Vrijspraak voor vermeend brein achter moord Slowaakse journalist
BRATISLAVA (ANP/RTR/AFP) - Een Slowaakse rechtbank heeft een invloedrijke zakenman vrijgesproken van de geruchtmakende moord op een onderzoeksjournalist. Het hof acht niet bewezen dat Marián Kočner en een medeverdachte opdracht hebben gegeven om de verslaggever te laten doodschieten.
Journalist Ján Kuciak en zijn verloofde zijn in 2018 omgebracht in hun huis. Dat leidde tot grote maatschappelijke onrust en het aftreden van premier Robert Fico. De dader, een oud-militair, kreeg later een gevangenisstraf van 23 jaar opgelegd voor de moorden. Een tussenpersoon moest 15 jaar de gevangenis in.
Aanklagers beschuldigden de rijke zakenman Kočner ervan opdracht te hebben gegeven voor de moord op de journalist. Hij wilde volgens justitie wraak nemen omdat Kuciak kritische berichten over hem had geschreven.
Boete
Kočner ontkende alle beschuldigingen. "Ik ben geen heilige, maar ook geen moordenaar", zei hij tijdens zijn proces. "En ik ben zeker geen idioot die niet beseft waar de moord op een journalist toe zou leiden."
Hoewel de zakenman niet schuldig is bevonden aan de moorden, moet hij wel een boete van 5000 euro betalen voor illegaal wapenbezit. Er was munitie aangetroffen in zijn huis. Kočner zit voorlopig nog wel in de gevangenis. Hij kreeg eerder dit jaar een celstraf van 19 jaar opgelegd vanwege een fraudezaak.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Europese landen en Oekraïne willen dat de VS eerst veiligheidsgaranties bieden voordat Oekraïne eventueel gebied kan opgeven aan Rusland. De Franse president Emmanuel Macron heeft dat vrijdag laten weten, drie dagen voordat Oekraïne, de Europese bondgenoten van Oekraïne en de top van de EU en van de NAVO bijeenkomen in Berlijn.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben besloten hun opgelaaide strijd over omstreden grensgebied te stoppen. Volgens de bemiddelende Amerikaanse president Trump zijn de Aziatische buurlanden overeengekomen een einde te maken aan de gevechten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn akkoord met het voorstel de Russische financiële tegoeden in de unie voor onbepaalde tijd te bevriezen. Tot nu toe moest daar elk halfjaar met unanimiteit een nieuw besluit over worden genomen. Op voorstel van de Europese Commissie is een noodbevoegdheid ingezet, waarvoor een gekwalificeerde meerderheid voldoende is. Daarmee wordt een mogelijk veto van Hongarije of andere Poetin-gezinde lidstaten omzeild.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse erfgoedorganisatie wil de bouw van een balzaal aan het Witte Huis voorkomen. National Trust for Historic Preservation heeft een rechtszaak aangespannen om het prestigeproject van de Amerikaanse president Trump te stoppen. De organisatie, die door het parlement is belast met het behoud van historische gebouwen, nam een voormalige advocaat van ex-president Obama in de arm, meldt de krant The Washington Post.
3 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft bevestigd dat maandagavond "talrijke" Europese leiders en de top van de NAVO en de EU overleggen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Ook demissionair premier Dick Schoof is erbij. Het spant erom in de onderhandelingen nu de onderhandelaars steeds meer kleur moeten bekennen en tegelijkertijd het ongeduld in Washington groeit.
3 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela heeft bekendgemaakt dat Washington een vlucht met uitgewezen Venezolanen naar Caracas heeft geschrapt. Het toestel zou zoals gebruikelijk vrijdag op de internationale luchthaven Maiquetía landen. Maar die is volgens het Venezolaanse ministerie van Binnenlandse Zaken door de VS eenzijdig opgeschort.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Een rechtbank in Moskou heeft meerdere topfiguren van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bij verstek veroordeeld tot lange celstraffen.
5 uur geleden