Vrijspraak voor ex-militair na wurgen dakloze in metro New York
NEW YORK (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft een oud-marinier vrijgesproken die in de metro van New York een man in een fatale wurggreep hield. De 26-jarige Daniel Penny zei nooit de bedoeling te hebben gehad de dakloze Jordan Neely te doden.
Het incident vond vorig jaar plaats, toen Neely luidruchtig een metrotrein betrad. Hij schreeuwde dat hij honger had en weer naar de gevangenis wilde. Oud-militair Penny greep de man van achteren beet, werkte hem tegen de grond en hield hem daar minutenlang vast. Neely overleefde dat niet.
De zaak kreeg veel aandacht. Critici vonden dat de zwarte Neely het slachtoffer was van een witte man die eigenhandig optrad als burgerwacht. Medestanders van de voormalige militair, onder wie Republikeinse politici, noemden hem juist een held.
Omstanders
Aanklagers concludeerden dat Penny te ver ging. Hij zou zonder rechtvaardiging dodelijk geweld hebben gebruikt en Neely onnodig lang hebben vastgehouden. Ook zou hij waarschuwingen van omstanders hebben genegeerd dat het leven van de dakloze man gevaar liep.
De advocaten van de oud-militair betoogden op hun beurt dat hun cliënt omstanders wilde beschermen. Juryleden oordeelden uiteindelijk dat hij niet schuldig was aan dood door schuld. Eerder was ook al een zwaardere aanklacht vervallen, omdat de jury daar verdeeld over was.
De vader van Neely reageerde maandag onthutst. "Ik heb hier genoeg van", zei hij na de uitspraak. "Het systeem is oneerlijk."
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán stelt in een open brief dat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zich bezighoudt met "anti-Hongaars beleid". Hij roept Zelensky op dit te veranderen en eist "meer respect voor Hongarije".
1 uur geledenANTWERPEN (ANP) - Er komt een nieuw luchtafweersysteem bij de Antwerpse haven, heeft de Belgische premier Bart De Wever aangekondigd. Het gaat om zogenoemde NASAMS, die gebruikt kunnen worden om bepaalde vliegtuigen, helikopters, drones en raketten op middellange afstand uit de lucht te schieten. De premier zei op een bijeenkomst van de haven dat de systemen al besteld zijn. Dat gebeurt in samenwerking met Nederland.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Senioradviseurs van de Amerikaanse president Donald Trump hebben liever dat Israël Iran eerst aanvalt, voordat de Amerikanen toeslaan. Dat zeggen twee ingewijden tegen de Amerikaanse nieuwssite Politico.
3 uur geledenHONG KONG (ANP/RTR) - Het hof van beroep in Hongkong heeft de veroordeling voor fraude van mediamagnaat Jimmy Lai (78) door een lager hof vernietigd.
4 uur geledenBASSETERRE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan zelf verifiëren wat er is gebeurd met de speedboot uit Florida die is beschoten door Cuba. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op een top in St. Kitts en Nevis in het Caribische gebied.
9 uur geledenMIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.
11 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.
12 uur geleden