Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Vrijgegeven stukken: Trump verdacht van 37 misdrijven

Vrijgegeven stukken: Trump verdacht van 37 misdrijven

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Donald Trump wordt verdacht van 37 misdrijven. Dat blijkt uit rechtbankstukken die openbaar zijn gemaakt. De oud-president van de VS wordt onder meer verdacht van het achterhouden van documenten en het tegenwerken van een strafrechtelijk onderzoek.

De zaak tegen Trump draait om documenten die hij na zijn vertrek uit het Witte Huis had meegenomen naar zijn landgoed in Florida, Mar-a-Lago. De autoriteiten hebben daar zo'n 13.000 stukken in beslag genomen, waaronder honderd geheime documenten. Het gaat onder meer om militaire informatie.

Via de pers en via Trump zelf waren al enige details over de zaak naar buiten gekomen, maar nu zijn de stukken formeel gepubliceerd. Vlak voordat dat gebeurde, maakten twee van Trumps advocaten bekend dat ze de verdediging van de president zouden neerleggen.

Nationale veiligheid

In de documenten zou onder meer informatie staan over Amerikaanse kernwapens en de kwetsbaarheden van de Verenigde Staten als het land aangevallen zou worden. Volgens Justitie is het een gevaar voor de nationale veiligheid dat Trump de documenten mee naar zijn huis heeft genomen. Trump beweerde dat de documenten helemaal niet meer geheim waren omdat hij als president dat stempel eraf had gehaald, maar volgens de aanklacht is dat niet voor alle documenten het geval. Hij liet ze in elk geval op zijn golfclub zien aan twee mensen die geen toegang zouden moeten hebben tot die geheime informatie.

Ook Walt Nauta, een voormalige vertrouweling van Trump, is aangeklaagd. Hij zou hebben samengespannen met Trump om de documenten te verbergen. Hij heeft bijvoorbeeld gelogen in een ondervraging van de FBI dat hij niets wist van de documenten.

Verkiezingen

Het is een van de vele zaken waar Trump in verwikkeld is. In april werd de oud-president gearresteerd voor 24 aanklachten. Dat ging om het vervalsen van zakelijke documenten rond het betalen van zwijggeld aan drie personen.

Trump zei zelf onschuldig te zijn nadat hij donderdag had bekendgemaakt dat hij aangeklaagd wordt. Hij ziet het als een onderdeel van een heksenjacht tegen hem, die bedoeld is om zijn presidentscampagne tegen te werken. De Amerikaanse president Joe Biden zegt dat hij van tevoren geen contact heeft gehad met het ministerie van Justitie over deze aanklachten tegen zijn grote rivaal. Biden versloeg Trump bij de verkiezingen van 2020 en de kans lijkt groot dat ze het in 2024 weer tegen elkaar opnemen.

Trump moet dinsdag voor het eerst voor de rechter verschijnen in deze zaak, een dag voor zijn 77e verjaardag. Het is voor het eerst dat een voormalige president op federaal niveau strafrechtelijk wordt vervolgd.

Meer uit Buitenland

Bijna vijfhonderd bevestigde ebolagevallen in Centraal-Afrika

KINSHASA (ANP/AFP) - Er zijn tot nu toe bijna vijfhonderd bevestigde ebolagevallen in Centraal-Afrika, blijkt uit een overzicht van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO). 452 van die gevallen komen uit de Democratische Republiek Congo (DRC), waar meer dan tachtig mensen officieel aan het ebolavirus zijn overleden. In buurland Oeganda werden negentien bevestigde gevallen gemeld.

1 uur geleden
Paus aangekomen voor bezoek van bijna een week aan Spanje

MADRID (ANP/AFP/RTR) - Paus Leo is in Madrid aangekomen voor een bezoek van bijna een week aan Spanje. Het is het eerste bezoek van een paus aan Spanje sinds 2010. Onderweg zei hij dat hij "met een goede boodschap komt, een boodschap van liefdadigheid en respect voor alle mensen".

3 uur geleden
Iran: aanvallen op Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein

TEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.

10 uur geleden
Koeweit meldt aanvallen met drones en raketten

KOEWEIT-STAD (ANP) - De Koeweitse luchtverdediging heeft drone- en raketaanvallen onderschept, zo meldt het staatspersbureau KUNA in de nacht van vrijdag op zaterdag op basis van verklaringen van de generale staf van het leger.

10 uur geleden
Raúl Castro verschijnt op de Cubaanse staatstelevisie

HAVANA (ANP) - De voormalige Cubaanse leider Raúl Castro (95) is vrijdag op de staatstelevisie verschenen. Hij was aanwezig op een evenement op het ministerie van Binnenlandse Zaken dat werd uitgezonden.

11 uur geleden
VS: aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.

13 uur geleden
Trump: we vorderen heel snel met de oorlog tegen Iran

WASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.

13 uur geleden