Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vrijgegeven stukken: Trump verdacht van 37 misdrijven

Vrijgegeven stukken: Trump verdacht van 37 misdrijven

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Donald Trump wordt verdacht van 37 misdrijven. Dat blijkt uit rechtbankstukken die openbaar zijn gemaakt. De oud-president van de VS wordt onder meer verdacht van het achterhouden van documenten en het tegenwerken van een strafrechtelijk onderzoek.

De zaak tegen Trump draait om documenten die hij na zijn vertrek uit het Witte Huis had meegenomen naar zijn landgoed in Florida, Mar-a-Lago. De autoriteiten hebben daar zo'n 13.000 stukken in beslag genomen, waaronder honderd geheime documenten. Het gaat onder meer om militaire informatie.

Via de pers en via Trump zelf waren al enige details over de zaak naar buiten gekomen, maar nu zijn de stukken formeel gepubliceerd. Vlak voordat dat gebeurde, maakten twee van Trumps advocaten bekend dat ze de verdediging van de president zouden neerleggen.

Nationale veiligheid

In de documenten zou onder meer informatie staan over Amerikaanse kernwapens en de kwetsbaarheden van de Verenigde Staten als het land aangevallen zou worden. Volgens Justitie is het een gevaar voor de nationale veiligheid dat Trump de documenten mee naar zijn huis heeft genomen. Trump beweerde dat de documenten helemaal niet meer geheim waren omdat hij als president dat stempel eraf had gehaald, maar volgens de aanklacht is dat niet voor alle documenten het geval. Hij liet ze in elk geval op zijn golfclub zien aan twee mensen die geen toegang zouden moeten hebben tot die geheime informatie.

Ook Walt Nauta, een voormalige vertrouweling van Trump, is aangeklaagd. Hij zou hebben samengespannen met Trump om de documenten te verbergen. Hij heeft bijvoorbeeld gelogen in een ondervraging van de FBI dat hij niets wist van de documenten.

Verkiezingen

Het is een van de vele zaken waar Trump in verwikkeld is. In april werd de oud-president gearresteerd voor 24 aanklachten. Dat ging om het vervalsen van zakelijke documenten rond het betalen van zwijggeld aan drie personen.

Trump zei zelf onschuldig te zijn nadat hij donderdag had bekendgemaakt dat hij aangeklaagd wordt. Hij ziet het als een onderdeel van een heksenjacht tegen hem, die bedoeld is om zijn presidentscampagne tegen te werken. De Amerikaanse president Joe Biden zegt dat hij van tevoren geen contact heeft gehad met het ministerie van Justitie over deze aanklachten tegen zijn grote rivaal. Biden versloeg Trump bij de verkiezingen van 2020 en de kans lijkt groot dat ze het in 2024 weer tegen elkaar opnemen.

Trump moet dinsdag voor het eerst voor de rechter verschijnen in deze zaak, een dag voor zijn 77e verjaardag. Het is voor het eerst dat een voormalige president op federaal niveau strafrechtelijk wordt vervolgd.

Meer uit Buitenland

Slachtoffers bij aanval Israël op onder meer ziekenhuis in Tyrus

BEIROET/TYRUS (ANP/AFP) - Bij de Israëlische aanvallen op de Libanese stad Tyrus zijn maandag vier doden en 127 gewonden gevallen. Dit meldt het ministerie van Gezondheid in Libanon. Een getroffen plek was volgens de Libanese autoriteiten het Jabal Amel-ziekenhuis in de stad. Daarbij raakten vier artsen, 27 verplegers en acht andere personeelsleden gewond.

9 uur geleden
WHO meldt forse daling vermoedelijke ebolagevallen

GENÈVE (ANP/AFP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft dinsdag het aantal vermoedelijke ebolagevallen sterk teruggebracht naar 116. Eerder meldde de organisatie meer dan negenhonderd vermoedelijke gevallen. Er zijn 330 bevestigde besmettingen en bijna vijftig doden door het virus.

9 uur geleden
Dodental door Russische aanvallen in Oekraïne loopt op

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door zware Russische aanvallen op Oekraïne is opgelopen tot zeker 22. Meer dan honderd mensen raakten gewond, melden de Oekraïense autoriteiten.

10 uur geleden
Israël en Hezbollah blijven aanvallen ondanks Trumps bestand

BEIROET (ANP/DPA/AFP) - Israël en de Libanese beweging Hezbollah zijn doorgegaan met aanvallen op elkaar, ondanks een mededeling van president Donald Trump dat ze de wapens tijdelijk en onder voorwaarden neerleggen.

11 uur geleden
Turkije rekent op komst Trump naar NAVO-top in Ankara

ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump is van plan naar de NAVO-top in Ankara te komen, zegt gastland Turkije. Dat zou hij meermaals hebben aangegeven.

11 uur geleden
Russische geheime dienst ontdekt spyware op telefoons topfiguren

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De Russische geheime dienst FSB zegt een grootschalige operatie van buitenlandse inlichtingendiensten te hebben ontdekt, waarbij spyware was geïnstalleerd op de telefoons van hoge functionarissen. Hierdoor kon volgens de FSB in het geheim informatie worden verzameld.

12 uur geleden
Doden bij protest in Kenia tegen quarantainefaciliteit VS

NANYUKI (ANP/RTR) - Bij een betoging tegen de oprichting van een Amerikaanse quarantainefaciliteit in de Keniaanse plaats Nanyuki zijn volgens waarnemers twee betogers door politiekogels gedood. Honderden mensen demonstreren bij de luchtmachtbasis bij de stad tegen het plan daar een Amerikaans opvangcentrum te zetten voor Amerikanen die in contact kunnen zijn geweest met het ebolavirus en daarom nog niet naar de VS mogen reizen.

13 uur geleden