Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vrijgegeven stukken: Trump verdacht van 37 misdrijven

Vrijgegeven stukken: Trump verdacht van 37 misdrijven

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Donald Trump wordt verdacht van 37 misdrijven. Dat blijkt uit rechtbankstukken die openbaar zijn gemaakt. De oud-president van de VS wordt onder meer verdacht van het achterhouden van documenten en het tegenwerken van een strafrechtelijk onderzoek.

De zaak tegen Trump draait om documenten die hij na zijn vertrek uit het Witte Huis had meegenomen naar zijn landgoed in Florida, Mar-a-Lago. De autoriteiten hebben daar zo'n 13.000 stukken in beslag genomen, waaronder honderd geheime documenten. Het gaat onder meer om militaire informatie.

Via de pers en via Trump zelf waren al enige details over de zaak naar buiten gekomen, maar nu zijn de stukken formeel gepubliceerd. Vlak voordat dat gebeurde, maakten twee van Trumps advocaten bekend dat ze de verdediging van de president zouden neerleggen.

Nationale veiligheid

In de documenten zou onder meer informatie staan over Amerikaanse kernwapens en de kwetsbaarheden van de Verenigde Staten als het land aangevallen zou worden. Volgens Justitie is het een gevaar voor de nationale veiligheid dat Trump de documenten mee naar zijn huis heeft genomen. Trump beweerde dat de documenten helemaal niet meer geheim waren omdat hij als president dat stempel eraf had gehaald, maar volgens de aanklacht is dat niet voor alle documenten het geval. Hij liet ze in elk geval op zijn golfclub zien aan twee mensen die geen toegang zouden moeten hebben tot die geheime informatie.

Ook Walt Nauta, een voormalige vertrouweling van Trump, is aangeklaagd. Hij zou hebben samengespannen met Trump om de documenten te verbergen. Hij heeft bijvoorbeeld gelogen in een ondervraging van de FBI dat hij niets wist van de documenten.

Verkiezingen

Het is een van de vele zaken waar Trump in verwikkeld is. In april werd de oud-president gearresteerd voor 24 aanklachten. Dat ging om het vervalsen van zakelijke documenten rond het betalen van zwijggeld aan drie personen.

Trump zei zelf onschuldig te zijn nadat hij donderdag had bekendgemaakt dat hij aangeklaagd wordt. Hij ziet het als een onderdeel van een heksenjacht tegen hem, die bedoeld is om zijn presidentscampagne tegen te werken. De Amerikaanse president Joe Biden zegt dat hij van tevoren geen contact heeft gehad met het ministerie van Justitie over deze aanklachten tegen zijn grote rivaal. Biden versloeg Trump bij de verkiezingen van 2020 en de kans lijkt groot dat ze het in 2024 weer tegen elkaar opnemen.

Trump moet dinsdag voor het eerst voor de rechter verschijnen in deze zaak, een dag voor zijn 77e verjaardag. Het is voor het eerst dat een voormalige president op federaal niveau strafrechtelijk wordt vervolgd.

Meer uit Buitenland

Amerikaanse delegatie aangekomen in Islamabad voor overleg Iran

ISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Amerikaanse delegatie is geland in Islamabad voor onderhandelingen met Iran over een duurzaam bestand. Persbureau Reuters meldt op gezag van twee Pakistaanse bronnen dat het toestel is geland. De Amerikanen zijn daar op verzoek van Pakistan, dat optreedt als bemiddelaar.

17 minuten geleden
CNN: aanwijzingen dat China wapenlevering aan Iran voorbereidt

ATLANTA (ANP/RTR) - Volgens Amerikaanse inlichtingen zijn er aanwijzingen dat China zich opmaakt om binnen enkele weken nieuwe luchtverdedigingssystemen aan Iran te leveren. Dat meldt CNN op basis van drie bronnen die op de hoogte zouden zijn van recente inlichtingenanalyses.

1 uur geleden
Astronauten Artemis II-missie overgebracht naar marineschip

SAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-ruimtemissie zijn overgebracht naar een Amerikaans marineschip, waar ze medisch onderzocht worden. Op beelden van NASA was te zien dat de vier zelf te voet het dek van het schip overstaken.

1 uur geleden
Trump feliciteert astronauten Artemis II-ruimtemissie

CHARLOTTESVILLE (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de astronauten van de Artemis II-ruimtemissie gefeliciteerd in een bericht op Truth Social. Daarin zegt hij dat hij als president niet trotser had kunnen zijn.

4 uur geleden
Astronauten maanmissie Artemis II terug op aarde

SAN DIEGO (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-missie zijn na tien dagen teruggekeerd van hun ruimtereis. Het Orion-ruimtevaartuig waarmee zij achter de maan vlogen, landde om 02.07 uur Nederlandse tijd voor de kust van de Californische stad San Diego in de Stille Oceaan.

5 uur geleden
Iraanse delegatie voor vredesoverleg gearriveerd in Pakistan

ISLAMABAD (ANP/RTR) - Een Iraanse delegatie is geland in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad, op de vooravond van vredesonderhandelingen met de Verenigde Staten. De landen houden het overleg op uitnodiging van bemiddelaar Pakistan.

10 uur geleden
Libanon meldt stijging dodental na Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/RTR/AFP) - Libanon meldt dat het dodental is opgelopen na de Israëlische aanvallen van woensdag. Het geweld heeft 357 mensen het leven gekost, aldus het ministerie van Gezondheid vrijdag. Het aantal gewonden ligt op 1223.

11 uur geleden