Vrijspraak voor meeste verdachten afvuren carbidkanon Joure
LEEUWARDEN (ANP) - Zeven van de tien mannen die terechtstonden voor betrokkenheid bij het afvuren van een carbidkanon in het Friese Joure zijn in hoger beroep vrijgesproken. De andere drie krijgen een werkstraf van 180 uur, wat ook geëist was.
De tien stonden terecht voor de explosie bij een brug aan de Tolhûswei op oudjaarsdag 2020. De ontploffing leidde tot grote schade aan auto's, winkels, huizen en een hotel. Er vielen geen gewonden. De rechtbank veroordeelde de tien mannen in augustus 2022 tot een taakstraf van 180 uur.
Voor drie van hen, die op de avond van het incident in een auto reden met daarachter het carbidkanon, blijft die straf dus staan. Volgens het gerechtshof in Leeuwarden kan de rol van het drietal duidelijk worden vastgesteld. Zo wisten de drie bij vertrek van de auto dat het kanon geladen was en dat het plan was om het af te steken, aldus het hof.
'Spontaan' afgegaan
Alle verdachten hebben tot nu toe steeds volgehouden dat ze van plan waren om het carbid ergens anders te laten ontploffen, maar dat het kanon "spontaan" afging bij de brug. Dat noemt het hof echter "ongeloofwaardig en overigens ook niet aannemelijk". Zo zijn er meerdere getuigen die vlak voor de knal al hun handen voor de oren deden. Ook uit beeld- en geluidsfragmenten van een deurbelcamera in de buurt kan volgens het hof worden opgemaakt dat het de bedoeling was om het carbidkanon op de brug af te vuren.
De rol van de zeven andere verdachten kan volgens het gerechtshof niet goed worden vastgesteld. Dat zij tijdens het afvuren van het carbidkanon op of in de buurt van de brug stonden, vindt het hof niet genoeg voor een veroordeling. Dat zij wisten van het plan om het kanon op de brug af te schieten kan volgens het gerechtshof misschien worden "vermoed", maar het hof kan niet met zekerheid vaststellen dat ze er ook een wezenlijke bijdrage aan hebben geleverd.
Meer uit Binnenland
KESSEL (ANP) - De natuurbrand die donderdagochtend uitbrak aan de Venneweg in het Noord-Limburgse Kessel is onder controle. Dat meldt de veiligheidsregio Limburg-Noord in de nacht van donderdag op vrijdag. De brandweer is nog wel enige tijd bezig met nablussen.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Twee pelotons uit Frankrijk en Duitsland komen Nederland helpen met het bestrijden van natuurbranden. Dat zegt Anton Slofstra, commandant Brandweer Nederland, op Radio 1. In totaal zijn dat acht voertuigen die speciaal voor natuurbranden bedoeld zijn en bijbehorende bemensing en commandovoering. Ook krijgt Nederland een helikopter te leen, waar een grote waterzak onder kan worden gehangen.
3 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
4 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
4 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
4 uur geleden