Vrijspraak voor topman Samsung in slepende fraudezaak
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - Een Zuid-Koreaanse rechtbank heeft Samsung-topman Jay Y. Lee vrijgesproken in een slepende zaak rond onder meer beschuldigingen van koersmanipulatie en boekhoudfraude. Openbaar aanklagers hadden een celstraf van vijf jaar en een boete van omgerekend honderdduizenden euro's geëist tegen Lee.
De rechtszaak draaide om een fusie van twee dochterbedrijven van Samsung in 2015. Volgens de aanklagers werden bij die fusie kleine aandeelhouders gedupeerd en was de deal bedoeld om de grip van Lee op Samsung te versterken. Lee heeft de beschuldigingen altijd verworpen en stelde nooit de bedoeling te hebben gehad om kleine aandeelhouders te duperen. Daar ging de rechtbank in Seoul maandag dus in mee.
Het proces liep al sinds 2017 en in november werd een jarenlange gevangenisstraf geëist tegen de vijftigjarige miljardair Lee, die uitvoerend voorzitter is van het grootste bedrijf van Zuid-Korea. Het Samsung-conglomeraat is actief met onder meer elektronica en computerchips maar ook met bijvoorbeeld scheepsbouw. Er kan nog in beroep worden gegaan tegen het oordeel.
In 2017 werd Lee al eens tot dertig maanden cel veroordeeld in verband met omkoping van een vertrouweling van voormalig president Park Geun-hye. Na achttien maanden kwam hij vrij door goed gedrag, maar de topman mocht zijn oude functie niet meer oppakken. In augustus 2022 verleende de huidige Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol hem echter gratie. Daardoor kon hij weer toetreden tot de raad van bestuur van het concern.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen energieprijzen door het conflict raken de groei van de Italiaanse economie. Dat zegt de Italiaanse centrale bank. Het negatieve effect hangt wel sterk af van de duur en omvang van de oorlog. Als de oorlog snel is afgelopen, zal de impact beperkt blijven. Maar bij een langdurige strijd wordt de economie zeer hard geraakt, aldus de centrale bank.
7 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Tata Steel legt zijn Direct Sheet Plant (DSP), oftewel gietwalsinstallatie, in IJmuiden tijdelijk stil. Volgens Tata Steel hebben recente metingen laten zien dat bij een schoorsteen bij de DSP de uitstoot van chroom-6 hoger is dan de wettelijke norm.
9 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - De beloning van topvrouw Marjan Rintel van KLM is vorig jaar met bijna 32 procent gestegen. De toename valt samen met een besparingsoperatie bij de luchtvaartmaatschappij, bedoeld om de winstgevendheid te verbeteren.
10 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Israël heeft de productie bij het enorme Leviathan-gasveld voor de Israëlische kust weer hervat. De productie werd aan het begin van de oorlog met Iran stilgelegd uit veiligheidsoverwegingen. Dat gasveld is belangrijk voor de export van Israëlisch gas naar Egypte en Jordanië.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten heeft in maart forse groei laten zien na de sterke krimp een maand eerder. Volgens het maandelijkse banenrapport van de Amerikaanse overheid ging het om een groei met 178.000 arbeidsplaatsen. In februari kromp de arbeidsmarkt in de grootste economie ter wereld nog met een bijgestelde 133.000 banen.
12 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappijen dreigen over zes weken vluchten te moeten gaan annuleren als de Straat van Hormuz afgesloten blijft. Het tekort aan kerosine zal dan ook de vanuit Nederland actieve maatschappijen raken, waarschuwt branchevereniging BARIN. Vooral intercontinentale vluchten zullen dan worden geschrapt om brandstof te besparen, verwacht voorzitter Marnix Fruitema.
14 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
15 uur geleden