Vrijspraak in opruiingszaak Willem Engel
DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft activist Willem Engel donderdag vrijgesproken van opruiing en het negeren van een bevel van de politie. Er was een taakstraf van negentig uur en een voorwaardelijke geldboete van 250 euro geëist.
De 47-jarige voorman van actiegroep Viruswaarheid werd verdacht van opruiing via Facebook tijdens een demonstratie in het centrum van Den Haag tegen de coronaspoedwet in oktober 2020. Hij riep in een livestream op om agenten te arresteren. De rechtbank noemt die uitspraken echter niet opruiend, mede omdat hij nadrukkelijk opriep om geen geweld te gebruiken en geen verzet te plegen. "De rechtbank oordeelt dat niet kan worden bewezen dat de verdachte heeft aangezet tot het plegen van geweld tegen het openbaar gezag, gelet op de inhoud en strekking van de uitlating", zo luidt de uitspraak.
Ook zou Engel een bevel van de politie hebben genegeerd om Den Haag te verlaten nadat de demonstratie door de burgemeester was verboden. De rechtbank ziet dat echter ook anders, omdat Engel wel degelijk wegliep nadat hem dat was gevraagd. Dat hij kort daarna toch is aangehouden, wil niet zeggen dat hij niet van plan was te vertrekken, aldus de rechtbank. "Daarvoor is de tijdspanne te kort tussen de opdracht om de stad te verlaten en de insluiting van de groep demonstranten en de daaropvolgende aanhouding."
Dit strafproces staat los van een eerdere strafzaak die volgde na een massa-aangifte. De rechtbank in Rotterdam sprak Engel grotendeels vrij en veroordeelde hem tot een voorwaardelijke celstraf van een maand voor opruiing. Die zaak ging over een reeks berichten over corona op sociale media. Deze zaak loopt nog in hoger beroep.
Meer uit Binnenland
MIAMI (ANP) - Bij het bezoek van koning Willem-Alexander en koningin Máxima aan Miami in de Verenigde Staten is een nieuw samenwerkingsprogramma gelanceerd: de Water as Leverage Academy.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid dringt aan op snelheid om het reinigen van reactoren veiliger te maken. Aanleiding hiervoor is een ongeval in een reactor van Zeeland Refinery in 2023. Een medewerker verongelukte toen hij in een zuurstofarme reactor katalysatormateriaal aan het verwijderen was.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie gaat er niet van uit dat de man die dinsdagmiddag in Utrecht in brand werd gestoken een willekeurig slachtoffer is. Dat bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van regionale media. Vermoedelijk is er sprake geweest van een "onderling conflict".
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma van Utrecht spreekt van "een gruwelijke vorm van geweld", nadat dinsdagmiddag een man in een elektrische rolstoel in brand werd gestoken. "Omdat het slachtoffer geen kant op kon is de impact zo mogelijk nog groter", laat ze weten in een verklaring.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden in het onderzoek naar het in brand steken van een man op dinsdagmiddag bij een winkelcentrum in Utrecht. Het slachtoffer zat in een elektrische rolstoel en raakte zwaargewond. De aangehouden man wordt verdacht betrokken te zijn bij de brandstichting, aldus de politie.
8 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een levenslange gevangenisstraf geëist tegen Jaouad W. (46) voor zijn betrokkenheid bij vijf moorden, gepleegd tussen 2011 en 2014. Het OM vindt de verdenkingen tegen W. "te ernstig en schokkend" voor een tijdelijke celstraf. "Verdachte heeft zijn recht om deel te nemen aan onze samenleving met het plegen van deze feiten verspeeld."
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Smaragdplein in Utrecht is dinsdagmiddag een man in een elektrische rolstoel door één of meerdere personen in brand gestoken, meldt de politie. De man, die een beperking heeft, is zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht. De politie zoekt nog naar de daders.
10 uur geleden