Vrijspraak in opruiingszaak Willem Engel
DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft activist Willem Engel donderdag vrijgesproken van opruiing en het negeren van een bevel van de politie. Er was een taakstraf van negentig uur en een voorwaardelijke geldboete van 250 euro geëist.
De 47-jarige voorman van actiegroep Viruswaarheid werd verdacht van opruiing via Facebook tijdens een demonstratie in het centrum van Den Haag tegen de coronaspoedwet in oktober 2020. Hij riep in een livestream op om agenten te arresteren. De rechtbank noemt die uitspraken echter niet opruiend, mede omdat hij nadrukkelijk opriep om geen geweld te gebruiken en geen verzet te plegen. "De rechtbank oordeelt dat niet kan worden bewezen dat de verdachte heeft aangezet tot het plegen van geweld tegen het openbaar gezag, gelet op de inhoud en strekking van de uitlating", zo luidt de uitspraak.
Ook zou Engel een bevel van de politie hebben genegeerd om Den Haag te verlaten nadat de demonstratie door de burgemeester was verboden. De rechtbank ziet dat echter ook anders, omdat Engel wel degelijk wegliep nadat hem dat was gevraagd. Dat hij kort daarna toch is aangehouden, wil niet zeggen dat hij niet van plan was te vertrekken, aldus de rechtbank. "Daarvoor is de tijdspanne te kort tussen de opdracht om de stad te verlaten en de insluiting van de groep demonstranten en de daaropvolgende aanhouding."
Dit strafproces staat los van een eerdere strafzaak die volgde na een massa-aangifte. De rechtbank in Rotterdam sprak Engel grotendeels vrij en veroordeelde hem tot een voorwaardelijke celstraf van een maand voor opruiing. Die zaak ging over een reeks berichten over corona op sociale media. Deze zaak loopt nog in hoger beroep.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Boeren met en zonder tractoren zijn naar het provinciehuis in Den Bosch gekomen. Ze maken zich zorgen over diverse plannen waarover de Brabantse politiek vrijdag vergadert. De maatregelen zijn ingrijpend, stapelen zich op op het boerenerf en hebben gevolgen voor de toekomst van de agrarische bedrijven, aldus landbouworganisatie ZLTO.
40 minuten geledenDEN BOSCH (ANP) - Mensen met een vorm van autisme hebben dat niet gekregen doordat ze zijn gevaccineerd. Inentingen veroorzaken geen autisme, heeft bijwerkingencentrum Lareb vrijdag nogmaals gezegd.
1 uur geledenTER APEL (ANP) - Voor het eerst sinds eind oktober verblijven minder dan 1900 asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel. Opvangorgaan COA blijft al ruim een week onder de limiet van 2000 mensen, en hoeft daardoor al een tijdje geen dwangsommen meer te betalen aan de gemeente Westerwolde, waarin Ter Apel ligt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal vrouwen dat werd gedood door een partner of door een ex, is in de afgelopen 15 jaar onveranderd gebleven. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) berekend. Bij gescheiden vrouwen komt moord of doodslag door een (ex-)partner het vaakst voor.
5 uur geledenWANSSUM (ANP) - In het Noord-Limburgse Wanssum is de bestuurder van een auto in de nacht van donderdag op vrijdag om het leven gekomen bij een botsing tegen een boom aan de Helling. Dat meldt de politie.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim een op de tien jongeren wordt minstens een keer verdacht van een misdrijf. Dat staat in een donderdag gepubliceerd onderzoek in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC). De kosten van criminaliteit per groep adolescenten die in hetzelfde jaar van de basisschool kwamen, worden geschat op bijna 2,6 miljard euro.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.
16 uur geleden