Vrijwel hele oppositie steunt motie van wantrouwen tegen kabinet
DEN HAAG (ANP) - De motie van wantrouwen die het kabinet voor zijn kiezen krijgt als het zelf niet tot aftreden besluit, kan op brede steun in de oppositie rekenen. GroenLinks-leider Jesse Klaver kondigde aan met zo'n motie te komen na het vernietigende toeslagenrapport van de Kamercommissie.
Normaal gesproken houden oppositiepartijen liever hun kaarten tegen de borst, maar nu al is duidelijk dat naar verwachting 63 Kamerleden tijdens het debat volgende week het vertrouwen zullen opzeggen. De PVV, SP, Partij voor de Dieren, DENK, FVD, Femke Merel van Kooten-Arissen en Henk Krol stemmen sowieso voor de motie van wantrouwen. 50PLUS "neigt naar ja", maar wil de kabinetsreactie en het debat afwachten.
De PvdA twijfelt nog, vermoedelijk ook gezien de rol die politiek leider Lodewijk Asscher als voormalig minister speelde in de affaire, maar sluit steun aan de motie niet uit. Ook wat de SGP betreft ligt de vertrouwensvraag serieus op tafel. Daarmee steunt geen enkele oppositiepartij de coalitie nog onvoorwaardelijk.
Inhoudelijke reactie
Het kabinet werkt momenteel een inhoudelijke reactie op het rapport, maar ook de politieke vraag komt daarbij aan de orde. Op het Binnenhof valt te horen dat het kabinet weinig zin heeft om aan te blijven als de hele oppositie het vertrouwen opzegt. De motie van wantrouwen van GroenLinks richt zich overigens op het voltallige kabinet, maar partijen als DENK richten hun pijlen ook op individuele ministers, zoals Eric Wiebes (als voormalig staatssecretaris jarenlang verantwoordelijk voor de Belastingdienst).
De officiële reactie komt naar verwachting vrijdag na de ministerraad. Dinsdagavond spreekt het kabinet in een extra raad ook over het rapport Ongekend Onrecht, waarin wordt geconcludeerd dat de "beginselen van de rechtstaat" zijn geschonden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Scholen waar speciaal onderwijs wordt gegeven blijven bestaan. Dat meldt staatssecretaris Judith Tielen (OCW, VVD) in reactie op een enquête van de Algemene Onderwijsbond, waarin naar voren kwam dat meer dan de helft van de leraren negatief is over het samenvoegen van regulier en speciaal onderwijs. Volgens de bewindsvrouw blijkt uit de enquête dat er een misverstand bestaat over hoe ver het kabinet wil gaan qua samenvoeging van onderwijstypes.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.
1 dag geledenBRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coördinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.
1 dag geleden