Vrijdag uitspraak in kort geding Chemours tegen dwangsom
DEN HAAG (ANP) - De bestuursrechter in Den Haag doet naar alle waarschijnlijkheid komende vrijdag uitspraak in het kort geding dat chemiebedrijf Chemours heeft aangespannen tegen een last onder dwangsom van de provincie Zuid-Holland. Voor Chemours dreigt vanaf 1 januari een boete van 125.000 euro per keer als het opnieuw de stof trifluorazijnzuur (TFA) loost. Het bedrijf uit Dordrecht heeft de rechter gevraagd die dreigende maatregel op te schorten.
Milieudienst DCMR trof in mei bij een meting TFA aan in het afvalwater van Chemours. De fabrikant van kunststoffen heeft geen vergunning om TFA, dat door het RIVM onder de potentieel zeer zorgwekkende PFAS wordt geschaard, te lozen. De provincie Zuid-Holland besloot dan ook een last onder dwangsom op te leggen, die vanaf 1 januari 2024 van kracht is.
Chemours zegt niet te hebben geweten dat er TFA in het afvalwater zat. Een medewerker noemde het in de rechtszaal "een ongewenst bijproduct" dat tijdens het productieproces is ontstaan. "Hoe precies, dat weten we nog niet. We kunnen het proces niet zo sturen dat er geen TFA in de reactor ontstaat." Chemours heeft daarom inmiddels een vergunning aangevraagd om ook TFA te mogen lozen.
Fabriek stilleggen
In afwachting daarvan wil Chemours dat de rechter de last onder dwangsom opschort. Anders zou er geen andere oplossing zijn dan de fabriek stil te leggen.
Chemours zegt vorig jaar bij de provincie al te hebben aangegeven dat tijdens het productieproces PFAS kunnen ontstaan waarvan het bedrijf het bestaan niet weet. Hier zou in de vergunning rekening mee worden gehouden. "We weten niet alles, niet alles kan gedetecteerd worden", aldus de advocaat. Toen de TFA in mei werd aangetroffen, is Chemours direct begonnen met onderzoek naar hoe de stof uit het afvalwater kan worden gefilterd.
Grote moeite
De advocaat van de provincie zei "grote moeite" te hebben met de zienswijze van Chemours. "Je kan een onbekend 'bijproduct' niet onbeperkt lozen. Dan is het hek van de dam. Bovendien gaat het niet om iets kleins. Chemours heeft nu een vergunning aangevraagd om 170 kilo te lozen. Dat is gewoon heel veel, ook in verhouding met de andere PFAS die volgens de vergunning worden geloosd."
Chemours en Zuid-Holland staan later op dinsdag nogmaals tegenover elkaar in de rechtbank. Dan gaat het over een andere dwangsom die door de provincie is opgelegd, omdat Chemours de maximale uitstoot van een bepaalde stof zou hebben overschreden.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Zangeres Lenny Kuhr en columnist Martin Sommer zijn met drie anderen genomineerd voor de Pim Fortuyn Prijs. Dat heeft jurylid en JA21-voorman Joost Eerdmans woensdag bekendgemaakt op de 24e sterfdag van de naamgever van de prijs. Het is de twaalfde keer dat de prijs voor opiniemakers, bestuurders of politici die volgens de organisatie strijden voor het vrije woord, wordt uitgereikt.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.
10 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.
10 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
16 uur geleden