "geschokt" dat opnieuw journalisten tijdens hun werk in Gaza zijn gedood. Vier medewerkers van nieuwszender Al Jazeera, onder wie correspondent Anas al-Sharif, kwamen zondag om door een aanval op een perstent bij een ziekenhuis. Volgens Al Jazeera lijkt het op een gerichte actie van Israël.
19 uur geleden