Vrijwilligers zien zeldzame 'orgie' bruinvissen op Oosterschelde
ZIERIKZEE (ANP) - Op de Oosterschelde heeft zich dit weekend een uitzonderlijk paringsritueel binnen een groep bruinvissen voorgedaan, meldt de Stichting Rugvin. Vrijwilligers van de onderzoeksorganisatie waren getuige van een 'orgie' waar in totaal acht bruinvissen aan deelnamen. Op die schaal was zoiets volgens de stichting "nog nooit eerder in de Nederlandse wateren gezien".
Ter hoogte van Zierikzee zagen de vrijwilligers de bruinvissen ineens rond hun boot zwemmen. "Er ontstond een enorm tumult boven en onder water", schetst vrijwilliger Miranda Mommersteeg in een verslag van de stichting wat ze zag gebeuren. "Het water kolkte."
De kans dat een poging tot paren bij bruinvissen succesvol verloopt, is volgens de kenners vrij klein: 95 procent van de pogingen loopt spaak, volgens directeur Frank Zanderink van Stichting Rugvin. Volgens hem gaat de paring er ook "behoorlijk heftig aan toe". Mannetjes naderen de vrouwtjes, die aan het wateroppervlak liggen te wachten, met een hoge snelheid vanuit de diepte.
'Schrokken ons rot'
"Heel snel probeert hij haar te penetreren", legt Zanderink uit. "Wanneer deze poging mislukt, zie je hem abrupt uit het water schieten, waarna hij het nogmaals probeert. We schrokken ons echt rot, want op een gegeven moment kwam er tijdens zo'n sprong uit het water bijna een mannetje in onze boot terecht."
Bruinvissen paren doorgaans in oktober. Ze zijn ongeveer net zo lang zwanger als mensen: negen maanden.
Meer uit Binnenland
HELLEVOETSLUIS (ANP) - Tussen de 40 en 45 bewoners zijn uit hun woning gehaald om de brand die woedt in de parkeergarage onder hun appartementencomplex in Hellevoetsluis. Ze worden opgevangen in een ander appartementencomplex, meldt de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond.
53 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Enkele tientallen mensen hebben hun huis moeten verlaten vanwege de grote brand in de Vondelkerk in Amsterdam. Dat zegt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Amsterdam-Amstelland. Het gaat om woningen rondom de kerk.
57 minuten geledenBERGEN OP ZOOM (ANP) - Een jong kind is omgekomen door een ongeluk in Bergen op Zoom. Een auto heeft het slachtoffer aangereden op de Noordsingel. Dit gebeurde donderdag rond 00.15 uur, meldt de politie.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is ongekend veel geweld tegen politie en hulpverleners tijdens de jaarwisseling, meldt voorzitter van de Nederlandse Politiebond Nine Kooiman op X. Zelf draait ze een dienst mee in Amsterdam, waar ze al drie keer bekogeld zou zijn.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In de toren van de Vondelkerk in Amsterdam is tijdens de nieuwjaarsnacht brand uitgebroken. Dat ziet een verslaggever. De kerk staat bij het Vondelpark in de hoofdstad.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is "extreem druk" bij het alarmnummer 112, meldt NL-Alert kort na de jaarwisseling. Mensen moeten het nummer alleen bellen bij levensbedreigende situaties.
5 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - De hoofdprijs van de Oudejaarstrekking van de Staatsloterij is gevallen op twee halve Oudejaarsloten die zijn verkocht in Amstelveen en Nuenen. De winnaars krijgen elk 15 miljoen euro belastingvrij.
5 uur geleden