Vrijspraak voor meeste verdachten afvuren carbidkanon Joure
LEEUWARDEN (ANP) - Zeven van de tien mannen die terechtstonden voor betrokkenheid bij het afvuren van een carbidkanon in het Friese Joure zijn in hoger beroep vrijgesproken. De andere drie krijgen een werkstraf van 180 uur, wat ook geëist was.
De tien stonden terecht voor de explosie bij een brug aan de Tolhûswei op oudjaarsdag 2020. De ontploffing leidde tot grote schade aan auto's, winkels, huizen en een hotel. Er vielen geen gewonden. De rechtbank veroordeelde de tien mannen in augustus 2022 tot een taakstraf van 180 uur.
Voor drie van hen, die op de avond van het incident in een auto reden met daarachter het carbidkanon, blijft die straf dus staan. Volgens het gerechtshof in Leeuwarden kan de rol van het drietal duidelijk worden vastgesteld. Zo wisten de drie bij vertrek van de auto dat het kanon geladen was en dat het plan was om het af te steken, aldus het hof.
'Spontaan' afgegaan
Alle verdachten hebben tot nu toe steeds volgehouden dat ze van plan waren om het carbid ergens anders te laten ontploffen, maar dat het kanon "spontaan" afging bij de brug. Dat noemt het hof echter "ongeloofwaardig en overigens ook niet aannemelijk". Zo zijn er meerdere getuigen die vlak voor de knal al hun handen voor de oren deden. Ook uit beeld- en geluidsfragmenten van een deurbelcamera in de buurt kan volgens het hof worden opgemaakt dat het de bedoeling was om het carbidkanon op de brug af te vuren.
De rol van de zeven andere verdachten kan volgens het gerechtshof niet goed worden vastgesteld. Dat zij tijdens het afvuren van het carbidkanon op of in de buurt van de brug stonden, vindt het hof niet genoeg voor een veroordeling. Dat zij wisten van het plan om het kanon op de brug af te schieten kan volgens het gerechtshof misschien worden "vermoed", maar het hof kan niet met zekerheid vaststellen dat ze er ook een wezenlijke bijdrage aan hebben geleverd.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie mag Richard R., alias Rico de Chileen, vervolgen voor het voorbereiden van liquidaties. Dat is de uitkomst van een procedure in het geboorteland van R., Chili. Zijn advocaat bevestigt maandag berichtgeving hierover van De Telegraaf.
8 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De jaarlijkse paddentrek gaat van start. Dat schrijft RAVON (Reptielen Amfibieën Vissen Onderzoek Nederland) op zijn website. In heel Nederland trekken de komende tijd amfibieën naar het water om zich voort te planten.
1 uur geledenASSEN (ANP) - De politierechter in Assen heeft activist Jan H. (54) een celstraf van zes weken opgelegd, waarvan een maand voorwaardelijk, voor het oproepen tot grenscontroles door burgers. Deze controles hebben daarna ook daadwerkelijk plaatsgevonden. "Ik vind dat u hier over de grens bent gegaan", zei de rechter.
3 uur geledenASSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag 45 dagen cel geëist, waarvan dertig voorwaardelijk, tegen activist Jan H. (54) omdat hij in juni op zijn Facebookpagina zou hebben opgeroepen tot grenscontroles door burgers. Ook eiste justitie een verbod op het plaatsen van berichten op Facebook en WhatsApp in groepen met meer dan tien deelnemers.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft via X Rob Jetten gefeliciteerd met zijn aanstelling als premier. "Van economie tot veiligheid - we zullen samenwerken in het belang van Nederland en heel Europa", schrijft ze.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel zaten ook tijdens het weekeinde meer asielzoekers dan toegestaan. De totale dwangsom voor opvangorgaan COA is daardoor opgelopen tot boven de 4 miljoen euro.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen klimaatactivisten voeren maandag actie buiten paleis Huis ten Bosch in Den Haag. Daar wordt het nieuwe kabinet beëdigd. De demonstranten zijn bij de paleishekken op de grond gaan zitten en hebben fietsen neergelegd. Ook tonen ze spandoeken met 'Jetten, doe wat je beloofd hebt'.
7 uur geleden