Vrijwilligers rapen half miljoen peuken op
AMSTERDAM (ANP) - Honderden vrijwilligers hebben zaterdag door het hele land zo'n 560.000 peuken opgeruimd. Met de opruimactie Plastic PeukMeuk vragen burgers, milieuorganisaties en bedrijven om een verbod op plastic sigarettenfilters. Ook willen zij dat de tabaksindustrie verantwoordelijk wordt gemaakt voor het voorkomen en het opruimen van dit plastic afval.
Bijna alle sigarettenfilters zijn gemaakt van celluloseacetaat, een soort plastic. Die filters breken niet af. "Daarmee dragen zwerfpeuken sterk bij aan de wereldwijde plasticvervuiling. Ze leiden ook tot hogere opruimkosten voor gemeenten en ontsieren de leefomgeving", aldus de organisatie achter de actie.
Opruimacties alleen lossen het probleem niet op, zegt campagneleider Karl Beerenfenger. "We vragen dan ook aan de regering om sigarettenfilters met plastic te verbieden, en zich hier ook in Europees verband voor in te zetten. De eerste stap is een onderzoek naar de mogelijkheden om een verbod in te stellen."
Deelnemers werd gevraagd de geraapte peuken vast te leggen via de app Litterati. In 2019 en 2020 gingen mensen ook de straten op en raapten toen respectievelijk 51.000 en 142.000 peuken.
Meer uit Binnenland
OVERASSELT (ANP) - De twee agenten die eerder dinsdag gewond raakten bij de schietpartij in het Gelderse Overasselt zijn "gelukkig buiten levensgevaar", meldt de politie.
46 minuten geledenOVERASSELT (ANP) - De politie heeft een groot aantal aanhoudingen verricht in en rond Overasselt. Dinsdagochtend vond daar een schietpartij plaats waarbij een dode viel en twee agenten gewond raakten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In het Gelderse Overasselt zijn veel hulpdiensten aanwezig. Het gaat om twee helikopters, ambulances en meerdere politieauto's die aan de rand van het dorp staan, is op beelden van een fotograaf ter plaatse te zien. Alle wegen zijn afgesloten, iedereen wordt tegengehouden, ziet een verslaggever van het ANP. Er zijn veel politieagenten in kogelwerende vesten. Ook wordt er technisch onderzoek gedaan.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21-leider Joost Eerdmans denkt dat het niet goed is geweest voor de VVD dat er handreikingen zijn gedaan naar linkse en rechtse oppositiepartijen bij de begroting. "De fout is dat jullie naar iedereen kijken, dan houd je niemand tevreden", zei Eerdmans bij de opening van het politieke jaar van de Stichting Machiavelli. "De hand uitsteken naar links en naar rechts gaat de VVD bezuren", beweerde Eerdmans stellig.
1 uur geledenWICKLOW (ANP) - Nederland doet dinsdag opnieuw een oproep aan EU-landen om zo snel en zo veel mogelijk Patriots aan Oekraïne ter beschikking te stellen. Dat zei staatssecretaris Derk Boswijk (Defensie) voor het begin van de vergadering met EU-ministers van Defensie in Ierland. "Wat ons betreft, is er geen tijd te verliezen."
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Hoofdredacteur Joost Niemöller gaat weg bij omroep Ongehoord Nederland. De omroep laat op de website weten dat ON! en Niemöller hebben besloten de samenwerking per direct te beëindigen.
2 uur geledenOVERASSELT (ANP) - Een arrestatieteam van de politie heeft waarschuwingsschoten gelost in de Gelderse plaats Overasselt. Daar vond eerder in de nacht een schietpartij plaats, waarbij een dode viel en twee agenten gewond raakten.
2 uur geleden