Vrijspraak voor meeste verdachten afvuren carbidkanon Joure
LEEUWARDEN (ANP) - Zeven van de tien mannen die terechtstonden voor betrokkenheid bij het afvuren van een carbidkanon in het Friese Joure zijn in hoger beroep vrijgesproken. De andere drie krijgen een werkstraf van 180 uur, wat ook geëist was.
De tien stonden terecht voor de explosie bij een brug aan de Tolhûswei op oudjaarsdag 2020. De ontploffing leidde tot grote schade aan auto's, winkels, huizen en een hotel. Er vielen geen gewonden. De rechtbank veroordeelde de tien mannen in augustus 2022 tot een taakstraf van 180 uur.
Voor drie van hen, die op de avond van het incident in een auto reden met daarachter het carbidkanon, blijft die straf dus staan. Volgens het gerechtshof in Leeuwarden kan de rol van het drietal duidelijk worden vastgesteld. Zo wisten de drie bij vertrek van de auto dat het kanon geladen was en dat het plan was om het af te steken, aldus het hof.
'Spontaan' afgegaan
Alle verdachten hebben tot nu toe steeds volgehouden dat ze van plan waren om het carbid ergens anders te laten ontploffen, maar dat het kanon "spontaan" afging bij de brug. Dat noemt het hof echter "ongeloofwaardig en overigens ook niet aannemelijk". Zo zijn er meerdere getuigen die vlak voor de knal al hun handen voor de oren deden. Ook uit beeld- en geluidsfragmenten van een deurbelcamera in de buurt kan volgens het hof worden opgemaakt dat het de bedoeling was om het carbidkanon op de brug af te vuren.
De rol van de zeven andere verdachten kan volgens het gerechtshof niet goed worden vastgesteld. Dat zij tijdens het afvuren van het carbidkanon op of in de buurt van de brug stonden, vindt het hof niet genoeg voor een veroordeling. Dat zij wisten van het plan om het kanon op de brug af te schieten kan volgens het gerechtshof misschien worden "vermoed", maar het hof kan niet met zekerheid vaststellen dat ze er ook een wezenlijke bijdrage aan hebben geleverd.
Meer uit Binnenland
KRALENDIJK (ANP) - Om de inwoners van Bonaire te beschermen tegen de gevolgen van klimaatverandering, zijn investeringen van tussen de 1,2 en 1,8 miljard dollar nodig, becijferen onderzoekers van adviesbureau Grant Thornton in opdracht van Greenpeace en het Wereld Natuur Fonds. De prijs voor nietsdoen is naar hun inschatting echter veel hoger. Door de stijgende zeespiegel en de oplopende temperaturen kan het eiland bijvoorbeeld overstromen.
4 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Een steeds groter deel van de dodelijke ongelukken bij spoorovergangen heeft een jongere als slachtoffer. Dat meldt ProRail, die een landelijke campagne opstart om jongeren bewuster te maken van de gevaren. Bijna één op de drie dodelijke slachtoffers tussen 2021 en 2025 was tussen de 10 en 29 jaar oud.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - De NS start een tijdelijke proef met het verstrekken van gratis treinpassen aan mensen met een laag inkomen in de gemeente Amersfoort. De spoorwegdienst stelt dat mensen beter kunnen meedoen in de samenleving als ze gebruik kunnen maken van de trein. "Reizen is vrijheid."
2 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Bij het pand dat bedoeld is voor alleenstaande minderjarige asielzoekers aan de Beverspijken in Den Bosch is een vernieling aangericht met een explosief. De politie spreekt op X alleen van een explosie in de straat, maar het Brabants Dagblad en Omroep Brabant schrijven dat het om het gebouw gaat waar de asielopvang gepland was.
3 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Studenten en medewerkers van de Universiteit Maastricht kunnen ook maandag nog geen gebruik maken van de onderwijssoftware Canvas. Dat levert hinder op voor het geven van onderwijs, maar de colleges gaan wel gewoon door, laat de universiteit weten.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitbreiding van windenergie op land in Nederland is op een historisch laag niveau. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) maandag. Voor dit jaar wordt een daling van het totale opwekvermogen verwacht.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Het vliegtuig met opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius is zondag rond 20.30 uur geland op het vliegveld van Eindhoven. Dat ziet een ANP-verslaggever. Het toestel vertrok rond 16.50 uur vanaf Tenerife, waar de passagiers eerder op de dag van het schip waren gehaald.
9 uur geleden